Kamienica Związku Emerytów Banku Polskiego


Kamienica Związku Emerytów Banku Polskiego to niezwykle interesująca budowla położona w sercu Warszawy. Jej adres to ul. Marszałkowska 18, gdzie mieści się nie tylko siedziba emerytów, ale także ważne miejsce dla życia społecznego w stolicy.

Ten obiekt jest nie tylko elementem architektury tej części miasta, ale również świadkiem historii oraz miejscem spotkań wielu byłych pracowników banków, którzy mieli tu swoje miejsce.

Historia

Kamienica Związku Emerytów Banku Polskiego została zaprojektowana jako luksusowy obiekt w latach 1935–1936. Mamy tutaj do czynienia z funkcjonalistyczną architekturą, której fasada została obłożona gładkimi płytami żółtego piaskowca. To połączenie z rustykalnymi elementami, takimi jak międzyokienne słupki oraz loggie, nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru.

Bardzo wyróżniająca się brama wjazdowa, umieszczona w portalu, została wykonana z eleganckiego czarnego bazaltu, podczas gdy drzwi są zrobione z miedzi, co dodaje całości prestiżu. Budowa tej kamienicy miała początkowo na celu stworzenie wygodnego miejsca dla rodziny Robinsonów, jednakże w trakcie realizacji projekt został przejęty przez Związek Emerytów Banku Polskiego.

Architekt, który odpowiada za ten projekt, to Lucjan Korngold, którego twórczość wciąż wzbudza podziw wśród znawców architektury.

Warto również zaznaczyć, że 24 lipca 2012 roku budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy, a 30 listopada 2015 roku do rejestru zabytków, co podkreśla jego znaczenie kulturowe i historyczne w stolicy Polski.

Przypisy

  1. Marszałkowska 18 | Fundacja Warszawa 1939 [online], www.warszawa1939.pl [dostęp 03.12.2018 r.]
  2. Kamienica Związku Emerytów Banku Polskiego [online], www.pamiecmiasta.pl [dostęp 03.12.2018 r.]
  3. GEZ: Aktualny wykaz zabytków (2017.09). zabytki.um.warszawa.pl.

Oceń: Kamienica Związku Emerytów Banku Polskiego

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:9