Andrzej Janusz Kozłowski, urodzony 21 listopada 1946 roku w Warszawie, to wybitny polski geolog, którego kariera naukowa koncentruje się na geochemii, mineralogii, petrologii, a także na badaniu złóż surowców mineralnych.
Jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Kozłowski wnosi istotny wkład w rozwój badań geologicznych w Polsce. Dodatkowo, pełniąc funkcję członka Polskiej Akademii Nauk, jest aktywnie zaangażowany w prace Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi.
Nie tylko prowadzi badania naukowe, ale również angażuje się w popularyzację wiedzy o geologii, co czyni go ważną postacią w środowisku akademickim i wśród pasjonatów nauk przyrodniczych.
Życiorys
W 1964 roku Andrzej Kozłowski podjął studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca magisterska, nosząca tytuł: Kwarc pomagmowy masywu strzegomskiego i karkonoskiego; jego środowisko krystalizacji i pierwiastki śladowe, została obroniona z wyróżnieniem w kwietniu 1970 roku. Już w listopadzie 1969 roku związał się zawodowo z Instytutem Geochemii, Mineralogii i Petrografii na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1978 roku Kozłowski uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi, a jego praca doktorska nosiła tytuł: Pneumatolytic and hydrothermal activity in the Karkonosze-Izera block. Promotorem tej rozprawy był prof. dr hab. Zygmunt Waleńczak, a recenzentami jej prof. dr Antoni Polański oraz prof. dr hab. Witold Żabiński.
Datą kluczową w jego karierze naukowej był 25 września 1997 rok, kiedy to uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Habilitacja oparta była na monografii zatytułowanej Pochodzenie kruszców Zn-Pb w rejonie olkuskim i chrzanowskim – model oparty na inkluzjach fluidalnych. Było to zwieńczenie badań dotyczących warunków powstania śląsko-krakowskich złóż cynku i ołowiu, które realizował we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie. Jego prace były wspierane przez Polsko-Amerykański Fundusz im. M. Skłodowskiej-Curie II, w ramach projektu kierowanego przez dr E. Górecką, zatytułowanego Genetyczny model złóż cynkowo-ołowianych regionu śląsko-krakowskiego.
W 2000 roku Kozłowski został mianowany profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, a 31 października 2007 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk o Ziemi. Od 2005 do 2012 roku pełnił również funkcję dziekana na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego.
Dydaktyka
W przeszłości Andrzej Kozłowski prowadził liczne zajęcia dla studentów na różnych poziomach zaawansowania. Aktualnie uczy na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jego zajęcia obejmują kluczowe przedmioty takie jak Geochemia i Mineralogia, które są realizowane na I stopniu studiów. Dodatkowo, na II stopniu studiów, specjalizujących się w Geochemii, Mineralogii oraz Petrologii, prowadzi wykłady z Mikroskopii kruszców.
Od lat Andrzej Kozłowski ma również w swojej ofercie autorski przedmiot, który nie jest obowiązkowy – Słynne wystąpienia minerałów. Jest to kurs, który zyskał uznanie wśród studentów i stanowi interesujące uzupełnienie standardowej oferty dydaktycznej.
Staże naukowe
W ciągu swojej kariery Andrzej Kozłowski zdobył cenne doświadczenia w ramach różnorodnych staży naukowych, które miały miejsce w renomowanych instytucjach zarówno w kraju, jak i za granicą.
- 1978 (3 miesiące): naukowiec wizytujący w US Geological Survey, National Center w Reston w USA, otrzymał stypendium im. Potockich,
- 1981 (1 tydzień): wizytował Freie Universität Berlin (Zachodni) w Institut für Angewandte Geologie,
- 1982 (1 miesiąc): współpracował z Mineralogisch-Petrographisches Institut der Universität Tübingen w RFN,
- 1985 (1 miesiąc): ponownie związany z Mineralogisch-Petrographisches Institut der Universität Tübingen w RFN,
- 1986–1988 (2 lata): był stypendystą Fundacji im. A. von Humboldta w Lessing Kolleg w Marburgu oraz w Mineralogisch-Petrographisches Institut der Universität Tübingen w RFN,
- 1989 (2 miesiące): stypendysta Fundacji im. A. von Humboldta w Mineralogisch-Petrographisches Institut der Universität Tübingen, RFN,
- 1991 (1 tydzień): wziął udział w stażu naukowym w Institut für Mineralogie, Petrologie und Geochemie der Universität Tübingen, RFN,
- 1992 (5 tygodni): odwiedził US Geological Survey (Reston, Denver, Flagstaff) w USA,
- 1992 (2 tygodnie): znowu wizytował Institut für Mineralogie, Petrologie und Geochemie der Universität Tübingen, RFN,
- 1993 (2 tygodnie): naukowiec wizytujący w US Geological Survey Federal Center w Denver,
- 1994 (2 tygodnie): kolejny staż w Institut für Mineralogie, Petrologie und Geochemie der Universität Tübingen, RFN,
- 1995 (1 tydzień): uczestniczył w Field Course of the Irish Association for Economic Geology „Carbonate-Hosted Base Metal Deposits” w Irlandii,
- 1995–1996 (3 miesiące): ostatni staż w Institut für Mineralogie, Petrologie und Geochemie der Universität Tübingen, RFN.
Te różnorodne doświadczenia pozwoliły mu na rozwój umiejętności i poszerzenie wiedzy w dziedzinie geologii.
Wybrana bibliografia
Oto wyszczególniona bibliografia dotycząca prac Andrzeja Kozłowskiego, geologa, która prezentuje jego istotne osiągnięcia naukowe.
- Kozłowski A. Pneumatolytic and hydrothermal activity in the Karkonosze-Izera block, Acta Geol. Polon. v 28 no 2 p 172-222, 1978,
- Kozłowski A., Speczik S., Z geologią za pan brat, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1988,
- Kozłowski A., Origin of Zn-Pb ores in the Olkusz and Chrzanów districts: a model based on fluid inclusions, Acta Geol. Polon., v. 45 no. 1-2, 83-141, 1995,
- Kozłowski A., Wiszniewska J. (Editors), Granitoids in Poland, AM Monograph No. 1, Warsaw, 2007.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Mieczysław Centnerszwer | Jan Szmelter | Leon Barszczewski | Jacek Misiurewicz | Ewa Dahlig-Turek | Bogdan Miś | Andrzej Huczko | Zbigniew Flisowski | Elżbieta Kossecka | Jan Władysław Woś | Janusz Woliński (historyk) | Paweł Szapiro | Wanda Malewska | Andrzej Wilczkowski | Cecylia Śniegocka | Józef Przytycki | Andrzej Gomuliński | Bożena Steinborn | Antoni Magier | Piotr SolarzOceń: Andrzej Kozłowski (geolog)