Jerzy Surdykowski, urodzony 14 marca 1939 roku w Warszawie, to postać o znaczącym wpływie w polskim społeczeństwie.
Jest on publicystą, dziennikarzem, pisarzem oraz dyplomatą, który zasłynął w swoim zawodzie, a jego osiągnięcia mają istotne znaczenie dla kultury i polityki Polski.
Warto również zwrócić uwagę na jego działalność w czasach PRL, gdzie aktywnie angażował się w ruch opozycji demokratycznej, stając się ważnym głosem w walce o wolność i demokrację.
Życiorys
Jerzy Surdykowski ukończył w 1962 roku studia na Wydziale ElektronikiPolitechniki Gdańskiej. Swoją karierę zawodową zaczynał w tej uczelni, a następnie znalazł zatrudnienie jako stoczniowiec w Gdyni. Od końca lat 60. rozpoczął działalność w dziennikarstwie, piastując funkcje w różnych wydawnictwach, w tym w „Perspektywach”, „Życiu Gospodarczym” oraz „Życiu Literackim”. Warto również wspomnieć, że przez kilka lat pełnił rolę wykładowcy dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 1967-1982 był członkiem PZPR. W sierpniu 1980 roku aktywnie uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej, a jego prace ukazywały się w biuletynie strajkowym. Te same lata to także moment, w którym objął funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którą sprawował nawet po delegalizacji SDP w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.
Po 1982 roku, z uwagi na zakaz pracy w mediach państwowych, zaangażował się w współpracę z czasopismami działającymi w drugim obiegu. W 1989 roku objął urząd redaktora naczelnego „Głosu Wyborczego Solidarności”, a następnie był członkiem redakcji „Tygodnika Solidarność” oraz „Rzeczpospolitej”.
Od 1990 roku związał swoje życie zawodowe z polską dyplomacją, pełniąc funkcję konsula generalnego RP w Nowym Jorku w latach 1990-1996, a później ambasadora w Tajlandii, gdzie jego akredytacja obejmowała dodatkowo Birmę i Filipiny w latach 1999-2003.
Jerzy Surdykowski ma na swoim koncie także twórczość literacką. Jest autorem sztuk teatralnych, w tym „Horoskopu”, który został zdjęty z repertuaru w 1976 roku przez cenzurę. Ponadto napisał scenariusz do filmu „W każdą pogodę” z 1969 roku. Tworzył eseje i felietony, które były publikowane w prasie krajowej, obejmującej m.in. „Znak”, „Gazetę Krakowską” oraz „Rzeczpospolitą”. Debiut literacki przypadł na 1966 rok, z powieścią „Powracający z morza”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu. W późniejszych latach publikował liczne książki, w tym powieści oraz zbiory esejów.
Odznaczenia i wyróżnienia
Jerzy Surdykowski to wybitna postać, która w swoim dorobku otrzymała szereg ważnych odznaczeń. W 1994 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co stanowi uznanie jego zasług dla kraju.
W 1986 roku zdobył również Nagrodę im. Bolesława Prusa, co potwierdza jego wkład w kulturę i sztukę.
W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski wyróżnił go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi kolejne istotne osiągnięcie w jego karierze.
Wybrane publikacje
Jerzy Surdykowski, znany polski autor, zyskał uznanie dzięki swoim licznych publikacjom, które obejmują różnorodne tematy i gatunki literackie. Poniżej przedstawiamy listę jego wybranych dzieł:
- Powracający z morza, Wyd. Morskie, Gdynia 1966,
- Wejście do wielkiej ligi, Wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1973,
- Brzegiem Bałtyku, Wyd. Interpress, Warszawa 1975,
- Wyzwanie morza, Wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1975,
- Groźba, wyzwanie, nadzieja, Wyd. Literackie, Kraków 1979,
- Oblężenie. Powieść współczesna, Wyd. Literackie, Kraków 1981,
- Notatki gdańskie, Wyd. Aneks, Londyn 1982 (drugi obieg),
- Partia stanu wojennego, Wyd. Unia, Warszawa 1984 (drugi obieg),
- Nie bez końca… Memoriał dla władz PRL, Wyd. Most, Warszawa 1987 (drugi obieg),
- Błękitny kontynent, Wyd. Iskry, Warszawa 1986,
- Dokąd zmierza Ameryka? Czyli drugie czytanie Tocqueville’a, Wyd. Politeja, Warszawa 2001,
- Duch Rzeczypospolitej, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2001,
- SOS, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2005,
- Wołanie o sens, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2006,
- Paradygmat. Powieść współczesna, Wyd. Austeria, Kraków 2011,
- Pójdę pluć na wasze trumny. Oficyna Wydawnicza „Volumen”, Warszawa 2015,
- Odnajdywanie sensu, Oficyna Wydawnicza „Volumen”, Warszawa 2017,
- Plątawisko, Oficyna Wydawnicza „Volumen”, Warszawa 2019,
- Nadzieja na sensowność świata, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2020,
- Wytrwałość, Wydawnictwo Nieoczywiste, Warszawa 2022,
- Śturc, Wydawnictwo Nieoczywiste, Warszawa 2023,
- Eseje sensowne, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2024.
Każda z tych pozycji świadczy o bogatej twórczości literackiej Surdykowskiego oraz jego zdolności do zgłębiania złożonych tematów współczesnego świata.
Przypisy
- Dane osoby z katalogu osób „rozpracowywanych”. katalog.bip.ipn.gov.pl. [dostęp 26.07.2022 r.]
- a b c d Jerzy Surdykowski. sppkrakow.pl. [dostęp 04.06.2017 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17.03.2011 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2011 r. nr 64, poz. 624).
- a b c d Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 15.05.2011 r.]
- a b Jerzy Surdykowski w bazie filmpolski.pl. [dostęp 15.05.2011 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.11.1994 r. o nadaniu odznaczenia (M.P. z 1995 r. nr 4, poz. 51).
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Przemysław Bieliński | Katarzyna Kanclerz | Mikołaj Rostworowski | Marc Jarblum | Maria Szabłowska | Witold Sułkowski | Michał Cichy | Max Cegielski | Monika Olejnik | Jerzy Borejsza (publicysta) | Ludwik Jenike | Krzysztof Stanowski (dziennikarz) | Zygmunt Hertz | Gustaw Stefan Szczawiński | Tomasz Sianecki | Andrzej Pettyn | Jacek Rakowiecki | Włodzimierz Zientarski | Marcin Rotkiewicz | Marcin KołodyńskiOceń: Jerzy Surdykowski