Monika Osińska, znana również pod pseudonimem „Osa”, jest postacią wyjątkową w historii polskiego prawa. Urodziła się w 1977 roku w Warszawie, co czyni ją jedną z nielicznych kobiet w kraju, które w tak dramatycznych okolicznościach znalazły się na kartach kryminologii.
Osińska stała się pierwszą kobietą skazaną na dożywotnie pozbawienie wolności w Polsce po brutalnym zabójstwie Jolanty Brzozowskiej, do którego doszło 19 stycznia 1996 roku. To tragiczne wydarzenie, które wstrząsnęło opinią publiczną, doprowadziło do poważnych dyskusji na temat przemocy oraz wymiaru sprawiedliwości w kraju.
Zabójstwo Jolanty Brzozowskiej
19 stycznia 1996 roku, Monika Osińska, która była niedoszłą maturzystką z liceum ekonomicznego przy ulicy Szczawnickiej w Warszawie, wraz z dwoma kolegami, Marcinem Murawskim, znanym również jako „Jogi”, oraz Robertem Gołębiowskim, który był nazywany „Gołąb”, umówiła się na spotkanie w celu uzyskania pracy w biurze „Abigel”. Biuro to należało do Krzysztofa Orszagha i znajdowało się na warszawskim Tarchominie.
W biurze znajdowała się wtedy 22-letnia Jolanta Brzozowska, która miała znajomość z Marcinem Murawskim, gdyż regularnie dostarczał dla firmy krzyżówki. Niestety, ta tragiczna historia zakończyła się brutalnym atakiem, w wyniku którego Jolanta otrzymała kilka ciosów nożem, a także była bita kijem bejsbolowym oraz kopana nogą od stolika w głowę. Pierwszy cios został zadany przez Roberta Gołębiowskiego. Bez wątpienia, gdyby Krzysztof Orszagh był obecny w biurze, napastnicy nie mieliby nic przeciwko temu, aby zabić również jego.
Po dokonaniu tego strasznego czynu, sprawcy ukradli 400 złotych, dwa telefony, pagery, magnetowid oraz biżuterię. Motywem tej makabrycznej zbrodni była chęć zdobycia pieniędzy na studniówkę. Co ciekawe, po dokonaniu przestępstwa cała trójka udała się na pizzę, co czyniłoby tę sytuację jeszcze bardziej przerażającą.
Początkowo Krzysztof Orszagh został podejrzany o udział w tym zabójstwie, ponieważ twierdził, że opuścił biuro tuż przed napadem. Jednakże, sprawcy tej okropnej zbrodni, wraz z ich wspólnikiem, paserem Sebastianem M., zostali niebawem ujęci po studniówce, miesiąc po dokonaniu zabójstwa.
Kara pozbawienia wolności
20 marca 1998 roku maturzyści zostali skazani na kary dożywotniego pozbawienia wolności. Sędzia, przedstawiając uzasadnienie wyroku, zaznaczył, że nawet jeżeli sprawcy mieli zamiar zabić, to nie było konieczności, aby zadawać ofierze tak brutalne obrażenia czy znęcać się w sposób niewyobrażalny. W grudniu 1998 roku sąd apelacyjny podtrzymał wyrok. Następnie, w roku 2001, Sąd Najwyższy oddalił kasacje, które złożyli obrońcy. Osińska mogła ubiegać się o przedterminowe zwolnienie od 2021 roku, czyli od momentu, kiedy osiągnęła 44. rok życia.
W marcu 2023 roku Monika Osińska została zwolniona z zakładu karnego. Jej historia wzbudziła zainteresowanie i została przedstawiona w reportażu Wojciecha Tochmana zatytułowanym Historia na śmierć i życie.
Przypisy
- Kij w rękach, zimna s**ka, bez emocji. „To wszystko nieprawda. Monika nie zabiła”. onet.pl, 08.06.2023 r. [dostęp 10.06.2023 r.]
- Monika O. ps. „Osa”, morderczyni Joli Brzozowskiej prosi o łaskę [online], Wyborcza.pl, 01.05.2001 r. [dostęp 19.06.2007 r.]
- Sąd Najwyższy. Dożywocie dla morderców Jolanty Brzozowskiej utrzymane, „Rzeczpospolita”, 25.01.2001 r. [dostęp 19.06.2007 r.]
- a b JacekJ. Hugo-Bader JacekJ., EwaE. Milewicz EwaE., Orszagh, Krzysztof [online], Wyborcza.pl, 16.03.2001 r. [dostęp 19.06.2007 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":
Ludwik Kalkstein | Wiesław Niewiadomski | Adam Żurawin | Stanisław Glinski | Aleksander Drej | Iwan Kalajew | Henryk Rutkowski | Marek Janusz Czarnecki | Sońka Złota Rączka | Peter Vogel | Leszek Danielak | Grzegorz Przemyk | Henryk Niewiadomski | Stanisław Cichocki | Eligiusz NiewiadomskiOceń: Monika Osińska