Anna Pietuszko-Wdowińska


Anna Pietuszko-Wdowińska, urodzona w 1959 roku w Warszawie, to wyjątkowa postać w świecie fotografii i nauki. Jest fotoedytorką prasową, utalentowaną fotografką oraz wykładowczynią akademicką, która swoje umiejętności i wiedzę przekazuje nowym pokoleniom artystów.

W swojej karierze zawodowej była związana z NSZZ „Solidarność” w regionie Mazowsze, co podkreśla jej zaangażowanie w ważne społecznie ruchy i idee. Anna pełniła również funkcję redaktor naczelnej Agencji Fotograficznej PAP, co świadczy o jej znaczącej roli w polskiej fotografii prasowej.

Życiorys

Anna Pietuszko-Wdowińska przyszła na świat w 1959 roku w stolicy Polski, Warszawie. W 1979 roku podjęła naukę w Policealnym Studiu Fototechnicznym, zlokalizowanym przy ulicy Spokojnej w Warszawie, gdzie zdobywała umiejętności niezbędne do pracy w dziedzinie fotografii. Po ukończeniu studiów w 1981 roku, rozpoczęła swoje pierwsze kroki zawodowe.

Cztery lata po rozpoczęciu kariery, w 1981 roku, podjęła pracę jako fotoreporterka w Regionie Mazowsze NSZZ „Solidarność”. W ramach swojej działalności, dokumentowała ważne wydarzenia, takie jak marsze oraz strajki zorganizowane przez opozycję demokratyczną w czasach PRL-u. W okresie stanu wojennego pozostawała aktywna w działalności organizacji oraz opozycyjnych wydawnictw, takich jak Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności”.

Wspierała również inicjatywy wydawnicze jako współautorka albumu fotograficznego pt. „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”, który ukazał się w drugim obiegu. Oprócz fotografii, były to także działania związane z sitodrukiem, a także wydawaniem znaczków i pocztówek, między innymi dla czechosłowackich opozycjonistów, takich jak Václav Havel oraz Karta 77.

Jako część ekipy prasowej „Solidarności”, Pietuszko-Wdowińska uwieczniła na zdjęciach obrady Okrągłego Stołu, które miały miejsce w 1989 roku. W tym samym roku została fotoreporterką Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, dokumentując pracę Sejmu przez następne półtora roku.

W późniejszych latach, jej kariera nabrała tempa, gdy została kierownikiem działu „foto” w „Życiu Warszawy”, a następnie w „Życiu”. Z tej redakcji przeszła do Polskiej Agencji Prasowej (PAP) jako redaktor naczelny. Ostatecznie objęła stanowisko naczelnej agencji fotograficznej Wirtualnej Polski.

Pietuszko-Wdowińska przekazywała swoją wiedzę studentom, nauczając fotografii prasowej oraz fotoreportażu w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Jej prace, które wzbogacają agencję FORUM oraz zbiory Ośrodka KARTA, są świadectwem jej talentu i zaangażowania.

Za swoją działalność na rzecz krzewienia kultury niezależnej, Anna Pietuszko-Wdowińska została odznaczona przez Ministra Kultury.

Przypisy

  1. a b c d e Anna Pietuszko-Wdowińska, [w:] MonikaM. Szewczyk-Wittek, Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek, Warszawa: Dom Spotkań z Historią, 2021, s. 214, ISBN 978-83-66068-33-9.
  2. Fotokarta / Nasze zbiory / Kolekcje / OK_0895_Pietuszko_Wdowinska_Anna [online], www.foto.karta.org.pl [dostęp 22.01.2022 r.]
  3. Fotoreporterki: Anna Pietuszko [online], Wirtualne Muzeum Fotografii [dostęp 22.01.2022 r.]
  4. Zmiany w CAF-ie mają odpowiadać potrzebom klientów [online], MMP24, 16.04.1999 r. [dostęp 22.01.2022 r.]
  5. KarolK. Nowelli, Przełomowy rok 1989, [w:] Kronika Warszawy, 2019, ISSN 0137-3099.
  6. Artinfo, [w:] Artinfo [online] [dostęp 22.01.2022 r.]

Oceń: Anna Pietuszko-Wdowińska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:8