Hotel Mercure Warszawa Grand


Hotel Mercure Warszawa Grand to luksusowy czterogwiazdkowy obiekt, zlokalizowany w sercu stolicy Polski. Oferuje swoim gościom wysoki standard usług oraz komfortowy pobyt.

Hotel mieści się przy ulicy Kruczej 28 w Warszawie, co sprawia, że jest doskonałym miejscem zarówno dla turystów, jak i osób podróżujących w celach biznesowych.

Historia

Budowla, o której mowa, została zrealizowana w latach 1954-1957 na mocy projektu autorstwa Stanisława Bieńkuńskiego oraz Stanisława Rychłowskiego. Wzniesiono ją jako kluczowy element planowanej dzielnicy rządowej. Początkowo funkcjonowała pod szyldem Grand Hotel Orbis, zapraszając gości odwiedzających znajdujące się w pobliżu ministerstwa. Uroczyste otwarcie miało miejsce dnia 24 lipca 1958 roku, a obiekt dysponował 416 pokojami o standardzie trzech gwiazdek.

Styl architektoniczny budynku nawiązuje do socrealizmu, natomiast jego wnętrza cechowały się wyróżniającym się hollem, który był ozdobiony dekoracjami inspirowanymi stylem oscypka, jak również głębokimi fotelami i meblami stylizowanymi na wzór abstrakcji Joana Miró. Na jedenastym piętrze mieściła się restauracja Olimp, która oferowała gościom niezwykłe doznania kulinarne. W 1988 roku w hotelu zadebiutował pucybut – pierwsza osoba pracująca w tym zawodzie w Warszawie po długiej przerwie, co podkreśla kulturową wagę obiektu.

Do 2004 roku budynek stanowił siedzibę Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W wyniku przejęcia obiektu przez sieć hoteli Accor rozpoczęto gruntowny remont w latach 2007-2009, co przyczyniło się do podniesienia standardu. Po modernizacji liczba pokoi zmniejszyła się do 299, co umożliwiło stworzenie bardziej przestronnych wnętrz i zwiększenie komfortu gości. W obiekcie powstało także sześć sal konferencyjnych oraz restauracja Grand’s Brasserie, ponadto zmodernizowane zostały lobby, restauracja i bar. Hotel wzbogacił się o parking podziemny oraz strefę fitness z sauną. Cały projekt modernizacyjny przygotował Olivier Gibault, główny projektant hoteli dla sieci Accor.

Po zakończeniu prac modernizacyjnych hotel powrócił do działalności, przyjmując nową markę Mercure i zyskując status obiektu czterogwiazdkowego.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

W obiektach hotelowych znajdowały się ważne przedstawicielstwa dyplomatyczne, które miały istotny wpływ na rozwój relacji międzynarodowych w Warszawie. Wśród nich wyróżniają się:

  • Ambasada Japonii, która zagościła w tych progach w 1958 roku,
  • Poselstwo Ekwadoru, które rozpoczęło swoją działalność w 1961 roku,
  • Ambasada Australii, dodająca swoje kolory od 1974 roku.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  2. Kalendarz warszawski 1 X 1987 – 31 III 1988. „Kronika Warszawy”. 3/4 (75–76), s. 327, 1988 r.
  3. Krzysztof Jabłoński i in.: Warszawa: portret miasta. Warszawa: Arkady, 1984 r. (Kronika odbudowy, budowy i rozbudowy 1945−1982)
  4. Rocznik Polityczny i Gospodarczy 1961, PWE Warszawa.

Oceń: Hotel Mercure Warszawa Grand

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:10