Edward Chudzyński


Edward Eugeniusz Chudzyński, znany również pod pseudonimami Ed, Eddy oraz E.Ch., to postać, której życie i twórczość przyciągają uwagę wielu entuzjastów literatury oraz historii. Urodził się 13 września 1921 roku w Warszawie, a zmarł 30 listopada 1990 roku w Londynie. Był człowiekiem wszechstronnym – pełnił rolę podporucznika, dramatopisarza, autora tekstów piosenek oraz słuchowisk, a także krytyka literackiego i teatralnego oraz poety. W 1978 roku stał się członkiem kabaretu Pe-Ch, co stanowiło ważny element jego kariery artystycznej.

Chudzyński został odznaczony za swoją odwagę i poświęcenie – otrzymał krzyż Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych w dwóch odsłonach. Jego edukacja zakończyła się w 1939 roku, kiedy to ukończył Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. W trakcie najciemniejszych dni II wojny światowej, od 1940 roku, działał w konspiracji, w ramach Narodowej Organizacji Bojowej, a po scaleniu, w Armii Krajowej (AK). Wziął udział w powstaniu warszawskim, gdzie odniósł ciężkie rany, walcząc w szeregach kompanii „Lodecki” VII zgrupowania „Ruczaj”. Po upadku powstania, trafił do niemieckiego stalagu (Zeitheim), a po wojnie związał swoją przyszłość z 2 Korpusem Polskim we Włoszech, gdzie pozostawał do roku 1946.

Po wojnie, Edward Chudzyński rozpoczął swoją karierę literacką, publikując w tygodniku „Lwów i Wilno”. W 1947 roku osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie jego twórczość nabrała nowego wymiaru. Jego debiutancki utwór, „Trzy wiosny”, został opublikowany w 1949 roku. Jako członek redakcji „Dziennika Polskiego” od 1962 roku, zyskał uznanie w polonijnej prasie. Publikował także w takich pismach jak „Tydzień Polski”, „Dziennik Żołnierza”, „Przebudowę”, „Głos” czy „Na Antenie”.

Wyróżniony I nagrodą teatralną Roku Mickiewiczowskiego w 1956 roku, Chudzyński stworzył szereg utworów dramatycznych, w tym „Trzy wiosny”, „Ulice Podwale 7” oraz „Warszawski wodewil”. Jego twórczość stanowi ważny element polskiej kultury oraz historii literackiej, a jego życie pełne zawirowań oraz osiągnięć jest przykładem niezłomnego ducha twórczego i patriotyzmu.

Przypisy

  1. Powstańcze Biogramy - Edward Chudzyński [online], www.1944.pl [dostęp 29.06.2018 r.]

Oceń: Edward Chudzyński

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:13