Henryk Jan Trenkner, urodzony 1 stycznia 1872 roku w Warszawie, to postać o znaczącym wpływie w dziedzinie medycyny, zwłaszcza w epidemiologii. Jego życie zakończyło się 31 października 1931 roku, również w Warszawie, gdzie pracował na rzecz lokalnej społeczności.
Był on polskim lekarzem epidemiologiem, którego zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju ochrony zdrowia publicznego. Oprócz kariery medycznej, pełnił także funkcję radnego w radzie miejskiej w Łodzi, co dodatkowo podkreśla jego wpływ w sferze społecznej.
Życiorys
Henryk Trenkner był warszawiakiem, który rozpoczął swoją edukację na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zaangażowanie w obchody rocznicy powstania kościuszkowskiego w 1894 roku doprowadziło do surowej kary, jaką było zesłanie do guberni permskiej. Z biegiem czasu jednak, w wyniku złagodzenia wyroku, uzyskał możliwość kontynuowania studiów medycznych w Dorpacie. Niestety, w grudniu 1895 roku znów został zesłany, tym razem do guberni archangielskiej, z powodu udziału w sekretnej organizacji znanej jako „Oświata Ludowa”.
W 1900 roku uwolniono go z zesłania, po czym przeniósł się do Krakowa, gdzie zdobył dyplom lekarza. W dalszej kolejności pracował jako pediatra w Wiedniu oraz Grazu. W 1904 roku osiedlił się w Łodzi, gdzie pełnił rolę ordynatora oraz później lekarza naczelnego w szpitalu dziecięcym Anny Marii, obecnie znanym jako Szpital Pediatryczny im. Janusza Korczaka w Łodzi.
W czasie I wojny światowej, Trenkner aktywnie uczestniczył w pracach Głównego Komitetu Obywatelskiego, a następnie objął kierownictwo Wydziału Zdrowia w Magistracie miasta Łodzi. W 1917 roku został naczelnikiem Wydziału Zdrowia w Warszawie. W trakcie swojej kariery politycznej dwukrotnie wszedł w skład Rady Miejskiej w Łodzi – najpierw w 1917 roku z ramienia Polskiego Centralnego Demokratycznego Komitetu Wyborczego, a później w 1919 roku. W 1922 roku zajął stanowisko naczelnika Wydziału w Ministerstwie Zdrowia Publicznego, a równocześnie pracował jako lekarz szkolny w gimnazjum L. Lorentza w Warszawie.
Trenkner był aktywnym członkiem wielu organizacji, w tym Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, Łódzkiego Towarzystwa Lekarskiego, a także Towarzystwa Lekarzy Fabrycznych. Działał w Lidze Przeciwgruźlicznej oraz w zarządzie Towarzystwa Pediatrycznego. Pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Opieki nad Niemowlętami i od 1921 roku był członkiem komitetu PCK. Jako członek komitetu redakcyjnego „Czasopisma Lekarskiego” od 1906 roku, a także jego wydawca od 1908 roku, współpracował z Józefem Michalskim. Dodatkowo, jako komisarz do walki z chorobami zakaźnymi, miał znaczący wpływ na problemy zdrowotne w Małopolsce Wschodniej, publikując swoje prace naukowe zarówno w „Czasopiśmie Lekarskim”, jak i w „Przeglądzie Lekarskim”.
Po zakończeniu swojej działalności medycznej i społecznej, Trenkner odszedł z tego świata, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.
Upamiętnienie
W 1931 roku w Łodzi miała miejsce istotna zmiana, gdy ulicę Trelenberga na Bałutach przemianowano na ulicę Henryka Trenknera. To wydarzenie stanowi ważny aspekt upamiętnienia tej postaci w historii miasta.
Przypisy
- a b Henryk Trenkner (1872-1931) – Find a Grave... [online], findagrave.com [dostęp 12.06.2022 r.]
- W huku armat I wojny światowej łodzianie uczyli się obywatelskości [online], Dziennik Łódzki, 19.10.2014 r. [dostęp 12.06.2022 r.]
- PANACEUM Pismo Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi nr 11 (235) listopad PDF Darmowe pobieranie [online], docplayer.pl [dostęp 12.06.2022 r.]
- Konwencja Sanitarna pomiędzy Polską a Łotwą, podpisana w Warszawie dnia 07.07.1922 r.
- a b c AnnaA. Marek AnnaA., Działalność społeczno-polityczna lekarzy związanych z łódzkim „Czasopismem Lekarskim” w latach 1899–1908, „Medycyna Nowożytna”, 10 (1–2), 2003 .
- Biuletyn dyrekcji służby zdrowia publicznego, 1920 [dostęp 12.06.2022 r.]
- DanutaD. Bieńkowska DanutaD., ElżbietaE. Umińska-Tytoń ElżbietaE., Słownik Nazewnictwa Miejskiego Łodzi, Łódź 2012 .
- a b c d AndrzejA. Kempa AndrzejA., Lekarze patronami łódzkich ulic, „Kronikarz”, R. 6 (1/2 (11/12)), 2007, ISSN 1732-9329 .
- AntoniA. Goerne AntoniA., Wybory do Rady Miejskiej w Łodzi w Styczniu 1917 r., „Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1919”, Rok I .
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Katarzyna Rostropowicz-Denisiewicz | Ryszard Teodor Biehler | Tadeusz Kopeć (lekarz) | Julian Rotstadt | Ludwik Anigstein | Wanda Rydlewska-Sadowska | Tadeusz Dzierżykray-Rogalski | Katarzyna Berenika Miszczuk | Anna Kasperlik-Załuska | Andrzej Górecki | Jan Gudeit | Julian Lindenszat | Henryk Minc | Marian Wojnarowski | Zofia Sadowska | Tadeusz Borzęcki | Maria Sadowska-Wróblewska | Teodor Heryng | Jan Alfons Brandt | Jerzy DymeckiOceń: Henryk Trenkner