Ludwik Anigstein


Ludwik Anigstein to postać, która zasługuje na szczególną uwagę w polskiej historii medycyny. Urodził się 2 lutego 1891 roku w Warszawie, a zmarł 31 października 1975 w Galveston. Był wybitnym lekarzem, a jego główną specjalizacją były choroby zakaźne.

W 1913 lub 1914 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Heidelbergu, zdobywając tytuł doktora filozofii bądź zoologii, a już dwa lata później kontynuował edukację w Dorpacie. Jako specjalista w dziedzinie chorób tropikalnych, szczególnie zajmował się tyfusem plamistym.

W roku 1923 habilitował się na Uniwersytecie Poznańskim, co otworzyło przed nim nowe możliwości w karierze naukowej. Poza tym, był członkiem komisji malarycznej Ligi Narodów, co zaowocowało podróżą w 1924 roku do wielu krajów, w tym: Rosji europejskiej, krajów bałkańskich, Włoch, Hiszpanii, Palestyny oraz Syrii.

Już od 1926 roku w pracy w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie podnosił standardy zdrowia publicznego. W 1929 roku, na zlecenie rządu brytyjskiego, badał tyfus tropikalny w Malajach, a w latach 1929-1939 pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim.

W roku 1931 został delegowany przez Ligę Narodów do Syjamu, aby walczyć z malarią, a jego wiedza stała się nieoceniona także jako doradcy sanitarnemu rządu Liberii od września 1935 do około 1938 roku. Wyspecjalizowany przez Ligę Morską i Kolonialną, podejmował działania na rzecz zdrowia publicznego w tym kraju.

Po zakończeniu II wojny światowej, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Galveston, a jego badania koncentrowały się na immunologii i nowotworach. Ludwik Anigstein był dwukrotnie żonaty, co dodaje osobistego wymiaru do jego złożonej biografii.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Śliwa 2019 r., s. 8.
  2. a b c StanisławS. Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1983 r., s. 9.
  3. a b c d e f StanisławS. Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich: podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933 r., s. 8.

Oceń: Ludwik Anigstein

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:16