Orange Polska


Orange Polska S.A., która wcześniej funkcjonowała pod nazwą Telekomunikacja Polska S.A., jest kluczowym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce. Przez długi czas pełniła rolę monopolisty na rodzimym rynku, jednak obecnie jest uznawana za dominującego dostawcę telefonii stacjonarnej. Z 17,9 milionami aktywnych klientów, jest największym operatorem komórkowym w kraju oraz jednym z wiodących dostawców Internetu i usług telekomunikacyjnych, włączając usługi w sieci ruchomej.

Stan na 21 października 2015 roku wskazuje, że francuski Orange S.A. jest największym akcjonariuszem spółki, posiadającym 50,67% akcji. Wśród pozostałych inwestorów znajdują się posiadacze GDR (Globalnych Kwitów Depozytowych), którzy są reprezentowani przez Bank of New York. Publiczna oferta akcji została uruchomiona we wrześniu 1998 roku, kiedy to sprzedano 210 milionów akcji, co stanowiło 15% całości kapitału akcyjnego. W listopadzie 1998 roku miało miejsce pierwsze notowanie akcji na GPW w Warszawie, także w formie Globalnych Kwitów Depozytowych na giełdzie londyńskiej.

Obecnie, spółka operuje pod marką Orange, która jest jej główną marką handlową i korporacyjną. Ponadto, marka nju mobile również odgrywa rolę na rynku, choć w mniejszym zakresie. W 2000 roku spółka dysponowała 8,3 milionami abonentów indywidualnych oraz 1,6 miliona abonentów korporacyjnych, co podkreśla jej znaczenie w polskiej branży telekomunikacyjnej.

Historia

Telekomunikacja Polska

W wyniku transformacji sektora telekomunikacyjnego, 4 grudnia 1991 roku powołano do życia spółkę akcyjną pod nazwą Telekomunikacja Polska S.A. (znaną potocznie jako TPSA). Jej początki sięgają czasów, gdy była częścią przedsiębiorstwa państwowego „Polska Poczta, Telegraf i Telefon”. Rozpoczęcie działalności miało miejsce 1 stycznia 1992 roku. Spółka ta powstała na fundamentach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, co podkreśla jej historyczne korzenie. Już w 1998 roku TPSA stała się spółką publiczną, dzięki sprzedaży akcji przez Skarb Państwa na warszawskiej giełdzie. W 2000 roku, 35% akcji sprzedano konsorcjum France Télécom oraz Kulczyk Holding, a w kolejnym roku ta sama grupa powiększyła swoje udziały do 47,5%. Po kilku latach, w 2010 roku, Skarb Państwa sprzedał resztę akcji, kończąc tym samym prywatyzację spółki, co wzbudziło wiele kontrowersji.

Przez długi czas Telekomunikacja Polska dominowała na polskim rynku telefonii stacjonarnej. W związku z tym jej działalność stała się obiektem zainteresowania Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który wymusił na spółce ustępstwa. Spółka została zobowiązana do udostępnienia swojej infrastruktury innym operatorom oraz dostawcom, w wyniku czego nałożono na nią znaczące kary finansowe. Przykładowo, po nałożeniu ogromnej kary przez Annę Streżyńską w wysokości 107 milionów złotych, TP S.A. zmuszona została do rozdzielenia usług abonamentowych od oferty Neostrady.

PTK Centertel

W grudniu 1991 roku utworzono spółkę zależną o nazwie PTK Centertel Sp. z o.o., która stała się pierwszym operatorem telefonii komórkowej w Polsce, działającym w systemie NMT450i. TP S.A. posiadała 51% udziałów, podczas gdy pozostałe części kapitałowe zainwestowały firmy takie jak Ameritech i France Télécom, które poniosły pełne koszty związane z uzyskaniem licencji oraz budową infrastruktury. Centertel uruchomił swoją sieć już 18 czerwca 1992 roku w rekordowym czasie. Kolejne etapy rozwoju tej spółki związane były z wprowadzeniem systemu GSM 1800 oraz uzyskaniem koncesji na budowę sieci trzeciej generacji UMTS.

Fuzja

31 grudnia 2013 roku nastąpiła ważna zmiana w strukturze organizacyjnej, kiedy Telekomunikacja Polska S.A. połączyła swoje siły z PTK Centertel sp. z o.o. poprzez przeniesienie całego majątku na rzecz Telekomunikacji Polskiej, która przyjęła nazwę Orange Polska S.A. Przeniesienie siedziby spółki do Miasteczka Orange wpisuje się w szerszy kontekst zmian w branży telekomunikacyjnej.

