Andrzej Trautman


Andrzej Mariusz Trautman, który przyszedł na świat 4 stycznia 1933 roku w Warszawie, to wybitny polski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z czasoprzestrzenią oraz grawitacją, w szczególności w ogólnej teorii względności autorstwa Einsteina. Jako profesor zwyczajny i członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (PAN), a także jej były wiceprezes, Trautman ma na swoim koncie bogaty dorobek naukowy i dydaktyczny. Był wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przez pewien czas pełnił rolę kierownika Instytutu Fizyki Teoretycznej tej uczelni (IFT FUW).

Jego wkład w rozwój fizyki został doceniony poprzez przyznanie mu kilku prestiżowych nagród. W 2017 roku otrzymał Nagrodę FNP, znaną jako „polski nobel”, a w 1986 roku Medal Mariana Smoluchowskiego, który jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Warto zaznaczyć, że w 2021 roku Trautman pozostaje jednym z zaledwie siedmiu laureatów obu tych wyróżnień.

Trautman zyskał renomę przede wszystkim dzięki swoim badaniom nad falami grawitacyjnymi, nazywanymi także promieniowaniem grawitacyjnym lub „zmarszczkami czasoprzestrzeni”. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku przewidział, że według ogólnej teorii względności fale te przenoszą energię i mogą być wykrywane, co było słusznym zaprzeczeniem wcześniejszych poglądów wybitnych fizyków, takich jak Leopold Infeld oraz Albert Einstein. Jego osiągnięcia zostały docenione przez noblistę Kipa Thorne’a, który dziękował Trautmanowi za jego pionierską pracę w tej dziedzinie, która przyczyniła się do zarejestrowania fal grawitacyjnych. Te badania uznawane są za jedno z kluczowych osiągnięć polskiej fizyki XX wieku.

Nie można również zapominać o jego roli jako dydaktyka i popularyzatora teorii względności w Polsce. Trautman był promotor i recenzent wielu doktoratów, wpłynął na rozwój naukowy wielu uznawanych uczonych, a także jest autorem wielu książek, skryptów oraz publicznych wystąpień, które przyczyniły się do popularyzacji tej istotnej dziedziny nauki w naszym kraju.

Życiorys

Pochodzenie i kariera

Andrzej Trautman przyszedł na świat w Warszawie. Podczas burzliwych dni powstania warszawskiego, razem z matką został deportowany do Niemiec. Gdy osiągnął wiek dwunastu lat, jego rodzina podjęła decyzję o przeprowadzce do Paryża, gdzie Andrzej ukończył szkołę średnią. W 1949 roku powrócił do Polski, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1955 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera.

W następnych latach Trautman pogłębiał swoją wiedzę w dziedzinie fizyki w grupie Leopolda Infelda, działając w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. W 1959 roku obronił pracę doktorską, która dotyczyła promieniowania grawitacyjnego, pod okiem mentorów Infelda i Jerzego Plebańskiego. W 1962 roku zdobył habilitację, opierając się na badaniach dotyczących praw zachowania w ramach ogólnej teorii względności.

Przez ponad cztery dekady Andrzej Trautman był związany z Instytutem Fizyki Teoretycznej (IFT) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, pracując tam od 1961 roku aż do momentu przejścia na emeryturę w 2003 roku. Na swojej drodze kariery zajmował różne stanowiska, począwszy od adiunkta, aż do profesora zwyczajnego, którym został w 1964 roku. W latach 1974-1983 pełnił również funkcję dyrektora IFT.

Dorobek naukowy

Trautman jest uznawany za jednego z pionierów w dziedzinie teorii fal grawitacyjnych, których wyniki zostały potwierdzone w 2015 roku w amerykańskich obserwatoriach LIGO. W 1960 roku wspólnie z Ivorem Robinsonem opublikował znaczący artykuł, który stanowił nowe spojrzenie na fale grawitacyjne, dostarczając rozwiązania równań Einsteina. Dodatkowo prowadził badania nad teorią Einsteina-Cartana. Andrzej Trautman miał także znaczący wkład w rozwój matematycznych metod w fizyce, eksplorując takie dziedziny jak teoria grup oraz ich reprezentacje, algebra Clifforda, spinory czy twistory. Uznanie dla jego pracy wyraża się poprzez nadanie nazw pojęciom, takim jak metryki Trautmana-Robinsona oraz masy Trautmana-Bondiego.

