Jacek Korczakowski


Jacek Korczakowski, urodzony 4 sierpnia 1939 roku w Warszawie, a zmarły 29 lipca 2013 roku w Gdańsku, był niezwykle wszechstronnym polskim twórcą. Jego dorobek obejmuje różnorodne formy sztuki, w tym literaturę, poezję oraz scenariusze. Korczakowski był autorem sztuk teatralnych, tekstów estradowych oraz piosenek, a także librecistą i tłumaczem.

W swojej karierze artystycznej pełnił również rolę reżysera programów estradowych oraz zdobył tytuł kapitana żeglugi wielkiej. W latach 2008–2012 zasiadał na stanowisku sekretarza generalnego i prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów (ZAKR).

Był również członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a jego zaangażowanie w polski teatr uwidacznia się w roli kierownika literackiego Teatru Muzycznego w Gdyni oraz dyrektora artystycznego Zespołu Marynarki Wojennej „Flotylla”. Jacek Korczakowski pozostaje znaczącą postacią w polskiej kulturze i sztuce, a jego osiągnięcia są świadectwem jego talentu i zaangażowania.

Życiorys

Jacek Korczakowski był synem uznanej pisarki Jadwigi Korczakowskiej. Swoją edukację zakończył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Filologii Polskiej. Już w 1956 roku rozpoczął swoją karierę artystyczną, debiutując jako autor i aktor w kabarecie „Stodoła” w Warszawie, z którym był związany do roku 1960.

W latach 1961-1978 współpracował z warszawskimi teatrami, w tym z teatrem Syrena oraz Buffo, a także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie oprócz występów pełnił również rolę kierownika literackiego i reżysera. Tworzył tam liczne libretta do wystawianych spektakli, które przyciągały wielu miłośników teatru.

Jacek był również autorem tekstów kabaretowych, piosenek oraz monologów dla takich kabaretów jak Wagabunda, Szpak, a także współpracował z popularnymi artystami, takimi jak Lopka czy Dodka. Nie można przeoczyć jego roli w radiowych Podwieczorkach, gdzie często pojawiał się przy mikrofonie, angażując słuchaczy swoją twórczością.

Piosenki, do których teksty napisał Jacek Korczakowski, wykonywali znani artyści, między innymi: Ewa Bem, Bogdan Czyżewski, Ludmiła Jakubczak, Anna Jantar, Irena Jarocka, Jerzy Michotek, Irena Santor, Danuta Stankiewicz, Ewa Śnieżanka, Teresa Tutinas oraz Zbigniew Wodecki i Tadeusz Woźniak. Jednym z jego największych przebojów była piosenka „Szeptem”, napisana do muzyki Jerzego Abratowskiego, która zdobyła II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1962 roku.

Jacek Korczakowski zmarł 29 lipca 2013 roku, a jego ciało spoczęło 7 sierpnia na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie, w kwaterze W-IV-1, rzędzie 9, miejscu 5. Jego dorobek artystyczny pozostaje nieodłącznym elementem polskiej kultury.

Córka Jacka, Natalia Korczakowska, kontynuuje artystyczną tradycję rodziny jako reżyserka teatralna.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 14.09.2020 r.]

Oceń: Jacek Korczakowski

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23