Andrzej Makowski (kartograf)


Andrzej Roman Makowski, urodzony 23 października 1931 roku w Warszawie, był wybitnym polskim geodetą oraz kartografem, który zasłynął w swoim fachu. Zmarł w dniu swoich urodzin, 23 października 2013. Jego wkład w rozwój kartografii oraz opracowywanie map jest nieoceniony. Makowski był profesorem Wydziału Geodezji i Kartografii na Politechnice Warszawskiej, gdzie prowadził badania i wykładał, dzieląc się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami studentów.

Specjalizował się w takich dziedzinach jak systemowe opracowywanie i wydawanie map, a także w teorii barwy, co czyniło go ekspertem w swoim obszarze. Jego osiągnięcia naukowe przyczyniły się do rozwoju nie tylko teorii kartografii, ale także praktycznych zastosowań geodezji.

Życiorys

Na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej Andrzej Makowski zdobył wykształcenie w dwóch etapach. Pierwszym krokiem były studia inżynierskie skoncentrowane na pomiarach podstawowych, które ukończył w 1954 roku. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra w dyscyplinie kartografii. Jego edukacja nie ograniczała się jedynie do technicznych aspektów, gdyż w okresie od 1958 do 1962 roku studiował także na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1966 roku obronił doktorat, który stanowił zwieńczenie jego badań na temat psychoestetyki barw w kartografii, a dziesięć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego rozprawa habilitacyjna, dotycząca technologii barw w kartografii, przyczyniła się do jego uznania w środowisku akademickim. W dniu 10 grudnia 1991 roku, Andrzej Makowski został uhonorowany tytułem profesora nauk technicznych nadanym przez Prezydenta RP.

Na początku swojej kariery pracował w Zakładzie Reprodukcji Katedry Kartografii. Następnie, od 1955 do 2003 roku, był związany z Zakładem Kartografii Instytutu Geodezji i Kartografii (IFiK). Zajmował tam różne stanowiska, od asystenta, przez adiunkta, aż po profesor zwyczajny. W latach 1978-1985 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 1984-1985 dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii. Andrzej Makowski był także członkiem senatu Politechniki Warszawskiej w trzech kadencjach. Po zakończeniu aktywnej kariery, od 2003 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal pozostawał profesorem związanym z uczelnią.

W trakcie swojego życia akademickiego prowadził szeroką działalność edukacyjną. Zaangażowany był zarówno w wykładanie jak i w prowadzenie ćwiczeń z zakresu reprodukcji kartograficznej i technologii wydania map. Uczył także teorii barwy w programach dla poligrafów na Politechnice Warszawskiej oraz z zakresu reprodukcji kartograficznej w Instytucie Geograficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz tego, prowadził zajęcia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako autor i współautor napisał trzy podręczniki akademickie, również w języku angielskim, w których opracował innowacyjne techniki przetwarzania obrazów w kartografii.

Wielką wartością jego dorobku są ponad 100 opublikowanych prac naukowych, w tym kilkanaście dotyczących teorii kartografii. Andrzej Makowski kierował projektem badawczym poświęconym systemowi informacji topograficznej kraju, co zaowocowało wydaniem monograficznym. Jego praca została nagrodzona zespołową nagrodą Rektora PW za osiągnięcia naukowe.

Był także aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych. Należał do Komitetu Geodezji Wydziału Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN, gdzie przewodniczył Sekcji Kartografii. Przez wiele lat współpracował z Komitetem ds. Kartografii, a także był członkiem Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Dodatkowo, Andrzej Makowski brał udział w międzynarodowych działaniach, będąc członkiem Komisji „Map Production Technology” Mak.

Jego doświadczenie i wiedza były nieocenione podczas wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Poza tym, przez długi czas pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopism takich jak „Geodezja i Kartografia” oraz „Acta Poligraphica”. Został także doceniony wieloma odznaczeniami zarówno państwowymi, jak i resortowymi.

Na zakończenie, Andrzej Makowski z trudną historią uzyskał również zaszczytną rolę w badaniach nad katastrofą smoleńską, będąc członkiem prezydium komitetu naukowego, który skupił badaczy zajmujących się tą problematyką. Po zakończeniu ziemskiej wędrówki, spoczął na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 282-4-26).

Wybrane odznaczenia

Andrzej Makowski, znany kartograf, otrzymał szereg prestiżowych nagród i odznaczeń za swoje osiągnięcia. Wśród nich szczególnie wyróżnia się:

  • medal „Zasłużony dla Polskiej Poligrafii”,
  • złota odznaka Zasłużonego dla Politechniki Warszawskiej.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: MAKOWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 04.01.2020 r.]
  2. Zmarł prof. Andrzej Makowski członek Komitetu Naukowego II Konferencji Smoleńskiej. niezalezna.pl, 29.10.2013 r. [dostęp 20.10.2014 r.]
  3. II Konferencja Smoleńska 2013. konferencja.home.pl. [dostęp 20.10.2014 r.]
  4. Odszedł Profesor Andrzej Makowski. [dostęp 29.10.2013 r.]
  5. Prof. dr hab. inż. Andrzej Roman Makowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.10.2013 r.]
  6. Sylwetka profesora na stronie Geoforum

Oceń: Andrzej Makowski (kartograf)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6