W latach 1965-1999 Trautman wypromował sześciu doktorów, w tym J.P. Lasotę (1971), Marka Abramowicza (1973) oraz Jerzego Lewandowskiego (1989). Miał również znaczący wpływ na badania Michała Hellera, recenzując jego doktorat w 1966 roku, a w latach 90. sugerując mu zastosowanie geometrii nieprzemiennej w teorii względności.

Poza działalnością naukową, Trautman angażował się również w popularyzację fizyki, m.in. poprzez przeprowadzanie wywiadów, organizację wykładów publicznych oraz pisanie książek. Był także autorem tłumaczeń prac Alberta Einsteina na język polski.

Status polityczny

Jak sam relacjonował, w latach 1952-1981 był członkiem PZPR, jednak w dniu 17 grudnia 1981 roku złożył swoją legitymację partyjną, co było wyrazem protestu przeciwko pacyfikacji górników w kopalni Wujek.

Życie prywatne

Andrzej Trautman był żonaty z Różą Michalską, która później przyjęła nazwisko Trautman. Również ona zajmowała się pisaniem pracy doktoranckiej pod kierunkiem Infelda. W swoich wspomnieniach, Andrzej Trautman podkreślał, że to właśnie Róża miała kluczową rolę w przekonaniu ich profesora o istnieniu obserwowalnych fal grawitacyjnych, co było dla niego osobistym wyzwaniem, którego sam nie potrafił zrealizować.

Również ich syn, Paweł, poszedł w ślady rodziców i uzyskał tytuł doktora fizyki, kontynuując rodzinną tradycję w dziedzinie nauki.

Publikacje

Artykuły

W trakcie swojej imponującej kariery, która miała miejsce od 1955 do 2014 roku, Andrzej Trautman opublikował ponad sto artykułów badawczych. Jego prace pojawiły się w co najmniej kilkunastu cenionych czasopismach naukowych, w tym:

  • „Communications in Mathematical Physics”,
  • „General Relativity and Gravitation”,
  • „Acta Physica Polonica B”,
  • „Journal of Geometry and Physics”,
  • „International Journal of Modern Physics A”,
  • „Classical and Quantum Gravity”,
  • „Twistor Newsletter”,
  • „Contemporary Mathematics”,
  • „Proceedings of the Royal Society of London”,
  • „Journal of Mathematical Physics”,
  • „Journal of Theoretical Physics”,
  • „Physical Review Letters”.

Trautman współpracował z innymi autorami, prezentując kilkadziesiąt prac naukowych w gronie zespołów, wśród których znaleźli się uznani badacze, tacy jak Jerzy Lewandowski, Ivor Robinson oraz Hermann Bondi, a także jego uczniowie.

Książki – autorstwo

Tłumaczenia książek

  • 1958: Albert Einstein, Istota teorii względności (oryg. The Meaning of Relativity), PWN,
  • 1962: II wydanie, PWN,
  • 1997: III wydanie, seria „Klasycy Nauki”, Prószyński i S-ka, ISBN 83-7180627-2,
  • 2021: nowe wydanie, Zysk i S-ka, ISBN 978-83-8202341-1.

Członkostwa

Andrzej Trautman ma bogate doświadczenie w zakresie członkostw w licznych prestiżowych instytucjach naukowych oraz kulturalnych. Oto kluczowe momenty w jego karierze:

  • w 1969 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk,
  • w 1976 roku uzyskał tytuł członka rzeczistego PAN,
  • w latach 1978–1980 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk,
  • w 1981 roku był jednym z 124 członków założycieli Światowej Rady Kultury (ang. WCC), co czyni go jednym z trzech Polaków, obok Leonarda Sosnowskiego i Stefana Ślopka, którzy odegrali kluczową rolę w tym przedsięwzięciu,
  • w 1984 roku otrzymał tytuł członka honorowego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego,
  • w 2000 roku ponownie został wyróżniony tytułem członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności.

