Informacje o zakończeniu remontu elewacji jednego z ciekawszych budynków na Saskiej Kępie przy ul. Francuskiej 38 dotarły do mieszkańców Warszawy. Prace te zostały sfinansowane z miejskiej dotacji wynoszącej ponad 49,6 tys. złotych. Remont elewacji północnej był kontynuacją wcześniejszych działań, które rozpoczęły się rok temu. W efekcie przeprowadzonych prac, budynek zyskał nowy blask i estetykę.
Modernistyczna kamienica przy ul. Francuskiej 38 została poddana kompleksowemu remontowi. W ubiegłym roku udało się wyremontować elewację frontową, a tegoroczne prace skupiły się na północnej stronie budynku. W ramach prac wykonano również oczyszczanie okładziny z ciosanego piaskowca, który z biegiem lat pokrył się zanieczyszczeniami. Kamień został poddany metodzie strumieniowo-ściernej, co przywróciło mu pierwotny wygląd.
Z ciekawostek architektonicznych można wspomnieć, że budowa kamienicy zakończyła się w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wiele tynków na elewacji zostało nałożonych w trudnych warunkach okupacyjnych, co spowodowało różnorodność ich jakości. Zachowane oryginalne wyprawy tynkarskie wymagają szczególnej troski, dlatego podczas remontu zdecydowano się na ich uzupełnienia i staranne scalanie kolorystyczne, co w znacznym stopniu przyczyniło się do zachowania historycznego charakteru budynku.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Remont elewacji kamienicy przy ul. Francuskiej 38 zakończony
Zobacz Także