Aniela Moszyńska


Aniela Moszyńska, znana z domu Generowicz, to postać o bogatym dorobku artystycznym i pedagogicznym. Urodziła się 20 września 1940 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 17 grudnia 2017 roku.

Była ona nie tylko polskim artystą malarzem, ale również wybitnym pedagogiem oraz animatorem kultury. Jej zaangażowanie w rozwój lokalnego życia kulturalnego znalazło swoje odzwierciedlenie w roli dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury im. Cypriana K. Norwida w Warszawie, którą pełniła w latach 1987–2005.

Życiorys

W 1965 roku Aniela Moszyńska zakończyła edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiowała na wydziale malarstwa pod okiem profesora Jana Cybisa. Od tamtej pory stała się członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej pasja do sztuki nie ograniczała się jedynie do malarstwa, bowiem ukończyła Podstawową Szkołę Muzyczną nr 3 w Warszawie, gdzie uczyła się gry na fortepianie, a także przez trzy lata uczęszczała do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie.

W latach 1965–1967 Aniela Moszyńska pracowała jako grafik dla Składnicy Księgarskiej, gdzie tworzyła okładki książek, obwoluty płyt oraz różnego rodzaju materiały reklamowe.

Praca pedagogiczna

W okresie od 1967 do 1977 roku, Moszyńska prowadziła wykłady plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego w Warszawie, a następnie, do 1987 roku, była jego zastępcą dyrektora. Jej wizja edukacji kulturalnej zainspirowała ją do objęcia funkcji dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów”, gdzie pełniła tę rolę do 2005 roku. To w tym czasie, w 1989 roku, zainicjowała nadanie placówce imienia Cypriana Kamila Norwida, co przyczyniło się do stworzenia logo MDK oraz rozpoczęcia prowadzenia kroniki.

Aniela Moszyńska, jako aktywna animatorka kultury, miała jasną wizję funkcjonowania placówki. Jej działalność opierała się na kreatywności oraz zaangażowaniu współpracowników, co pozwoliło realizować nowatorskie formy edukacji i wzmocnić wychowanie poprzez kulturę. Dzięki jej otwartości na nowości oraz inicjatywy zespołu, MDK „Muranów” przekształcił się w nowoczesną instytucję o bogatej ofercie tematycznej i programowej.

Apel Moszyńskiej o współpracę z placówkami oświatowymi i kulturalnymi, jak szkoły, muzea, oraz inne domy kultury, przyczynił się do rozwoju MDK, włączając również współpracę z instytucjami administracyjnymi oraz z Polskim Komitetem Narodowym UNICEF i Towarzystwem Przyjaciół Warszawy.

Pod jej kierownictwem galeria MDK przy ul. Świętojańskiej 5 zyskała nazwę Galeria Twórczości Dzieci i Młodzieży, która od 1996 roku otrzymuje patronat od Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Wprowadzenie „literackich wieczorów przy świecach” oraz utworzenie galerii „Na Schodach” wzbogaciły ofertę placówki. W latach 1991–1998 zainicjowała coroczną wymianę prac plastycznych z młodzieżą ze szkół w Nowym Jorku, prowadzoną przez Marka Moszyńskiego, pod nazwą „Pomimo różnic razem”. Odbyła również konkursy plastyczne dla dzieci, takie jak „Jesteśmy cząstką przyrody” oraz „Rysunek satyryczny o tematyce ekologicznej”.

Każdego roku, w ramach „Giełdy ofert” na początku roku szkolnego, prezentowane były programy MDK. Zainicjowała również wydawanie biuletynów artystycznych i ekologicznych oraz publikacji zamieszczających prace dzieci.

W 1993 roku nawiązała współpracę z Marią Podlasiecką, co doprowadziło do powstania działu upowszechniania kultury i dziedzictwa narodowego w MDK „Muranów”, realizującego różnorodne programy i konkursy dla wszystkich poziomów szkół, dotyczące kultury, historii oraz wiedzy o Warszawie.

