Irena Ćwiertnia-Sitowska


Irena Ćwiertnia-Sitowska to postać niezwykle istotna dla polskiego środowiska medycznego. Urodziła się 15 października 1921 roku w Warszawie, co stanowi ważny kontekst dla dostrzegania jej życiowej drogi oraz wpływu na wielu pacjentów. Przez całe swoje życie, Irena oddała się medycynie, poświęcając się pracy jako lekarka.

Jej działalność i osiągnięcia zawodowe zapisane są na kartach historii, a śmierć w dniu 19 grudnia 2018 roku pozostawiła po sobie niezatarte ślady w sercach tych, którzy mieli okazję ją poznać oraz współpracować z nią.

Życiorys

Irena Ćwiertnia-Sitowska rozpoczęła swoją edukację w prywatnym gimnazjum Janiny Tymińskiej w Warszawie. W roku 1940 miała okazję uczęszczać na wykłady z medycyny, które były częścią tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich. Od 1941 roku wzięła udział w tajnym nauczaniu, gdy uczęszczała do Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego dr. Jana Zaorskiego, który był związany z tajnym Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki odbywała w Szpitalu Przemienienia Pańskiego.

Po upadku powstania warszawskiego, znalazła się w obozie przejściowym w Pruszkowie, z którego udało jej się uciec. W 1949 roku uzyskała dyplom lekarski, a następnie specjalizację z pediatrii, a później z oświaty zdrowotnej. Po tym etapie kariery, otrzymała przydział do pracy w szpitalu na Czerniakowskiej, gdzie miała przyjemność pracować pod kierunkiem profesora Tadeusza Chrapowickiego.

Pełniła funkcję kierowniczki oświaty zdrowotnej w Wojewódzkim Ośrodku Matki i Dziecka, a później w Wojewódzkim Zespole Przychodni Specjalistycznych. Zajmowała się również kierowaniem punktem krwiodawstwa w Szpitalu im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.

Ostatecznie Irena Ćwiertnia-Sitowska spoczęła na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 46E-6-27.

Przypisy

  1. Irena Sitowska [hasło w wyszukiwarce cmentarnej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 18.01.2024 r.]
  2. Profesor Jan Zaorski (1887–1956) - Encyklopedia Medyków Powstania Warszawskiego, „Encyklopedia Medyków Powstania Warszawskiego” [dostęp 10.07.2017 r.]

Oceń: Irena Ćwiertnia-Sitowska

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:7