Witold Domański


Witold Stanisław Domański, urodzony 13 października 1914 roku w Warszawie, był postacią wyjątkową w polskim świecie sportowym. Jego działalność jako dziennikarz sportowy pozostawiła trwały ślad w historii mediów.

Wojenne doświadczenia Domańskiego, jako uczestnika kampanii wrześniowej oraz więźnia oflagu, miały niebagatelny wpływ na jego życie i późniejszą karierę. Po zakończeniu wojny, związał swoje życie zawodowe z „Przeglądem Sportowym”, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dziennikarza.

W 1962 roku Domański został wyróżniony nagrodą Złotego Pióra Klubu Dziennikarzy Sportowych, co stanowiło ukoronowanie jego zawodowych osiągnięć oraz uznanie dla jego wkładu w polski sport i dziennikarstwo.

Witold Domański zmarł 25 lutego 2008 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie wspomnienia zarówno wśród kolegów z pracy, jak i w sercach wielu miłośników sportu.

Życiorys

Witold Domański był osobą, która w znaczący sposób wpłynęła na polski świat sportu, szczególnie w dziedzinach takich jak jeździectwo oraz hokej na lodzie. Jego działalność obejmowała również współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Polskim Związkiem Jeździeckim. Domański zasiadał także w Komisji Jurorów Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), co podkreśla jego profesjonalny wkład w rozwój tych dyscyplin.

Jest również znany z tego, że swoją pasję do sportu przekazał swojemu synowi, Witoldowi Domańskiemu juniorowi, który przez wiele lat pracował jako dziennikarz w „Przeglądzie Sportowym”, a później objął prowadzenie polskiej edycji Eurosportu.

Domański miał również chwalebną karierę militarną; uczestniczył w bitwie nad Bzurą podczas drugiej wojny światowej, za co został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po swoim odejściu znalazł spoczynek na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 6E-6-3.

Wydawnictwa

Witold Domański był uznawanym autorem książek koncentrujących się na tematyce sportowej. Jego dzieło „Śladem kauczukowego krążka” oraz wspomnienia związane z okresem jego przedwojennej służby wojskowej zatytułowane „Z koroną i bez” piastują ważne miejsce w literaturze sportowej.

Oprócz pisania książek, Domański zdobył uznanie również jako encyklopedysta. Posiadał zaszczyt zasiadać w komitecie redakcyjnym Małej encyklopedii sportu, która została opublikowana przez wydawnictwo Sport i Turystyka w Warszawie, w latach 1984-1987.

Przypisy

  1. Witold Stanisław Domański. Stowarzyszenie Woldenberczyków. [dostęp 04.06.2022 r.]
  2. Hądzelek 1984 r.

Oceń: Witold Domański

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:6