Proces rebrandingu i kampanie reklamowe

We wrześniu 2005 roku nastąpił istotny rebranding, w ramach którego usługi świadczone przez PTK Centertel przyjęły nową markę – Orange. W październiku tego samego roku Telekomunikacja Polska wykupiła pozostałe 34% udziałów od France Telecom, stając się wyłącznym właścicielem PTK. W marcu 2012 roku rozpoczęto kolejne działania związane z rebrandingiem, aktualizując nazwę Telekomunikacja Polska na Orange. Chociaż sama spółka nie zmieniła swojej nazwy, to jednak zmiany w marketingu miały ogromny wpływ na wizerunek. Koszty tego procesu były znaczące i oszacowano je na około 100 milionów złotych. Do 2016 roku w kampaniach reklamowych występowały postaci Serce i Rozum, które stały się symbolem marki, jednak w 2017 roku zniknęły z ekranów telewizyjnych, pozostając aktywne tylko w mediach społecznościowych, gdzie fanpage Orange jest jednym z najpopularniejszych w Polsce.

Usługi

Publiczna komutowana sieć telefoniczna, internet szerokopasmowy i telewizja kablowa

W 2009 roku, dzięki działalności wspólnej na rynku, aż 65% polskich użytkowników miało możliwość łączenia się z Internetem. Jednak według danych z połowy 2011 roku, sytuacja uległa znaczącej zmianie, ponieważ liczba stacjonarnych łączy spadła do 6 milionów.

Jednocześnie, dostęp do szerokopasmowego Internetu dla klientów detalicznych wyniósł zaledwie 2,3 miliona, a liczba abonentów telewizji kablowej osiągnęła 600 tysięcy. Zmiany te odzwierciedlają ewolucję rynku telekomunikacyjnego w Polsce oraz wprowadzenie nowych technologii, które wpływają na sposób, w jaki użytkownicy korzystają z mediów.

Cyfrowa telefonia komórkowa

Warto również zauważyć, że w obrębie sieci Orange Polska funkcjonuje obecnie ponad 17,9 miliona aktywnych kart SIM, co miało miejsce pod koniec trzeciego kwartału 2022 roku. Rozwój usług mobilnych w Polsce z pewnością przyczynił się do wzrostu zainteresowania ofertą tego operatora. Zobacz też: nju mobile.

Grupa kapitałowa

Orange Polska jest kluczową spółką w strukturze grupy kapitałowej o tej samej nazwie. Jest to rozwinięcie dawnej Grupy TP, która później przekształciła się w Orange Polska. Warto podkreślić, iż ta organizacja to największa grupa telekomunikacyjna w Europie Środkowej.

Działalność Orange Polska obejmuje szeroki wachlarz usług, w tym telefonii stacjonarnej oraz telefonii komórkowej, jak również dostępu do internetu. Ponadto, firma zajmuje się transmisją danych, dzierżawą łączy oraz usługami transmisji satelitarnej.

Prezesi spółki

Prezesi Zarządu Telekomunikacji Polskiej i Orange Polska

Historia prezesów firmy Orange Polska zaczyna się w 1991 roku, kiedy to na czoło firmy wysunął się Jerzy Stopczyk. Jego kadencja trwała do 1993 roku, a następnie na krótko zastąpił go Zdzisław Nowak. Później, w latach 1994-1997, stery przejął Jacek Gadomski, a jego następca, Paweł Rzepka, pełnił swoją funkcję do 2001 roku.

Jak kolejni prezesi – Marek Józefiak w latach 2001-2006 oraz Maciej Witucki, który zarządzał w latach 2006-2013, wprowadzili wiele innowacji. W kolejnych latach firma była kierowana przez Bruno Duthoit (2013-2016) oraz Jean-François Fallacher (2016-2020). Ostatni prezydenci, Julien Ducarroz (2020-2023) oraz obecnie Liudmila Climoc od 2023 roku, kontynuują rozwój tej ważnej marki.

Dawni prezesi Zarządu PTK Centertel

W przeszłości, firma PTK Centertel również miała swoich znaczących liderów. Andrew C. Kapusto pełnił funkcję od grudnia 1991 do początku 1993 roku. Po nim stanowisko zajmował Edward Mier-Jędrzejowicz, a Marek Józefiak powrócił na krzesło prezesa w latach 1993-2001.

Sławomir Skrodzki zarządzał w okresie od 2001 do 2005 roku, a po nim przyszła kadencja Jean-Marc Vignolles, która trwała do 2007 roku. Potem swoją rolę odgrywała Grażyna Piotrowska-Oliwa, kierująca firmą od marca 2007 do września 2009 roku. Ostatnim znanym prezesem był Mariusz Gaca, który pełnił funkcję od września 2009 roku do końca 2013 roku.


Oceń: Orange Polska

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:25