Henryk Fiałkowski


Henryk Leon Fiałkowski, urodzony 11 marca 1866 roku w Warszawie, to postać, której osiągnięcia w dziedzinie medycyny i życia społecznego w Polsce zasługują na szczególne uznanie. Zmarł 20 stycznia 1929 roku w Kole, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii ochrony zdrowia w naszym kraju.

Jako polski lekarz i działacz społeczny, Fiałkowski odegrał kluczową rolę w tworzeniu i rozwijaniu infrastruktury medycznej, zwłaszcza w regionie Kola. Jego największym osiągnięciem było zaprojektowanie i budowa pierwszego współczesnego szpitala w Kole, co znacząco przyczyniło się do poprawy dostępu do opieki zdrowotnej dla lokalnej społeczności.

Życiorys

Henryk Fiałkowski, po ukończeniu studiów medycznych na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczął swoją uwagę jako asystent na oddziale chirurgicznym Szpitala Ewangelickiego w Warszawie w 1892 roku. Po tragicznej śmierci swojej pierwszej żony, cztery lata później, podjął decyzję o osiedleniu się w Kole, gdzie związał swoje życie z lokalną społecznością. W 1910 roku awansował na stanowisko lekarza miejskiego, co stanowiło początkujący krok w jego długiej drodze do wybudowania powiatowego szpitala w Kole.

W dążeniu do zrealizowania tego przedsięwzięcia, Fiałkowski wielokrotnie podróżował do Kalisza, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami władz guberni, rozwijając tym samym sojusze z mnóstwem lokalnych mieszkańców. Zorganizował on komitet, który składał się z ważnych osobistości, takich jak: komisarz Rybnikow, inżynier Kulejowski, sekretarz Bentkowski, skarbnik Władysław Klimaszewski, ks. Wojciech Gniazdowski, Jerzy Sokolnicki, właściciel dóbr Powiercie, oraz Karol Kunde, zarządca donacji hr. Kreutza w Kościelcu. Wsparcie dla działań komitetu płynęło również od innych ziemskich właścicieli z powiatu kolskiego, co świadczyło o znaczącym zaangażowaniu lokalnej społeczności.

W miarę postępów planów budowlanych, magistrat miejski przekazał komitetowi plac w lasku tuż za cmentarzem ewangelickim w Kole, zapewniając niezbędne fundusze za pośrednictwem legatu oraz przychodów ze sprzedaży majątku kościoła św. Ducha. Na rozpoczęcie budowy szpitala dysponowano kwotą przekraczającą 40 tysięcy rubli, a sama budowa zaczęła się wiosną 1912 roku, według projektów inżyniera Kulejowskiego. W 1913 roku budynek już był prawie ukończony, jednak wiosną następnego roku wymagał jedynie mebli oraz odpowiedniego sprzętu medycznego, aby mógł rozpocząć swoją działalność.

Niestety, sytuacja geopolitczna uległa zmianie z wybuchem I wojny światowej. Po zajęciu Koła przez Niemców, budynek został przekształcony w szpital wojskowy. Henryk Fiałkowski, w tym czasie zmobilizowany do służby w armii carskiej, nie miał możliwości powrotu do swojego miasta. Przed odzyskaniem niepodległości, jeszcze przed 11 listopada 1918 roku, wrócił do Koła i objął Wydział Lecznictwa i Zdrowotności w lokalnych władzach powiatowych. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej był aktywnym członkiem Komitetu Obywatelskiego Obrony Kraju.

W 1921 roku przyznano mu tytuł lekarza powiatowego oraz naczelnym lekarzem szpitala kolskiego. Jako dyrektor placówki, efektywnie zorganizował zespół lekarzy, do którego dołączyli znani specjaliści, jak internista dr Niedzielski oraz ginekolog dr Leonard Zuchowicz. Henryk Fiałkowski był przykładem lekarza, który potrafił łączyć typowe zajęcia z pasją do działalności społecznej. Uczestniczył w wielu inicjatywach, będąc założycielem oraz pierwszym prezesem Towarzystwa Wioślarskiego, które zrealizowało budowę przystani nad Wartą. Był również członkiem Związku Lekarzy Obwodu Kolsko-Konińskiego oraz przewodniczącym Komitetu Redakcyjnego tygodnika „Życie Kolskie”.

Fiałkowski pełnił również funkcję radnego miejskiego, angażując się aktywnie w życie społeczności oraz dołączając do ochotniczej straży pożarnej. Mieszkał w willi przy ulicy Kaliskiej, którą dzisiaj znamy jako ul. Mickiewicza. Zmarł 20 stycznia 1929 roku i spoczął na cmentarzu rzymskokatolickim w Kole, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii miasta.

Warto dodać, że w 1901 roku pojął za żonę Eugenię Freudenreichównę (zm. 1903), siostrę Czesława Freudenreicha, a po jej śmierci ożenił się z Anną z Walewskich. Z tego drugiego małżeństwa doczekał się czwórki dzieci.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n EwarystE. Jaśkowski EwarystE. i inni red., Kolski Słownik Biograficzny, Koło: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, 2014 r., s. 131-132, ISBN 978-83-91960-99-8.

Oceń: Henryk Fiałkowski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:7