Peter Vogel, którego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Piotr Filipczyński, to postać budząca kontrowersje. Urodził się 18 kwietnia 1954 roku w Warszawie, co czyni go osobą o polskich korzeniach. Jego życie jest wypełnione niezwykłymi zarówno zawodowymi, jak i kryminalnymi epizodami.
Oprócz tego, że Vogel jest znanym szwajcarskim bankowcem, jego biografia obfituje w mroczne aspekty, bowiem jest również mordercą. Z racji swojego pochodzenia, posiada m.in. obywatelstwo niemieckie, co sprawia, że jego losy przeplatają się z historią kilku krajów.
Życiorys
Sprawa morderstwa i ułaskawienie
W 1971 roku Peter Vogel został skazany na 25 lat więzienia za brutalne morderstwo kobiety, do którego doszło na tle rabunkowym. Zdarzenie miało miejsce w grudniu 1970 roku, w domu przy ul. Spacerowej w Komorowie. Choć Rada Państwa w pewnym momencie zdecydowała się złagodzić wyrok, zmieniając karę na 15 lat, to już w 1979 roku Vogel wyszedł na przepustkę. Jego ojciec, Tadeusz Filipczyński, pełniący rolę konsultanta Służby Bezpieczeństwa pod pseudonimem „Tadeusz”, odegrał w tym kluczową rolę.
W dalszym ciągu, w 1983 roku, podczas stanu wojennego, Vogel zdołał zdobyć paszport wydany przez władze PRL i opuścił Polskę. Zgodnie z dokumentacją, spędził w więzieniu jedynie 8 lat. Zaczynając od 1987 roku, stał się osobą poszukiwaną poprzez list gończy, jednak w drugiej połowie lat 90. powrócił do Polski, gdzie był osobą dobrze znaną, często goszcząc w Sejmie RP.
W 1999 roku zakończył swoją ucieczkę po zostaniu aresztowanym w Szwajcarii pod nowym nazwiskiem Vogel. W wyniku ekstradycji, wrócił do Polski. W lipcu tego samego roku rozpoczęła się kontrowersyjna procedura ułaskawieniowa, nad którą czuwała minister Hanna Suchocka. Finalnie, ułaskawienie przyszedł od prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, który w programie „Kropka nad i” ujawnił, iż nie miał pełnej wiedzy o czynach Filipczyńskiego przed podjęciem decyzji o ułaskawieniu.
Działalność biznesowa
W swojej karierze zawodowej Peter Vogel miał przyjemność współpracować z renomowanymi bankami, takimi jak Coutts Bank oraz EFG Bank. W 2006 roku polski prokurator postawił w Szwajcarii kilka wniosków o dostęp do informacji dotyczących kont, które potencjalnie mogły służyć do transferowania łapówek. W okresie od 2002 do 2006 roku pełnił rolę pośrednika w dostarczaniu szwajcarskiego sprzętu kryptograficznego dla polskiej łączności rządowej.
Peter Vogel został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji 24 marca 2008 roku. W lipcu 2010, w obliczu rozważania jego ewentualnego uwolnienia, decyzja ta została ostatecznie podjęta wkrótce potem. W 2012 roku postawiono mu zarzuty dotyczące pomocy przy ukrywaniu dochodów Marka Dochnala. Zgodnie z jego wersją wydarzeń, zatrzymanie miało na celu wyłącznie uzyskanie informacji na jego temat.
Przypisy
- a b TVP Info Ludzie z miasta, 23.08.2023 r.
- W chwili popełnienia przestępstwa miał 17 lat, co zawężało wymiar możliwej kary do 25 lat kary pozbawienia wolności; ówczesny kodeks karny za morderstwo przewidywał m.in. karę śmierci.
- Peter V. „kasjer lewicy”, zatrzymany przez CBŚ, już usłyszał zarzuty. Wirtualna Polska, 24.03.2008 r.
- Znany lobbysta i „kasjer lewicy” oskarżeni o malwersacje. Rzeczpospolita, 2012 r.
- Wojciech Surmacz: Spalony bankier. wGospodarce.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":
Eligiusz Niewiadomski | Stanisław Cichocki | Henryk Niewiadomski | Grzegorz Przemyk | Leszek Danielak | Monika Osińska | Ludwik Kalkstein | Wiesław Niewiadomski | Adam Żurawin | Stanisław Glinski | Sońka Złota Rączka | Marek Janusz Czarnecki | Henryk Rutkowski | Iwan Kalajew | Aleksander DrejOceń: Peter Vogel