Halina Paszkowska-Turska


Halina Paszkowska-Turska, urodzona 10 czerwca 1927 roku w Warszawie, a zmarła 26 marca 2017 roku w tym samym mieście, była wybitną polską operatorką dźwięku.

Jej praca w branży filmowej i telewizyjnej przyczyniła się do znaczącego rozwoju dźwięku w polskich produkcjach.

Życiorys

Halina Paszkowska-Turska była osobą pochwyconą w wirze historii. Pochodziła z asymilowanej żydowskiej rodziny Henryka i Reginy z domu Rosenblik (lub Rozenblik). Jej ojciec trudnił się branżą hydrauliczną, natomiast matka pełniła rolę asystentki Ludwika Zamenhofa, znanego twórcy języka esperanto.

W wyniku wydarzeń związanych z II wojną światową, znalazła się pod niemiecką okupacją. Z początku przebywała w getcie warszawskim, jednak wkrótce zaczęła ukrywać się po tzw. aryjskiej stronie. W chwili wybuchu powstania warszawskiego, zaraz na początku konfliktu, dołączyła jako ochotniczka w charakterze łączniczki, używając pseudonimu Lusia, do plutonu „Rafałki” w składzie 2. kompanii – III zgrupowania „Konrad” – w Grupie Bojowej „Krybar” Armii Krajowej.

Po zakończeniu wojny Halina Paszkowska-Turska rozpoczęła pracę jako operator dźwięku. Jej umiejętności pozwoliły jej na udźwiękowienie około 20 filmów fabularnych oraz ponad 200 produkcji dokumentalnych. Warto wspomnieć, że brała udział w realizacji wielu wydań Polskiej Kroniki Filmowej. Do jej najważniejszych projektów zalicza się prace przy takich dziełach filmowych jak „Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego oraz „Pierwszy dzień wolności” w reżyserii Aleksandra Forda. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt pracy artystycznej.

Halina Paszkowska-Turska zmarła, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się 31 marca 2017 na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera K-5-52). Postać ta została również uwieczniona w filmie dokumentalnym „Halina Paszkowska – wybór materiałów”, zrealizowanym w 2014 roku.

Życie prywatne

Halina Paszkowska-Turska była żoną uzdolnionego historyka Mariana Turskiego. Wspólnie stworzyli rodzinę, w której ich córka, Joanna Turska, wykazała się talentem jako flecistka.

Ordery i odznaczenia

Wśród licznych wyróżnień i nagród, które otrzymała Halina Paszkowska-Turska, znajdują się prestiżowe odznaczenia, uznawane za świadectwo jej zaangażowania i osiągnięć. Poniżej przedstawiono szczegółowy wykaz wyróżnień:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi (1975),
  • Warszawski Krzyż Powstańczy.

Przypisy

  1. Powstańcze Biogramy - Halina Paszkowska [online], www.1944.pl [dostęp 08.05.2023 r.]
  2. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 08.05.2023 r.]
  3. Święto polskiej kinematografii [online], Filmopedia [dostęp 08.05.2023 r.]
  4. a b Halina Paszkowska. 1944.pl. [dostęp 29.03.2017 r.]
  5. a b c d Halina Paszkowska. filmpolski.pl. [dostęp 29.03.2017 r.]
  6. a b c Halina Paszkowska. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 29.03.2017 r.]
  7. Halina Paszkowska-Turska. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 29.03.2017 r.]

Oceń: Halina Paszkowska-Turska

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:5