Krzysztof Radosław Mazurski, który urodził się 13 sierpnia 1946 roku w Warszawie, był osobą o niezwykle bogatym dorobku naukowym oraz społecznym. Jego życiorys obejmuje wiele fascynujących ról, w tym profesora nauk ekonomicznych, a także geografa i krajoznawcę.
Przez całe swoje życie pozostawał aktywnym podróżnikiem, co zaowocowało nie tylko wieloma niezapomnianymi przygodami, ale także bogatą twórczością literacką. Był działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) oraz autorem licznych przewodników turystycznych, w których dzielił się swoją pasją do odkrywania nowych miejsc.
Jego osiągnięcia i wpływ na rozwój turystyki w Polsce pozostają niezatarte, a jego prace inspirują kolejne pokolenia miłośników podróży.
Życiorys
Krzysztof Radosław Mazurski zamieszkał we Wrocławiu w roku 1947. W 1964 roku ukończyłI Liceum Ogólnokształcące, a następnie kontynuował swoją edukację, kończąc w 1969 roku studia z zakresu geografii na Uniwersytecie Wrocławskim. Już na początku swojej kariery zawodowej pracował w Zarządzie Okręgu PTTK we Wrocławiu (1969-1970), a później w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych (1970-1982).
Niestety, w czasie stanu wojennego został zwolniony, a następnie internowany i aresztowany za aktywność w NSZZ „Solidarność”. W 1980 roku uzyskał doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 1982-1983 pracował w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a w okresie 1983-1999 był pracownikiem naukowym Akademii Ekonomicznej.
W roku 1987 habilitował się, a 11 lat później, w 1998 roku, został uhonorowany tytułem profesora nauk ekonomicznych. Od września 2009 roku był profesorem zwyczajnym. Z kolei od września 1991 roku pełnił rolę profesora w Katedrze Gospodarki Przestrzennej Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze. Od 1999 roku nauczał także na Politechnice Wrocławskiej, a także prowadził wykłady w Kłodzku.
Wiceprezes Naturefriends International od września 2008 roku, Mazurski był również wieloletnim członkiem Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego, pełniąc rolę przewodniczącego. Jest autorem licznych publikacji naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą, znanym regionalistą i krajoznawcą w regionach Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej oraz Łużyc.
W skład jego działalności wchodziła praca w zespole redakcyjnym miesięcznika „Słowo i Myśl” oraz pełnienie funkcji redaktora naczelnego magazynu PTTK „Na Szlaku”. Był również zaangażowany w działalność Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jako członek Zarządu Głównego PTTK od 1989 do 2005 roku, a także wiceprezes ZG w latach 1989-1991, Mazurski był aktywny w Komisji Krajoznawczej ZG PTTK, gdzie w latach 2001-2010 pełnił rolę przewodniczącego.
Posiadał uprawnienia przodownika turystyki górskiej, instruktora krajoznawstwa PTTK, instruktora fotografii krajoznawczej oraz przewodnika sudeckiego i dolnośląskiego. W 2001 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaką Zasłużonego Instruktora Krajoznawstwa PTTK.
W 2010 roku partia Związek Słowiański zgłosiła jego kandydaturę w przedterminowych wyborach prezydenckich, jednak nie zebrał wymaganych 100 000 podpisów i w związku z tym nie został zarejestrowany. W 2013 roku, podczas Walnego Zjazdu PTTK, otrzymał zaszczytną godność członka honorowego PTTK.
Publikacje
Lista publikacji autorstwa Krzysztofa Radosława Mazurskiego obejmuje różnorodne tematy dotyczące głównie środowiska, turystyki oraz geografii. Poniżej przedstawiamy szczegółowy zestaw jego prac:
- Gospodarowanie rolniczą przestrzenią produkcyjną w Polsce, Wrocław 1986,
- Antropogeniczna destrukcja środowiska rolniczego Dolnego Śląska, Wrocław 1988,
- Zagrożenia środowiska Dolnego Śląska, Wrocław 1994,
- Podstawy sozologii, Wrocław 1998,
- Miłość i dramaty królewny Marianny, „Sudety” Oficyna Wydawnicza Oddziału Wrocławskiego PTTK, Wrocław 2000, ISBN 83-87320-66-8 (wznowienie 2005),
- Geografia turystyczna Sudetów, Wrocław 2003,
- Tereny zielone uzdrowisk sudeckich, Wrocław 2003,
- Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 1–21, współautor 1989–2008,
- Sudety. Ziemia Kłodzka i Góry Opawskie, Warszawa 1978, 1988, współautor,
- Geneza i przemiany turystyki, Wrocław 2006 (wznowienie 2008),
- Origins and evolution of tourism, Wrocław 2007,
- Historia turystyki sudeckiej, Kraków 2012.
Publikacje te ukazują wieloletnie zaangażowanie autora w badania nad różnorodnymi aspektami geografii i środowiska naturalnego, a także jego wkład w rozwój wiedzy o turystyce w Sudetach.
Odznaczenia i Nagrody
Krzysztof Radosław Mazurski zdobył wyróżnienia oraz nagrody, które podkreślają jego znaczące osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najważniejszych odznaczeń:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2001 roku,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę, uzyskany w 2011 roku,
- Nagroda Literacka im. Władysława Krygowskiego, otrzymana w 2012 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Lefeld | Krystyna Juchniewicz | Wojciech Dziembowski | Aleksy Franciszek Bachulski | Dawid Bieńkowski | Stefan Srebrny | Szczepan Jeleński | Michał Głowiński | Henryk Elzenberg (filozof) | Andrzej Wąsowski | Grzegorz Myśliwski | Stanisław Gebethner | Bronisław Baczko | Jerzy Smolicz (socjolog) | Edward Jan Habich | Kazimierz Wyszomirski | Katarzyna Sójka-Zielińska | Edmund Jerzy Jankowski | Andrzej Trzęsowski | Zuzanna TopolińskaOceń: Krzysztof Radosław Mazurski