Barbara Klicka, urodzona 30 kwietnia 1981 roku w Warszawie, jest postacią niezwykle ważną w polskim świecie literackim. Swoje talenty ujawnia jako poetka, pisarka oraz kuratorka wydarzeń literackich.
Jej twórczość oraz działalność kulturalna przyczyniają się do wzbogacenia polskiej literatury i wspierania młodych autorów.
Życiorys
Barbara Klicka pochodzi z Płocka, gdzie spędziła swoje dzieciństwo oraz uczęszczała do szkoły podstawowej. Następnie, podjęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, lecz ostatecznie zakończyła edukację w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Oświatowo-Konsultacyjnego „Profesor” w Płocku. Kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała filologię polską oraz informatykę naukową.
Debiutowała swoim tomem poezji „Wrażliwiec” w roku 2000, co otworzyło drzwi do jej dalszej kariery literackiej. W latach 2010–2014 pełniła funkcję redaktorki „Cwiszn” – kwartalnika poświęconego literaturze i sztuce związanej z kulturą żydowską. Jej teksty były publikowane w wielu prestiżowych czasopismach, takich jak „Arkadia”, „Kursywa”, „LiteRacje” oraz „Studium”. Od dłuższego czasu pisze również felietony dla czasopisma „Dialog”, gdzie od 2023 roku należy do zespołu redakcyjnego, odpowiadając za rozwój działu dotyczącego dramaturgii polskiej.
Dodatkowo, Barbara jest stałą współpracowniczką magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”, gdzie angażuje się w tworzenie cyklu podcastów. Jej współpraca z portalem Wolne Lektury Fundacji Nowoczesna Polska trwała wiele lat, przynosząc jej uznanie w środowisku literackim. W 2021 roku została członkinią kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, co stanowi kolejny krok w jej działalności na rzecz kultury i literatury w Polsce.
Nagrody i nominacje
Barbara Klicka jest uznawana za jedną z wyróżniających się postaci współczesnej literatury polskiej. Jej twórczość zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień oraz nominacji, co świadczy o jej wysokiej jakości i oryginalności.
- nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku 2012 za tom same same,
- Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2016 za tom nice,
- Nagroda Literacka Gdynia 2016 w kategorii poezja za tom nice,
- nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii proza za powieść Zdrój,
- nominacja do Nagrody Conrada 2020 za powieść Zdrój,
- nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2024 za powieść Reneta,
- nominacja do Nagrody im. Witolda Gombrowicza 2024 za powieść Reneta.
Twórczość
Barbara Klicka, wspaniała postać współczesnej literatury polskiej, zadebiutowała swoją pierwszą książką w 2000 roku w Płocku. Jej twórczość zyskała uznanie, co potwierdzają liczne nagrody i nominacje. W 2012 roku ukazał się tom wierszy same same, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2013 w kategorii książka roku. Kolejny ważny moment w jej karierze miał miejsce w 2016 roku, kiedy to otrzymała dwie prestiżowe nagrody: Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za tom Nice oraz Nagrodę Literacką Gdynia. W 2019 roku debiutowała w prozie z książką Zdrój, która również została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 oraz do Nagrody Conrada.
Rok 2021 przyniósł wydanie kolejnego tomiku poezji allel, a w 2023 roku na rynku ukazała się powieść Reneta, nominowana do istotnych nagród literackich, takich jak Nagroda Literacka Nike i Nagroda im. Witolda Gombrowicza. Dzieła Barbary Klickiej zostały przetłumaczone na wiele języków, takich jak angielski, niemiecki, chorwacki, hebrajski, gruziński, francuski, serbski, szwedzki oraz litewski, co dowodzi ich międzynarodowego zasięgu i popularności.
W 2015 roku współtworzyła projekt Nowy Tajny Detektyw z takimi osobami jak Jacek Dehnel oraz Małgorzata Tekiel. Projekt obejmował nie tylko wydanie książki, ale także albumu muzycznego, multimedialnej wystawy oraz bloga poświęconego zbrodniom okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Barbara Klicka była także członkinią zespołu Pochwalone oraz współautorką tekstów do płyty Czarny war. W 2019 roku brała udział w nagraniu płyty Janerka na basy i głosy, gdzie wystąpiła w Chórze Piór.
Publikacje
- Wrażliwiec, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Płock 2000,
- same same, Instytut Mikołowski, Mikołów 2012,
- nice, WBPiCAK, Poznań 2015,
- Nowy Tajny Detektyw, Narodowe Centrum Kultury, 2015,
- Elementarz, sztuka teatralna, „Dialog”, numer 7-8/2018 (740-741) (premiera sceniczna w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie 7 grudnia 2017 roku),
- Zdrój, W.A.B., 2019,
- allel, Wydawnictwo J, 2021,
- Reneta, 2023.
Antologie (wybór)
- Warkoczami. Antologia nowej poezji, red. Joanna Mueller, Sylwia Głuszak, Beata Gula, Staromiejski Dom Kultury, Warszawa 2016.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr Miks | Karol Szołowski | Małgorzata Sikorska-Miszczuk | Karolina Straus | Anna Buczkowska | Maria Zbyszewska | Maurycy Karasowski | Sebastian Krajewski | Stanisław Mierczyński | Grzegorz Damięcki | Helena Górska | Maryla Weinles-Chaykin | Stefania Betcherowa | Kuba Jabłoński | Kinga Ciesielska | Zofia Mysłakowska | Władysław Waghalter | Jeremi Sikorski | Jan Wiśniewski (malarz) | Stanisław KamockiOceń: Barbara Klicka