Henryk Fortunat Ciszkiewicz był wybitnym lekarzem i oficerem Wojska Polskiego, którego życie związało się z wieloma ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Urodził się 1 czerwca 1896 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata.
Jako major i chirurg, Ciszkiewicz wykazał się nie tylko umiejętnościami medycznymi, ale również zaangażowaniem w działalność niepodległościową, co przyczyniło się do jego rozwoju zawodowego i osobistego w trudnych czasach. Pasjonował się także entomologią, co ukazuje jego zainteresowania obejmujące nie tylko medycynę, ale i nauki przyrodnicze.
Niestety, życie Henryka Ciszkiewicza zakończyło się tragicznie wiosną 1940 roku, kiedy to stał się jedną z licznych ofiar zbrodni katyńskiej, co przyniosło wielką stratę zarówno w świecie medycyny, jak i dla polskiego ruchu niepodległościowego.
Życiorys
Henryk Ciszkiewicz przyszedł na świat 1 czerwca 1896 roku w stolicy Polski, Warszawie. Urodził się w rodzinie nauczyciela, Konstantego, oraz Heleny z Adamkowiczów. Jego edukację rozpoczął w Gimnazjum Wojciecha Górskiego, gdzie z pewnością nabył solidne podstawy wiedzy. W momencie wybuchu I wojny światowej, Ciszkiewicz przebywał w rejonie Witebska, co uniemożliwiło mu powrót do Warszawy. W związku z tym, postanowił kontynuować naukę w trudnych warunkach, decydując się na Wydział Przyrodniczy Uniwersytetu w Moskwie, później przenosząc się na Wydział Lekarski.
Jednak jego studia zostały przerwane przez wcielenie do wojska rosyjskiego. Służył w studenckim batalionie w Carycynie, w pobliżu Wołgi, a po pewnym czasie został skierowany do 2 Peterhofskiej szkoły podchorążych, gdzie zakończył naukę w lutym 1917 roku. Po ukończeniu szkoły służył w I Korpusie Polskim, a następnie w Legii Podchorążych, która przekształciła się w Kompanię Junkierską. W roku 1919 brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej, a po jej zakończeniu podjął dalszą edukację w Szkole Podchorążych Sanitarnych, dodatkowo wstępując do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej.
Równocześnie Henryk rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1924 roku obronił pracę doktorską. Dalsze losy zawodowe związały go z wojskiem, gdzie najpierw pełnił służbę w Centralnym Składzie Amunicji nr 2, a następnie pracował w szpitalu wojskowym w Ciechocinku. Później, jako starszy ordynator, pracował w 1 Szpitalu Okręgowym w Warszawie oraz w 9 Szpitalu Okręgowym w Brześciu.
Jednak jego kariera wojskowa nabrała tempa, gdy 12 marca 1933 roku prezydent RP nadał mu stopień majora z dniem 1 stycznia 1933 roku, zajmując 10. lokatę w korpusie oficerów sanitarnych w grupie lekarzy. Od 1936 roku Ciszkiewicz służył w Instytucie Chirurgii Urazowej w Warszawie, gdzie w marcu 1939 roku objął stanowisko zastępcy kierownika instytutu.
W trakcie wrzesniowej kampanii w 1939 roku, został komendantem szpitali polowych w Brześciu nad Bugiem. Niestety, po agresji ZSRR na Polskę, w nieznanych okolicznościach, trafił do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Starobielsku, gdzie wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie. Henryk Ciszkiewicz został pochowany potajemnie w bezimiennej mogile zbiorowej w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 roku, miejsce to oficjalnie nosi nazwę Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Jego nazwisko widnieje na Liście Starobielskiej NKWD, pod poz. 3616.
Upamiętnienie
5 października 2007 roku, minister obrony narodowej Aleksander Szczygło podjął decyzję o pośmiertnym awansie Henryka Ciszkiewicza do stopnia podpułkownika. Stało się to w kontekście kolejnych działań na rzecz upamiętnienia bohaterów narodowych, a awans ten został oficjalnie ogłoszony 9 listopada 2007 roku w stolicy Polski.
