Hotel MDM


Hotel MDM to historyczny obiekt, który powstał w Warszawie po II wojnie światowej, będąc częścią rozbudowywanego zespołu mieszkaniowego Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa.

Usytuowany w sercu Śródmieścia Południowego, hotel mieści się przy placu Konstytucji, co czyni go doskonałą bazą dla turystów oraz mieszkańców stolicy.

Stanowi on ważny punkt na mapie Warszawy, w szczególności w kontekście ulicy Marszałkowskiej, która przebiega z południa na północ, łącząc różne części miasta.

Ten trzygwiazdkowy hotel aktualnie jest zarządzany przez prywatną grupę hotelarską, co zapewnia gościom wysoki standard obsługi oraz komfortowy pobyt w sercu warszawskiej architektury powojennej.

Położenie

Hotel MDM usytuowany jest w sercu Warszawy, w rejonie placu Konstytucji, który został gruntownie zmodernizowany po czasach wojennych. Oficjalny adres obiektu to plac Konstytucji 1, a jego lokalizacja obejmuje północne skrzydło bloku budynków, który wzdłuż południowej kontynuacji Marszałkowskiej i ulicy Waryńskiego się rozciąga.

Warto zauważyć, że hotel nie znajduje się idealnie na środku przedłużenia Marszałkowskiej. Odcinek tej ulicy, który kieruje się na wschód od Placu Unii Lubelskiej do Placu Konstytucji, ma charakter jednokierunkowy. Na zachód od obiektu znajduje się intensywnie uczęszczana ulica Waryńskiego, natomiast bezpośrednio przed hotelem rozpościera się rondo Placu Konstytucji.

Historia

Hotel MDM odgrywa kluczową rolę w krajobrazie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Jego budowa stanowiła część pierwszego etapu realizacji tego ambitnego projektu (MDM I). Warto podkreślić, że projekt budynku został stworzony przez specjalnie powołaną pracownię architektoniczną „MDM”, której kierownikiem był Józef Sigalin. Dodatkowo, w gronie zaproszonych architektów znaleźli się także Stanisław Jankowski, Jan Knothe oraz Zygmunt Stępiński. Prace budowlane rozpoczęły się 1 sierpnia 1950 roku, a ukończono je 22 lipca 1952 roku.

W pierwotnej koncepcji architekci przewidywali, że na miejscu obecnego hotelu stanie wieżowiec, który miałby dominować nad placem. Z czasem rozważano przeniesienie tej inwestycji na obszar leżący bardziej na południu. Gdyby ten projekt (stworzony przez Jana Knothe) zyskał realizację, skutkowałoby to wyburzeniem kościoła Zbawiciela, który znajduje się w pobliżu. Ostatecznie jednak takie plany nigdy nie zostały zrealizowane. Południowa strona placu zyskała obecny wygląd hotelu, natomiast wołający o remont kościół Zbawiciela został poddany renowacji po zniszczeniach wojennych.

Przez wiele lat na dachu hotelu można było dostrzec neon „Podróżuj Lotem”. W filmie Andrzeja Wajdy pt. „Niewinni Czarodzieje”, który zadebiutował w latach 60., reklama ta widoczna jest w pierwszej scenie filmu, co podkreśla znaczenie hotelu w historii kultury. W hotelu znajdował się także znany klub taneczny „Pod Kandelabrami”, który zawdzięcza swoją nazwę trzem ogromnym latarniom umiejscowionym przed obiektem.

Architektura

Hotel o siedmiopiętrowej konstrukcji wspaniale wkomponowuje się w otaczającą zabudowę. Jego wysokość zrówno z okolicznymi budynkami, nadaje mu harmonijny charakter w dzielnicy MDM. Podobnie jak reszta tej popularnej okolicy, elewacja hotelu odzwierciedla cechy socrealizmu, który stanowi dominujący styl architektoniczny tego regionu.

Budynek zdaje się odpoczywać na dwupiętrowym łuku, który z biegiem lat został zamurowany. W rzeczywistości, taki łuk jest widoczny tylko od strony wschodniej, gdzie niesie się wzdłuż skrzydła bloku, ciągnącego się równolegle do ulicy Marszałkowskiej.

Fasada hotelu, ozdobiona gzymsami i pilastrami, nawiązuje do struktury klasycystycznej. Płaski dach obramowany jest piękną attyką, co dodaje budowli elegancji. Pomimo tej prostoty, po bokach konstrukcji umiejscowione są monumentalne rzeźby, każdy o imponującej wysokości około czterech metrów, które przedstawiają postacie robotników, stanowiąc hołd dla pracy i wysiłku.

Po przeprowadzonej modernizacji, hotel oferuje swoim gościom 142 pokoje oraz jeden luksusowy apartament. Co więcej, hotel ten jest częścią prestiżowego stowarzyszenia Worldhotels AG, które zrzesza około 450 hoteli w 65 krajach na całym świecie.

Na parterze obiektu, wzdłuż wejścia, znajduje się kilka lokali gastronomicznych, w tym popularne „U Szwejka” oraz „Green Café”. Zlokalizowane tam biuro podróży zapewnia dodatkowe udogodnienia dla gości, co czyni hotel idealnym miejscem zarówno na wypoczynek, jak i biznesowe wizyty.

Przypisy

  1. MDM KMA. Architektoniczna spuścizna socrealizmu Warszawa Berlin [online], Księgarnia XX Wieku [dostęp 29.02.2024 r.]
  2. Warszawa śladami PRL-u : spacerownik | WorldCat.org [online], search.worldcat.org [dostęp 29.02.2024 r.]
  3. naszaStolica | Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa [online], web.archive.org, 07.01.2012 r. [dostęp 29.02.2024 r.]
  4. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 29.02.2024 r.]

Oceń: Hotel MDM

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:20