Zygmunt Wielopolski (1863–1919)


Zygmunt Maria Filip Ludwik Jakub Wielopolski, hrabia herbu Starykoń, to postać, która znacząco wpłynęła na polską politykę i życie społeczne na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się 2 maja 1863 roku, a zmarł 17 czerwca 1919 roku w Warszawie. Był on politykiem konserwatywnym oraz zwolennikiem orientacji prorosyjskiej, co miało wpływ na jego działalność polityczną oraz społeczną.

W roku 1897 objął funkcję kamerjunker, a w 1903 roku został koniuszym dworu rosyjskiego. Jego działalność polityczna obejmowała szereg istotnych ról, w tym prezesurę Komitetu Narodowego Polskiego w Warszawie, co czyniło go ważnym graczem w ówczesnej scenie politycznej. Swoje wykształcenie zdobył studiując prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1886 roku dołączył do zarządu Towarzystwa Akcyjnego Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich, a także uczestniczył w działalności polsko-rosyjskiego Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Maszyn w Jekaterynosławiu. Inwestując w rozwój przemysłu, zainicjował budowę fabryki cukru oraz rafinerii w Częstocicach, a także tartak w Kuźni i młyn wodny w Ostrowcu. W 1905 roku stanął na czele Stronnictwa Polityki Realnej, co umocniło jego wpływy wśród polskich elit politycznych.

W 1910 roku Wielopolski znalazł się w Radzie Państwa, uzyskując fotel wiceprezesa Koła Polskiego, a jego zaufanie wśród polityków potwierdził ponowny wybór w 1912 roku. W latach 1914–1915 pełnił rolę prezesa Komitetu Narodowego Polskiego w Warszawie, który był bastionem prorosyjskich polityków endecji. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do polityki; był także aktywny w organizacjach charytatywnych, pomagając osobom dotkniętym skutkami wojny. W tym kontekście zajmował stanowisko prezesa Towarzystwa Pomocy Rodzinom Rezerwistów Polskich oraz Ubogiej Ludności Polskiej w Petersburgu.

Istotnym momentem w jego karierze było podpisanie telegramu dziękczynnego w odpowiedzi na deklarację wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa z 14 sierpnia 1914 roku, w którym podkreślił związek krwi pomiędzy Polakami a Rosjanami w walce z wspólnym wrogiem.

Po wojnie w 1915 roku opuścił Polskę i kontynuował swoją działalność w Petersburgu, gdzie stał się członkiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego. W 1917 roku dołączył do Rady Polskiej Zjednoczenia Międzypartyjnego, a w marcu 1919 roku otrzymał propozycję przewodniczenia komitetowi obywatelskiemu od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Planowano jego nominację na posła RP w Londynie, jednak nagła śmierć w Warszawie uniemożliwiła mu podjęcie tej misji. Jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 20-3/4-26).

W życiu osobistym, Zygmunt Wielopolski był żonaty z Marią Laski (ur. 1867), córką Władysława Karola Jana Tadeusza Laskiego, od 29 kwietnia 1885 roku. Jego życie oraz działalność pozostają ważnym punktem odniesienia w kontekście polskiej polityki tamtych czasów.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: LASCY I FRAENKLOWIE, WIELOPOLSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.11.2019 r.]
  2. Mariusz Korzeniowski, Struktura organizacyjna i początki działalności Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego w Rosji w 1915 r., w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F, Historia Vol. 46/47 (1991/1992), s. 349.
  3. Kazimierz Władysław Kumaniecki, Zbiór najważniejszych dokumentów do powstania państwa polskiego, Warszawa, Kraków 1920, s. 30.
  4. Roman Dmowski, Polityka polska i odbudowanie państwa. Przedmową do obecnego wydania i komentarzem opatrzył Tomasz Wituch, t. I, Warszawa 1988, s. 222.
  5. Jerzy Sewer Dunin-Borkowski: Almanach Błękitny. Warszawa: 1908, s. 981.
  6. Zygmunt Maria hr. Wielopolski z Zabełcza h. Starykoń (odm.), www.sejm-wielki.pl

Oceń: Zygmunt Wielopolski (1863–1919)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:21