Aleksandra Stypułkowska


Aleksandra Stypułkowska, znana również jako Jadwiga Mieczkowska, urodziła się 7 października 1906 roku w Warszawie. Była osobą wszechstronnie utalentowaną, pełniącą ważne role jako adwokatka oraz dziennikarka.

Jej życie zawodowe było ściśle związane z Radiem Wolna Europa, gdzie zyskała uznanie dzięki swojemu zaangażowaniu i działalności na rzecz polskiej kultury oraz wolności słowa. Aleksandra odeszła z tego świata 20 marca 1982 roku w Londynie, pozostawiając po sobie ślad w historii polskiego dziennikarstwa.

Życiorys

Aleksandra Stypułkowska była córką Władysława Rabskiego oraz Zuzanny Rabskiej, a także wnuczką Aleksandra Kraushara. W 1924 roku ukończyła Gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie, a następnie studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, zakończone w 1928 roku.

W 1927 roku wyszła za mąż za Zbigniewa Stypułkowskiego, a po ukończeniu aplikacji adwokackiej wspólnie z nim prowadziła kancelarię adwokacką od 1934 roku. Już w maju 1929 roku stała się członkiem komitetu organizacyjnego związku kobiet z wyższym wykształceniem prawniczym w Polsce, będącego częścią Federation Internationale des Femmes Avocats et Diplomes en Droit w Paryżu.

W czasie II wojny światowej aktywnie angażowała się w ruch oporu narodowego. W marcu 1940 roku została aresztowana i spędziła dwa miesiące w więzieniu na Pawiaku. W listopadzie 1943 roku ponownie ją aresztowano, a w marcu 1944 roku trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Udało jej się odzyskać wolność w kwietniu 1945 roku, kiedy to została ewakuowana wraz z wieloma innymi więźniarkami do Szwecji, gdzie mieszkała do 1947 roku.

Później, w 1947 roku, wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie przez pewien czas pracowała w redakcji „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”. Działała także w Polskim Związku byłych Więźniów Politycznych Niemieckich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, pełniąc funkcję prezesa. W 1952 roku rozpoczęła swoją pracę w Rozgłośni Polskiej „Radia Wolna Europa”, początkowo działającej pod nazwą „Rozgłośnia Głos Wolnej Polski”. W 1959 roku objęła stanowisko redaktora i komentatora w głównym programie RWE pt. „Fakty, wydarzenia, opinie”, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów tej stacji.

Odstąpiła od aktywności zawodowej w 1974 roku i wróciła do Londynu, lecz kontynuowała pisanie komentarzy politycznych dla RWE. W 1980 roku była jednym z założycieli oraz pierwszym prezesem Studium Spraw Polskich w Wielkiej Brytanii, mającym na celu wspieranie opozycji w Polsce. Z małżeństwa z Zbigniewem Stypułkowskim miała syna Andrzeja Stypułkowskiego.

W 2010 roku, pośmiertnie, otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za niesienie pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego oraz za działalność społeczną”.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11.12.2009 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2010 r. nr 29, poz. 390).
  2. Polski Związek prawniczek. „Kurier Poranny”. Nr 120, s. 8, 02.05.1929 r.
  3. Odznaczenia za wspieranie przemian demokratycznych.

Oceń: Aleksandra Stypułkowska

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:8