Janina Bauman


Janina Bauman, znana także jako Janina Lewinson, przyszła na świat 18 sierpnia 1926 roku w Warszawie. Była niezwykle utalentowaną polską pisarką, która zyskała uznanie jako autorka tekstów literackich.

Jej życie doświadczyło wielu zwrotów akcji, a jej twórczość często odnosiła się do jej żydowskiego pochodzenia oraz pełnej wyzwań historii.

Zmarła 29 grudnia 2009 roku w Leeds, pozostawiając po sobie bogaty dorobek literacki, który będzie inspirował przyszłe pokolenia.

Życiorys

Janina Bauman urodziła się jako córka Szymona Lewinsona, urologa i oficera Wojska Polskiego, zamordowanego w Katyniu, oraz Aliny Fryszman. Jej matka była córką lekarza Aleksandra Fryszmana, a Janina miała również jedną siostrę, Zofię. Jerzy Fryszman, znana postać, był jej siostrzeńcem, a także Elona Płockier, bliski krewny.

W trakcie drugiej wojny światowej Janina trafiła do warszawskiego getta, gdzie doświadczała trudnych warunków życia. Po wojnie jej kariera zawodowa skupiała się głównie na przemyśle filmowym, gdzie pracowała jako tłumaczka i korektorka scenariuszy, przyczyniając się do rozwoju kultury filmowej.

W 1968 roku, w następstwie antysemickiej nagonki, która miała miejsce po wydarzeniach marcowych, Janina wraz z mężem opuściła Polskę. Początkowo osiedliła się w Izraelu, lecz po trzech latach zadecydowała o przeniesieniu się na stałe do Leeds w Wielkiej Brytanii. Tam spędziła resztę swojego życia, uczestnicząc w lokalnym życiu społecznym i kulturalnym.

Książki

Janina Bauman jest autorką wielu ważnych dzieł literackich, które poruszają tematykę historyczną i osobiste doświadczenia. Poniżej przedstawiamy niektóre z jej najbardziej znanych książek, które wzbudziły zainteresowanie czytelników.

  • Janina Bauman: Zima o poranku. Opowieść dziewczynki z warszawskiego getta. Kraków: Znak, 2009, s. 312. ISBN 978-83-240-1126-1,
  • Janina Bauman: Nigdzie na ziemi. Warszawa: Wydawnictwo Żydowskiego Instytutu Historycznego, 2000, s. 258. ISBN 83-85888-32-2,
  • Janina Bauman: Powroty. Opowieść w czterech odsłonach. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1995, s. 111. ISBN 83-7150-058-0.

Opracowania

Janina Bauman jest autorką wielu ważnych publikacji, które przybliżają jej doświadczenia oraz analizy współczesnego stanu ludzkiego. Warto zwrócić uwagę na jej niezwykłe dzieło:

  • “- Janina Bauman, Als Mädchen im Warschauer Ghetto. Ein Überlebensbericht. Aus dem Englischen von Reinhard Wagner. Mit einem Nachwort od Władysław Bartoszewski. Verlag Max Hueber, Ismaning bei München 1986. ISBN 3-19-005510-6,”
  • – Peter Wagner (Hrsg): Between two wars: Janina and Zygmunt Bauman’s analyses of the contemporary human condition, 2003.

Przypisy

  1. Janina Bauman nie żyje. wyborcza.pl, 29.12.2009 r. [dostęp 30.12.2009 r.]

Oceń: Janina Bauman

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:14