Nagrody

Odznaczenia i inne nagrody państwowe

W ciągu swojej kariery Andrzej Trautman zdobył liczne uznania za swoje osiągnięcia. Wśród nagród państwowych wyróżniają się:

  • 1976: Nagroda Państwowa I stopnia,
  • 2003: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2016: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Inne nagrody

Dodatkowo, w życiu zawodowym Trautmana nie zabrakło również innych istotnych wyróżnień, które potwierdzają jego wysoki poziom dokonań:

  • 1984: Nagroda Fundacji im. A. Jurzykowskiego,
  • 1986: Medal Mariana Smoluchowskiego, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Fizyczne,
  • 2001: doktorat honorowy od Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy),
  • 2017: Nagroda FNP w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich,
  • 2021: Medal Amaldiego od Włoskiego Towarzystwa Ogólnej Teorii Względności i Fizyki Grawitacyjnej (wł. Medaglia Amaldi).

Warto zaznaczyć, że w 2016 roku, dzięki pierwszym obserwacjom fal czasoprzestrzennych, Trautman stał się jednym z faworytów do prestiżowej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Mimo że w 2017 roku Nobla przyznano za odkrycia w tej dziedzinie, nagrodzeni zostali jedynie Ci, którzy bezpośrednio obserwowali te fale: Kip Thorne, Rainer Weiss i Barry Barish.

Przypisy

  1. Członkowie honorowi. tnw.waw.pl. [dostęp 04.07.2024 r.]
  2. Medal Amaldiego dla prof. Andrzeja Trautmana, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, fuw.edu.pl, 14.09.2021 r. [dostęp 02.10.2021 r.]
  3. Trautman Andrzej, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 15.09.2021 r.]
  4. Kip Thorne's video letter to Andrzej Trautman (ang.) w serwisie YouTube, kanał CFT PAN, 20.11.2018 r. [dostęp 17.09.2021 r.]
  5. Pionier fal grawitacyjnych – Urania TV #42, kanał czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” na YouTube, 17.01.2021 r. [dostęp 17.09.2021 r.]
  6. Tomasz Rożek i Andrzej Trautman, Prof. Trautman – to on udowodnił istnienie fal grawitacyjnych, wywiad dla kanału „Nauka. To lubię” na YouTube, 23.01.2020 r. [dostęp 17.09.2021 r.]
  7. Patrycja Dołowy, O tym, że przeżyłem, zdecydowały godziny – rozmowa z prof. Andrzejem Trautmanem, laureatem Nagrody FNP 2017, fnp.org.pl, 14.12.2017 r. [dostęp 17.09.2021 r.]
  8. Andrzej Trautman – polski badacz fal grawitacyjnych [online], naukawpolsce.pap.pl, 03.10.2017 r. [dostęp 06.10.2017 r.]
  9. Prof. Trautman wykazał, że fale grawitacyjne istnieją [online], Nauka w Polsce, 07.11.2017 r. [dostęp 20.06.2019 r.]
  10. a b c Prof. Andrzej Trautman - laureat nagrody FNP 2017 [online], Fundacja na rzecz Nauki Polskiej [dostęp 20.06.2019 r.]
  11. M.P. z 2017 r. poz. 148
  12. M.P. z 2004 r. nr 001, poz. 011
  13. Prezydent odznaczył wybitnych naukowców. [w:] prezydent.pl [on-line]. 12.12.2016 r. [dostęp 13.12.2016 r.]
  14. Prezydent odznaczył wybitnych fizyków. Konferencja o falach grawitacyjnych. [dostęp 13.12.2016 r.]
  15. Andrzej Trautman, O tym, dlaczego nauka nie zastąpi religii, kanał Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na YouTube, 06.08.2011 r. [dostęp 18.09.2021 r.]
  16. Andrzej Trautman i Tomasz Bulik, Fale grawitacyjne – historia i pierwsza detekcja, kanał „Zapytaj Fizyka” na YouTube, 18.05.2016 r. [dostęp 17.09.2021 r.]
  17. Michał Heller: Wierzę, żeby zrozumieć. Rozmawiają Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek, Zbigniew Liana. Kraków: CC Press i Znak, 2016. ISBN 978-83-2403-402-4. Rozdział 7: Nowe wyzwania, s. 147, 190.
  18. Andrzej Trautman, Strona autorska, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, fuw.edu.pl [dostęp 19.09.2021 r.]
  19. Founder Members of the World Cultural Council (ang.), consejoculturalmundial.org [dostęp 18.09.2021 r.]
  20. P.T. Chruściel, J. Jezierski, M.A.H. MacCallum, Uniqueness of the Trautman-Bondi mass (ang.), Inspire HEP, inspirehep.net, marzec 1998 [dostęp 19.09.2021 r.]

Oceń: Andrzej Trautman

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8