Aniela Moszyńska współtworzyła liczne programy i wydarzenia, zwracając szczególną uwagę na estetykę materiałów dydaktycznych, zaproszeń oraz dyplomów. Wzorem szacunku dla nauczycieli i uczniów, organizowane przez nią imprezy finałowe charakteryzowały się niezwykłą oprawą artystyczną, odbywając się w teatrach, muzeach, oraz różnych prestiżowych miejscach, takich jak Galeria Porczyńskich, Rektoracie Uniwersytetu Warszawskiego, Ratusz m.st. Warszawy, Towarzystwie im. Fryderyka Chopina, a także w innych znakomitych lokalizacjach.

Nad konkursem o tematyce warszawskiej patronat sprawowali prezydenci Warszawy, w tym Marcin Święcicki oraz Paweł Piskorski, a także Starosta Powiatu Warszawskiego, Edmund Ambroziak.

Wydarzenia z okazji 40-lecia istnienia MDK odbyły się w Pałacu Działyńskich, zaś obchody 50-lecia w Teatrze Ateneum.

Ocena pracy

  • w 1992 roku MDK „Muranów” pod kierownictwem Anieli Moszyńskiej otrzymał Nagrodę Kuratora za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej,
  • w 1998 roku przyznano mu Medal „IV wieki Stołeczności Warszawy” (nr 839) za zasługi w popularyzacji wiedzy o Warszawie,
  • raport z mierzenia jakości pracy MDK „Muranów”, przeprowadzony przez Kuratorium Oświaty w Warszawie w 2000 roku, potwierdził profesjonalizm oraz innowacyjność w pracy.

Udział w komisjach

  • w latach 1983–1989 była członkiem Centralnej Komisji przy Ministerstwie Oświaty i Wychowania, która oceniała prace plastyczne dzieci,
  • w latach 1987–1999 kierowała Wojewódzką Komisją Konkursów Plastycznych powołaną przez Kuratora Oświaty w Warszawie,
  • w latach 1998–2001 brała udział w zespole ds. reformy wychowania pozaszkolnego przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Wystawy

Indywidualne

Artystka Aniela Moszyńska ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, które pokazują jej rozwój oraz unikalny styl malarski. W 1970 roku miała miejsce jej wystawa w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie w 1977 roku prezentowała swoje prace w Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy na Woli w Warszawie. Kolejnym krokiem w jej karierze artystycznej był rok 1978, kiedy to zaprezentowała swoje dzieła w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie oraz w Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy w Lublinie.

Zbiorowe

W zakresie wystaw zbiorowych, Moszyńska zadebiutowała w 1965 roku podczas V. Debiutu Absolwentów ASP w Pałacyku Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Dwa lata później, w 1968 roku, wzięła udział w Wystawie Malarstwa, Grafiki i Rysunku Okręgu Warszawskiego ZPAP, która miała miejsce w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. W tym samym roku artystka uczestniczyła również w wystawie z okazji XXXV-lecia Ludowego Wojska Polskiego w Twórczości Plastycznej, także w Zachęcie. W 1976 roku miała możliwość prezentacji swoich prac na Wystawie pokonkursowej Piękno Ziemi Bułgarskiej w Ośrodku Kultury Bułgarskiej, a w 1977 roku wystawiała pod hasłem Warszawa w Sztuce, ponownie w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoje osiągnięcia pedagogiczne oraz znaczące działania w zakresie upowszechniania kultury, Aniela Moszyńska zdobyła wiele nagród i wyróżnień, świadczących o jej wybitnym wkładzie w edukację i kulturę.

Do najważniejszych z nich należą:

  • 1978 Medal pamiątkowy im. Janusza Korczaka,
  • 1978 Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania,
  • 1982 Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • 1984 Medal 40-lecia Polski Ludowej,
  • 1986 Nagroda Specjalna Ministra Oświaty i Wychowania,
  • 1990 Złoty Krzyż Zasługi,
  • 1990 Nagroda II Stopnia Ministra Edukacji Narodowej,
  • 1992 Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania,
  • 1997 Nagroda Kuratora Oświaty,
  • 1999 Nagroda Starosty Powiatu Warszawskiego,
  • 2001 Nagroda II Stopnia Ministra Edukacji Narodowej,
  • 2001 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Aniela Irena Moszyńska, Warszawa, 21.12.2017 r. – nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 21.12.2017 r.]

Oceń: Aniela Moszyńska

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:13