Lala Górska


Lala Górska, znana również jako Wiesława Górska z domu Grajczonek, była niezwykle utalentowaną polską aktorką filmową, specjalizującą się głównie w rolach dziecięcych.

Urodziła się 31 maja 1931 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 8 października 2020 roku w Brisbane. Jej kariera aktorska była znakiem rozpoznawczym, a jej talent sprawił, że zdobyła uznanie na przestrzeni lat.

Życiorys

Lala Górska, znana postać polskiej sceny artystycznej, urodziła się 31 maja 1931 roku w Warszawie. Już w 1934 roku, wspólnie ze swoim starszym bratem Arturem, zadebiutowała na teatralnych Deskach w teatrze dla dzieci Tymoteusza Ortyma. Jej talent filmowy zaowocował w trzech filmach: „Rapsodia Bałtyku” z 1935 roku oraz „Jego wielka miłość” i „Bohaterowie Sybiru” z 1936 roku, w którym miała przyjemność wystąpić u boku Eugeniusza Bodo. Interesującym faktem jest to, że w pierwszych dwóch produkcjach grała role chłopców, co przyczyniło się do jej popularności i nadania tytułu „polskiej Shirley Temple”.

Życie Lali Górskiej po wojnie zostało szczegółowo opisane przez Marek Teler, autora książki „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”. Po powstaniu warszawskim Lala, wraz z matką, znalazła się w obozie pracy w Niemczech, a następnie w obozie dla przesiedleńców, gdzie niespodziewanie odnalazła swojego zaginionego w czasie wojny brata. W obozie poznała Stanisława Grajczonka, od niej starszego o siedem lat, z którym w 1948 roku zdecydowała się na małżeństwo. W związku tym przyszło na świat troje dzieci: córka Regina oraz dwóch synów – Richard i George.

W styczniu 1951 roku Wiesława, bo tak nazywała się Lala Górska, wspólnie z mężem i córeczką podjęła decyzję o emigracji do Australii, gdzie osiedliła się w Brisbane. To tam spędziła resztę swojego życia, pozostawiając niezatarte ślady w pamięci najbliższych.

Lala Górska była również babką żużlowca Josha Grajczonka, który posiadał obywatelstwo australijskie i polskie oraz występował w barwach klubu Polonia Bydgoszcz.

Filmografia

Filmografia aktorki Lali Górskiej obejmuje kilka znaczących ról filmowych. Poniżej przedstawiamy jej dorobek z wybranymi tytułami filmów:

  • 1935: Rapsodia Bałtyku, w której wystąpiła jako Jędruś Zatorski, syn Zygmunta i Ewy,
  • 1936: Jego wielka miłość, gdzie zagrała rolę Jaśa, syna Kurczków,
  • 1936: Bohaterowie Sybiru, w którym wcieliła się w postać Zosi, córki Janki i Stefana Winiarskich.

Przypisy

  1. a b c Zmarła polska aktorka dziecięca. Lala Górska nie żyje [online], RMF FM [dostęp 16.12.2020 r.]
  2. Lala Górska [online], FilmPolski [dostęp 16.12.2020 r.]

Oceń: Lala Górska

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:23