Pomnik Feliksa Stamma w Warszawie


Pomnik Feliksa Stamma to niezwykła budowla, która zdobi park Mirowski w sercu Warszawy. Stanowi on hołd dla znakomitego polskiego pięściarza, który miał ogromny wpływ na rozwój sportu w naszym kraju.

Monument został odsłonięty w 2019 roku, co było ważnym wydarzeniem dla zarówno miłośników sportu, jak i lokalnej społeczności. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać historię Feliksa Stamma oraz docenić jego wkład w polski boks.

Historia

Pomnik w Warszawie ma na celu upamiętnienie zasłużonego trenera bokserskiego Feliksa „Papę“ Stamma, którego działalność miała ogromny wpływ na rozwój tej dyscypliny w Polsce. Inicjatywa wzniesienia pomnika powstała dzięki jej prawnuczce, Pauli Stamm, oraz Fundacji im. Feliksa Stamma, którą prowadzi. W dniu 5 kwietnia 2015 roku projekt budowy pomnika zyskał aprobatę Rady m.st. Warszawy, co otworzyło drogę do dalszych działań.

W kwietniu 2017 roku ogłoszono konkurs na najlepszy projekt monumentu, który został rozstrzygnięty w październiku tego samego roku. Zwycięzcą okazał się bułgarski artysta Lubomir Grigorow, który stworzył wizję pomnika, wpisującą się w dorobek Feliksa Stamma oraz ducha Warszawy.

Odsłonięcie tego wyjątkowego monumentu miało miejsce 21 maja 2019 roku, a wydarzenie upamiętniało wielki sukces polskich pięściarzy na Mistrzostwach Europy z maja 1953 roku, które odbyły się w pobliskiej hali Gwardii. Uroczystość miała nie tylko wymiar symboliczny, ale również historyczny, jako że Feliks Stamm był jednym z kluczowych postaci w polskim boksie. Inauguracja pomnika miała miejsce w obecności Pauli Stamm oraz znanego aktora Daniela Olbrychskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli również ważni przedstawiciele świata polityki i sportu, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceminister sportu Jan Widera oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, co podkreślało wagę tej chwili.

Pomnik usytuowany jest w parku Mirowskim, przy al. Jana Pawła II, tuż obok hali Mirowskiej. Rzeźba przedstawia Feliksa Stamma w charakterystycznym stroju – swetrze, dresach oraz bokserskich butach. Na ramieniu ma przewieszone rękawice i ręcznik, co oddaje atmosferę jego pracy w boksie. Monument ma 240 cm wysokości i jest umieszczony na 20 cm podeście, co sprawia, że jest wyraźnie widoczny dla przechodniów.

Fundatorem tego pomnika był Zbigniew Jakubas, co świadczy o jego zaangażowaniu w upamiętnienie postaci, która niewątpliwie zasługuje na pamięć i szacunek w polskim sportowym dziedzictwie.

Przypisy

  1. a b Marek Deryło: Złoty „Papa“ z brązu. Przed halą Gwardii odsłonięto pomnik Feliksa Stamma. [w:] Gazeta Stołeczna [on-line]. warszawa.wyborcza.pl, 21.05.2019 r. [dostęp 03.06.2019 r.]
  2. W Warszawie odsłonięto pomnik Feliksa "Papy" Stamma. sport.onet.pl. [dostęp 21.05.2019 r.]
  3. Uhonorowano ikonę. Odsłonięto pomnik Feliksa Sstamma. przegladsportowy.pl. [dostęp 21.05.2019 r.]
  4. Przy Hali Mirowskiej odsłonięto pomnik Feliksa Stamma. rp.pl. [dostęp 21.05.2019 r.]
  5. Zwycięski projekt pomnika Feliksa "Papy" Stamma, trenera wszech czasów polskiego pięściarstwa. warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 20.05.2019 r.]
  6. a b Pomnik Feliksa Stamma. "Papa" stanie obok hali Gwardii. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 20.05.2019 r.]
  7. a b c Powstanie pomnik Feliksa Stamma, jednego z najsłynniejszych polskich trenerów. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 20.05.2019 r.]
  8. a b c Posąg wagi ciężkiej. We wtorek odsłonięcie nowego pomnika przy al. Jana Pawła II. warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 20.05.2019 r.]
  9. Muzeum boksu im. Feliksa Stamma otworzyło podwoje w Hali Gwardii. polsatsport.pl, 29.09.2017 r. [dostęp 03.06.2019 r.]

Oceń: Pomnik Feliksa Stamma w Warszawie

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:18