Zygmunt Hertz


Zygmunt Andrzej Hertz był postacią o dużym znaczeniu w historii Polski. Urodził się 18 stycznia 1908 roku w Warszawie, a zmarł 5 października 1979 roku w Maisons-Laffitte we Francji. Był nie tylko polskim wojskowym, ale również współzałożycielem oraz ważnym pracownikiem Instytutu Literackiego, który był integralną częścią paryskiej „Kultury”.

Jego wkład w życie literackie i wojskowe Polski pozostaje nieoceniony, a jego działalność była istotnym elementem kręgu intelektualnego, który współtworzył polską emigrację.

Życiorys

Urodziny Zygmunta Hertza miały miejsce 18 stycznia 1908 roku w stolicy Polski, Warszawie, w rodzinie Mieczysława oraz Marii Maybaum. Wczesne lata życia spędził zarówno w Łodzi, jak i w Warszawie, a od 1920 roku osiedlił się na stałe w Łodzi. Po zakończeniu nauki w Szkole Zgromadzenia Kupców w Łodzi, gdzie uzyskał maturę w 1926 roku, przez rok kontynuował naukę ekonomii na Owens College w Manchesterze, w Wielkiej Brytanii.

W latach 1929–1930, po powrocie do Polski, Zygmunt odbył roczną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz w Centrum Wyszkolenia Artylerii Przeciwlotniczej w Warszawie. Mianowany na stopień podporucznika z datą 1 stycznia 1933 roku, zajął 441. miejsce w korpusie oficerów rezerwy artylerii. W 1934 roku miał przydział w rezerwie do 4 Pułku Artylerii Ciężkiej w Łodzi.

Zatrudniony w biurze handlowym swojego ojca, które pełniło funkcję przedstawicielstwa firmy Solvay SA, Zygmunt w lutym 1939 roku wziął ślub z Zofią Neuding. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku służył w artylerii przeciwlotniczej. W czerwcu 1940 roku został aresztowany wraz z żoną we Lwowie podczas masowych represji NKWD. Oboje zostali deportowani do Cyngłoku (Maryjska ASRR), gdzie spędzili 14 miesięcy, pracując przy wyrębie lasu. Dzięki amnestii na mocy układu Sikorski-Majski, oboje powrócili do normalnego życia.

W końcu września 1941 roku przystąpili do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, a Zygmunt został przydzielony do 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty. Następnie służył w 7 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej, który w listopadzie 1942 roku został przekształcony w 8 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej Ciężkiej. Służył w nim podczas kampanii włoskiej.

Wraz z Jerzym Giedroyciem, swoją żoną Zofią Hertz oraz Józefem Czapskim, Zygmunt był współzałożycielem Instytutu Literackiego, który powstał w 1946 roku w Rzymie, a w 1947 roku został przeniesiony do Maisons-Laffitte pod Paryżem. W Instytucie pełnił rolę administratora, zajmując się wsparciem wielu pisarzy, artystów oraz działaczy politycznych, zarówno tych, którzy przybywali do Polski na krótkie wizyty, jak i tych wybierających życie na emigracji. Instytut nawiązał współpracę z wieloma uznanymi polskimi publicystami i pisarzami emigracyjnymi, których twórczość była objęta cenzurą w komunistycznej Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Działalność wydawnicza Zygmunta obejmowała m.in. miesięcznik „Kultura” (funkcjonujący w latach 1947–2000) oraz serię „Biblioteka Kultury”, w skład której wchodziły „Zeszyty Historyczne” (półrocznik od 1962 do 1972, następnie kwartalnik poświęcony najnowszej historii Polski i krajów środkowo-europejskich). Jerzy Giedroyc był założycielem oraz redaktorem obu wymienionych periodyków oraz wielu publikacji książkowych, zarówno literackich, jak i politycznych oraz pamiętnikarskich.

Swoje życie Zygmunt spędził jako polityczny uchodźca, nigdy nie starając się o obywatelstwo francuskie. Zmarł 5 października 1979 roku w Maisons-Laffitte i został pochowany na pobliskim cmentarzu w Mesnil-le-Roi, gdzie spoczywają również inni twórcy paryskiej „Kultury”. W celu uczczenia jego pamięci, Instytut Literacki ustanowił Nagrodę Literacką im. Zygmunta Hertza, która była przyznawana w latach 1979–1999. W dniu 27 sierpnia 2008 roku, Rada Miejska w Łodzi podjęła decyzję o nadaniu nazwy Skwer Zofii i Zygmunta Hertzów bezimiennemu skwerowi zlokalizowanemu przy ulicy Matejki, który znajduje się w sąsiedztwie gmachów Uniwersytetu Łódzkiego, pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką a Wydziałem Zarządzania.

Twórczość

W twórczości Zygmunta Hertza znajdują się istotne dzieła, które zasługują na szczególną uwagę. Jednym z nich są „Listy do Czesława Miłosza 1952–1979”, które zostały wybrane i opracowane przez Renatę Gorczyńską. Publikacja ta ukazała się w Instytucie Literackim w Paryżu w 1992 roku i jest wyposażona w numer ISBN 2-7168-0142-8.

Dodatkowo, w posłowiu tej książki znajduje się wspomnienie pośmiertne o Zygmuncie Hertzu, napisane przez samego Czesława Miłosza, zatytułowane „Był raz…”. Te teksty ukazują nie tylko wartość literacką, ale także osobisty kontekst relacji pomiędzy tymi wybitnymi twórcami.

Przypisy

  1. Uchwała nr XXXVIII/767/08 Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie nadania nazwy bezimiennemu skwerowi.
  2. Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 647.
  3. Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 156.

Oceń: Zygmunt Hertz

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:8