Jan Wiśniewski (malarz)


Jan Wiśniewski to postać o niezwykłym dorobku artystycznym, urodzona 18 grudnia 1904 roku w stolicy Polski, Warszawie. Jego życie zakończyło się 10 czerwca 1977 roku, również w Warszawie.

Był nie tylko malarzem, ale także scenografem, co czynii go ważną postacią w polskiej scenie artystycznej.

Życiorys

Jan Wiśniewski urodził się 18 grudnia 1904 roku w Warszawie, gdzie spędził większość swojego życia. W jego rodzinie na świat przyszli Teofil i Karolina z Kochanków. Po zakończeniu edukacji w Państwowym Gimnazjum im. Tadeusza Reytana (1924), kontynuował naukę w Warszawskiej Szkole Rysunkowej, a następnie w latach 1924–1928 studiował na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego. Już w trakcie studiów, od 1927 roku, aktywnie uczestniczył w wystawach organizowanych przez Zachętę, uzyskując przy tym liczne nagrody, w tym „Zaszczytne wyróżnienie” za swoje dzieło „Dynie”.

Po zakończeniu edukacji Jan Wiśniewski rozwijał swoją karierę artystyczną, tworząc bogaty zbiór dzieł malarskich. Jego twórczość obejmowała wszechstronne malarstwo sztalugowe, w tym portrety, pejzaże oraz malarstwo rodzajowe. Poza tym zajmował się również polichromią, grafiką użytkową oraz witrażami, które stworzył między innymi w kościołach w Grodnie i Łomży. Jego malarstwo sakralne produkowane dla takich miejsc jak Kościół Świętego Krzyża w Warszawie oraz Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze pozostaje istotną częścią jego spuścizny. W 1937 roku, obraz „Matka Boska Częstochowska” został ofiarowany papieżowi.

W trakcie drugiej wojny światowej Wiśniewski przeszedł przez dramatyczny okres, przeżywając kampanię wrześniową oraz oboz jeniecki. Niestety dwukrotnie tracił swoje mienie oraz dorobek artystyczny, gdyż jego mieszkania zostały zniszczone w wyniku bombardowań. Po powstaniu warszawskim artysta postanowił dokumentować zniszczenia, a efekty jego pracy zostały zgromadzone w Instytucie Sztuki PAN oraz w Muzeum Warszawy.

Po wojnie Jan Wiśniewski osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych, gdzie aktywnie uczestniczył w organizacji Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1949 roku wrócił do Warszawy, przyjmując rolę kierownika pracowni scenograficznej w Teatrze Polskim, gdzie pracował aż do 1971 roku, projektując scenografie do wielu znaczących sztuk. Jego prace były regularnie wystawiane w Zachęcie, zyskując uznanie i zainteresowanie, co przyczyniło się do zakupu jego obrazów przez różne instytucje, takie jak Muzeum Górnictwa w Zabrzu oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Artysta nieustannie poszukiwał nowych środków wyrazu, eksperymentując w dziedzinie malarstwa, jednocześnie pozostając wiernym konwencji realistycznej. W latach 60. i 70. tworzył pod pseudonimem Wiewski dla firmy DESA, co zaowocowało przesyłaniem jego dzieł do różnych krajów świata.

Po jego śmierci w Zachęcie zorganizowano pośmiertną wystawę, na której zaprezentowano jego prace. Z tej okazji wydano również ilustrowany katalog, a wiele obrazów szybko znalazło swoich nabywców.

Przypisy

  1. Jan Wiśniewski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 19.08.2024 r.]
  2. Krystyna Liszewska, Janusz Plepis, Portrety osobistości i mieszkańców Warszawy w zbiorach Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, wyd. PWN, Warszawa 1990, s. 235, 247–249.
  3. Maria Serafińska, Słownik Artystów Plastyków, wyd. Okręg Warszawski ZPAP, Warszawa 1972, s. 628.
  4. Związek Polskich Artystów Plastyków, Jan Wiśniewski 1904–1972, Malarstwo, Warszawa 1981.
  5. (red.) Zbigniew Wilski, Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1900–1980, tom II, wyd. PWN, Warszawa 1994, s. 764.
  6. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 344. [dostęp 01.12.2021 r.]
  7. Katalog VII, Wystawa Zimowa o charakterze ogólnopolskim, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Warszawa 1951.
  8. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Salon 1937, Przewodnik 128, grudzień, s. 17, 43.
  9. M.P. z 1953 r. nr 90, poz. 1142 „za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”.

Oceń: Jan Wiśniewski (malarz)

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:9