Anna Bikont


Anna Krystyna Bikont, znana ze swojego wkładu w polską literaturę i dziennikarstwo, to postać, która urodziła się 17 lipca 1954 roku w Warszawie. Jej korzenie sięgają żydowskiego pochodzenia, co znacząco wpłynęło na jej twórczość oraz perspektywę, z jakiej obserwuje świat.

Bikont jest nie tylko uznawaną dziennikarką, ale także reporterką i pisarką, której prace skupiają się na szerokim zakresie tematów, często poruszających trudne aspekty historii i kultury. Jej zaangażowanie w przedstawianie złożoności ludzkich losów czyni ją ważną postacią w polskim krajobrazie medialnym.

Życiorys

Anna Bikont jest absolwentką biologii oraz psychologii, co stanowi solidny fundament jej przyszłej kariery. Po zakończeniu studiów podjęła pracę jako asystentka na Wydziale PsychologiiUniwersytetu Warszawskiego. W 1981 roku, w obliczu trudnych czasów stanu wojennego, dołączyła do redakcji drugoobiegowego czasopisma „Tygodnik Mazowsze”, które stało się znaczącym głosem podziemnej „Solidarności”. Chociaż pismo przestało funkcjonować w 1989 roku, Bikont aktywnie uczestniczyła w jego tworzeniu aż do samego końca jego działalności.

Od chwili, gdy została zaangażowana w „Gazetę Wyborczą” w 1989 roku, trwa jej współpraca z tym znanym dziennikiem. Anna Bikont nie jest tylko pisarką, ale również autorką oraz współautorką wielu uznawanych książek i zbiorów reportaży. Co więcej, jej prace były tłumaczone na wiele języków, w tym angielski, chiński, czeski, francuski, hebrajski, hiszpański, holenderski, portugalski, niemiecki, szwedzki oraz włoski.

Wśród jej słynnych publikacji znalazła się książka „My z Jedwabnego”, która zdobyła Europejską Nagrodę Książkową i była finalistką Nagrody Literackiej „Nike” w 2005 roku. Ponadto, współpraca z Joanną Szczęsną zaowocowała takimi tytułami jak „Pamiątkowe Rupiecie”, „Biografia Wisławy Szymborskiej” oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, za które obie autorki otrzymały Nagrodę Wielką Fundacji Kultury.

W 2018 roku dostąpiła zaszczytu zostać nominowaną do Nagrody Literackiej „Nike”, a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, w kategorii edycja warszawska, za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Otrzymała również Nagrodę im. Adama Mickiewicza oraz Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, które przyznano jej za pracę poświęconą Irenie Sendlerowej.

Życie prywatne

Anna Bikont jest osobą o interesującym życiorysie. Jest córką Wilhelminy Skulskiej. W swoim życiu osobistym była związana z Piotrem Bikontem, z którym stworzyła rodzinę. Z tego związku ma dwie córki: Maniuchę i Aleksandrę.

Odznaczenia i wyróżnienia

Anna Bikont, wybitna postać w dziedzinie literatury i dziennikarstwa, otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń i wyróżnień, które podkreślają jej wkład w kulturę i społeczeństwo.

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 2014,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2011,
  • Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Göteborgu – 2017.

Wybrane publikacje

Anna Bikont, znana polska dziennikarka i autorka, ma na swoim koncie wiele wyjątkowych publikacji, które poruszają ważne tematy w historii. Oto lista wybranych dzieł, które wprowadzą czytelników w świat jej pisarskiego dorobku:

  • Małe vademecum PeeReLu. Z wycinków gazet podziemnych w formie kalendarza robotniczego na rok 1990 (współautor), Wyd. Agora, Warszawa 1990,
  • I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów Polskich, Wyd. Fundacja Shalom, Warszawa 1996,
  • Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (współautor), Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1997,
  • Epitafia, czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki (współautor), Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1998,
  • Limeryki, czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu (współautor), Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1998,
  • Nietykalni. Reportaże roku 1999 (współautor), Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2000,
  • Gen ciekawości. Z wybitnymi naukowcami rozmawiają dziennikarze „Gazety Wyborczej” (współautor), Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2004,
  • Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (współautor), Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2006,
  • Kobiety, które igrały z PRLem (współautor), Agora, Warszawa 2012,
  • My z Jedwabnego, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2004, Wyd. Czarne, Warszawa 2012,
  • Pamiątkowe Rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (współautor), Wyd. Znak, Kraków 2012,
  • Sendlerowa. W ukryciu, Wyd. Czarne, Wołowiec 2017,
  • Jacek (współautor z Heleną Łuczywo), Wyd. Agora i Wyd. Czarne, Warszawa-Wołowiec 2018,
  • Lawina i kamienie. Pisarze w drodze do i od komunizmu (współautor, wydanie drugie: zmienione i uzupełnione), Wyd. Czarne, Wołowiec, 2021,
  • Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie, Wyd. Czarne, Wołowiec 2022,
  • Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu, Wyd. Czarne, Wołowiec 2023.

Każda z tych książek wyróżnia się unikalnym stylem i podejściem do omawianych tematów, mając na celu zarówno edukację, jak i wzbudzenie refleksji w czytelnikach.


Oceń: Anna Bikont

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:6