Karol Mondral


Karol Mondral, urodzony 26 stycznia 1880 roku w Warszawie, to wybitna postać w polskim świecie sztuki. Jako malarz i grafik, pozostawił po sobie trwały ślad, który doceniany jest do dnia dzisiejszego.

Jego życie zakończyło się 16 grudnia 1957 roku w Poznaniu, gdzie zmarł, pozostawiając bogatą spuściznę artystyczną.

Życiorys

Karol Mondral był synem Jana Mondrala oraz Marii z Paczuskich. W latach 1894-1900 kształcił się w Klasie Rysunkowej, gdzie pod okiem Wojciecha Gersona, Jana Kauzika oraz Adama Badowskiego rozwijał swoje umiejętności artystyczne. W 1902 roku przeniósł się do Krakowa, aby kontynuować studia w Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni znanego malarza Leona Wyczółkowskiego.

W 1909 roku Mondral wyjechał do Paryża, gdzie pogłębiał swoją wiedzę dotyczącą techniki akwaforty. W tym czasie podróżował intensywnie po Francji i Szwajcarii, poszukując inspiracji do swoich dzieł. Jego prace regularnie uczestniczyły w wystawach w paryskich salonach artystycznych. W stolicy Francji artysta zrealizował dwie wystawy indywidualne: pierwszą w 1919 roku w Société Nationale, a drugą w 1921 roku w L’Association France-Pologne.

W 1922 roku Mondral wrócił do Polski i osiedlił się w Bydgoszczy, gdzie objął stanowisko kierownika Działu Graficznego w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego. Ponadto był organizatorem szkoły zawodowej dla drukarzy i poligrafów. W 1931 roku z rodziną przeniósł się do Poznania, gdzie został profesorem na Wydziale Grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych. Do wybuchu II wojny światowej prowadził pracownię litografii oraz technik suchorytniczych.

Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz grupy artystycznej Plastyka. W Warszawie miał wystawy indywidualne w 1923 oraz 1930 roku, a także w Poznaniu w latach 1928 i 1947. Podczas drugiej wojny światowej mieszkał w Warszawie, a po jej zakończeniu w 1945 roku powrócił do Poznania, gdzie został wykładowcą nauk graficznych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1950 roku przeszedł na emeryturę.

Mondral został pochowany naCmentarzu w Pyrach w Warszawie.

Życie prywatne

W 1907 roku artysta ożenił się z Romaną Pogorzelską, z którą miał córkę Camillę Mondral (1911-2002), znaną literatkę i wybitną tłumaczkę języka węgierskiego.

Twórczość

Karol Mondral, jako artysta, wdrażał efektywną technikę pracy z metalem, wykorzystując różnorodne metody takie jak akwaforta, akwatinta, sucha igła oraz miękki werniks. Mimo że czasami sięgał po litografię oraz drzeworyt, to w Paryżu szczególnie zaangażował się w tworzenie drzeworytu barwnego. Jego dzieła obejmowały impresjonistyczne krajobrazy, przedstawienia figuralne oraz portrety, które zachwycały swoim stylem.

Mondral regularnie prezentował swoje osiągnięcia artystyczne w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a także brał udział w wystawach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Artystyczne oraz Instytut Propagandy Sztuki. Jego prace można było zobaczyć nie tylko w Warszawie, ale również we Lwowie, Poznaniu, Zamościu, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu, Krakowie oraz Wilnie.

Warto zaznaczyć, że ryciny Karola Mondrala ozdobiły kabiny klasy turystycznej znanego transatlantyku „Piłsudski”, którego wnętrza w 1934 roku dekorował zespół polskich twórców. W 1959 roku odbyła się pośmiertna wystawa w Poznaniu, która miała na celu zaprezentowanie różnorodności twórczości artysty. Na ekspozycji znalazło się 157 grafik z lat 1910–1938 oraz 14 obrazów olejnych z lat 1913–1953.

Członkostwo

Karol Mondral był aktywnym uczestnikiem życia artystycznego w Polsce, członek wielu znaczących organizacji i stowarzyszeń. Jego działalność twórcza była wspierana przez różnorodne grupy oraz związki artystyczne, co świadczy o jego pozycji w świecie sztuki.

  • Związek Polskich Artystów Grafików,
  • grupa artystów wielkopolskich „Plastyka”,
  • Związek Plastyków Pomorskich w Bydgoszczy,
  • Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych,
  • Związek Polskich Artystów Plastyków.

Przypisy

  1. Irena Kossowska, Karol Mondral, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 05.2004 r., culture.pl.
  2. Camilla Mondral, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział Warszawa.
  3. Karol Mondral, Desa.
  4. Red. Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski, Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 491–492, ISBN 83-01-02722-3.

Oceń: Karol Mondral

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:22