Uroczystość miała miejsce podczas wydarzenia zatytułowanego „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”, które miało na celu oddanie hołdu wszystkim, którzy stracili życie w wyniku tragicznych wydarzeń związanych z Katyniem.
Dorobek naukowy
Henryk Ciszkiewicz był wieloletnim entomologiem, który poświęcił swoją pasję badaniom nad owadami. Jako członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Entomologicznego przyczynił się do rozwijania wiedzy na temat entomologii w Polsce.
Fokusując się na badaniach dotyczących chrząszczy, Ciszkiewicz publikował wyniki swoich prac w renomowanych artykułach. Opracował pięć istotnych publikacji koncentrujących się na koleopterologii, które ujrzały światło dzienne w latach: 1923, 1925, 1929, 1930 oraz 1936, a ich wydawcą było Polskie Pismo Entomologiczne.
Jego zaangażowanie nie ograniczało się jedynie do badań, gdyż przez wiele lat gromadził własny zbiór, który liczył około 6 tysięcy egzemplarzy chrząszczy. Po jego śmierci, w 1948 roku, zbiór ten został przekazany przez jego rodzinę do Polskiego Muzeum Zoologicznego, gdzie mógł być kontynuowany jako cenny materiał badawczy.
Ordery i odznaczenia
Henryk Ciszkiewicz, jako osobowość o znaczącym wkładzie w historię, otrzymał szereg odznaczeń, które świadczą o jego zasługach. Poniżej przedstawiam listę najważniejszych medali i odznaczeń, które mu nadano:
- Krzyż Walecznych,
- Złoty Krzyż Zasługi – 25 maja 1939 „za zasługi w służbie wojskowej”,
- Medal Niepodległości – 3 czerwca 1933 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”,
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
- Medal Zwycięstwa.
Przypisy
- Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie. [online], web.archive.org, s. 11 [dostęp 20.10.2024 r.]
- Zbrodnia katyńska, miedzy prawdą i kłamstwem [online], edukacja.ipn.gov.pl, 2008, s. 215 [dostęp 17.09.2024 r.]
- Prezydent RP wziął udział w uroczystościach „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” [online], prezydent.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- Harmonogram odczytywania nazwisk osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie [online], policja.pl, s. 1-4 [dostęp 28.08.2024 r.]
- „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”. Portal polskiej Policji. [dostęp 15.09.2023 r.]
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
- Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 3 z 14.03.1933 r., s. 47.
- Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 13 z 11.11.1933 r., s. 287.
- Rocznik Oficerski 1932 ↓, s. 328, 873.
- Rocznik Oficerski 1928 ↓, s. 715, 736.
- Księga Cmentarna Charkowa 2003, s. 72.
- Księga Cmentarna Charkowa 2003, s. LXXIV.
- Rybka i Stepan 2006, s. 370.
- Rybka i Stepan 2006, s. 502.
- informacja o odznaczeniach i fotografia.
- M.P. z 1939 r. nr 121, poz. 282.
- M.P. z 1933 r. nr 131, poz. 172.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Franciszek Brandt | Jan Podgórski | Janusz Wasyluk | Wojciech Jeske | Mieczysław Floksztrumpf | Ludwik Gundlach | Tadeusz Brzeziński (lekarz) | Stefan Sterling-Okuniewski | Izydor Krzemicki | Mieczysław Podgórski (lekarz) | Maria Barbara Cabalska | Antonina Leśniewska | Adam Fryszberg | Tadeusz Tołłoczko | Stanisław Leopold Lubliner | Irena Ćwiertnia-Sitowska | Herman Rundo | Anna Gruszecka | Władysław Jarecki | Andrzej CrettiOceń: Henryk Ciszkiewicz