Andrzej Gomuliński


Andrzej Gomuliński był wybitną postacią w historii Polski, szczególnie znaną z działalności w opozycji antykomunistycznej. Urodził się 17 lipca 1936 roku w Warszawie. Jego życie zostało naznaczone nie tylko walką o wolność, ale także znaczącymi osiągnięciami naukowymi.

Jako naukowiec specjalizujący się w inżynierii lądowej, Gomuliński wniósł istotny wkład w rozwój tej dyscypliny. Jego prace badawcze i aktywność społeczna przyczyniły się do kształtowania współczesnego podejścia do inżynierii w Polsce.

Odszedł z tego świata 4 stycznia 2008 roku, pozostawiając po sobie trwałe dziedzictwo zarówno w sferze naukowej, jak i w pamięci ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę.

Życiorys

Andrzej Gomuliński przyszedł na świat 17 lipca 1936 roku w Warszawie, w rodzinie o wojskowych tradycjach, jako syn pułkownika Wojska Polskiego. Jego ojciec brał udział w II wojnie światowej, walcząc w polskich siłach zbrojnych stacjonujących w Wielkiej Brytanii, a po zakończeniu konfliktu powrócił do kraju w 1947 roku.

W 1953 roku, po zakończeniu nauki w szkole średniej w Grodzisku Mazowieckim, podjął studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Uczelnię ukończył z wyróżnieniem w 1959 roku, a następnie rozpoczął karierę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Mechaniki Budowli, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Zbigniewa Kączkowskiego.

W 1965 roku obronił pracę doktorską, co otworzyło mu drzwi do dalszego rozwoju naukowego. W 1995 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. W okresie 1984–1990 pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, a w latach 1996–2002 był wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Jego wkład w rozwój naukowy jest znaczący, ponieważ był autorem wielu prac dotyczących stateczności i dynamiki konstrukcji budowlanych. Pośmiertnie otrzymał Medal Politechniki Warszawskiej w uznaniu za swoje zasługi.

Oprócz działalności naukowej, Gomuliński był również aktywnym uczestnikiem ruchu społecznego. Działał w podziemnych strukturach NSZZ „Solidarność”, zazwyczaj pod pseudonimem Olgierd. W latach 1983–1989 kierował redakcją podziemnego Radia Solidarność, co czyniło go ważną postacią w walce o prawa pracownicze i demokrację w Polsce.

Andrzej Gomuliński zmarł, a jego doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie (kw. W-2-18).

Odznaczenia

Andrzej Gomuliński zdobył szereg odznaczeń w uznaniu za swoje osiągnięcia oraz wkład w różne dziedziny.

  • srebrny Krzyż Zasługi – 1974,
  • złota Odznaka Zasłużonego dla Województwa Warszawskiego – 1975,
  • odznaka „Zasłużony dla budownictwa” – 1978,
  • złoty Krzyż Zasługi – 1980,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1989,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 1998,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – 2007.

Przypisy

  1. Prof. dr inż. Andrzej Gomuliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.07.2023 r.]
  2. Grzegorz Jemielita, Wspomnienie o prof. Andrzeju Gomulińskim, Zakład Mechaniki Budowli i Zastosowań Informatyki, Politechnika Warszawska
  3. Wykaz profesorów i docentów Politechniki Warszawskiej zmarłych w latach 2000-2010, Andrzej Gomuliński

Oceń: Andrzej Gomuliński

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:20