Zdzisław Krzywicki to postać, która na trwałe wpisała się w polski świat muzyczny i teatralny. Urodził się 2 sierpnia 1938 roku w Warszawie, a jego życie artystyczne zostało zakończone 1 maja 2020 roku. Był nie tylko utalentowanym śpiewakiem, ale również ważnym pedagogiem.
Jego kariera związana była głównie z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie zyskał uznanie jako znakomity artysta. Dodatkowo, Krzywicki pełnił funkcję profesora w Akademii Muzycznej w Łodzi, kształcąc nowe pokolenia muzyków i śpiewaków. Jego wkład w rozwój kultury muzycznej w Polsce jest nieoceniony.
Życiorys
Zdzisław Krzywicki był wybitnym polskim śpiewakiem operowym. Ukończył kierunek śpiew solowy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie miał zaszczyt być uczniem Magdaleny Halfter. W trakcie swoich studiów aktywnie uczestniczył w koncertach organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne oraz Filharmonię Narodową. Po zakończeniu studiów w 1967 roku, rozpoczął swoją karierę artystyczną w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie zyskał uznanie jako solista.
W roku 1969 związał się na stałe z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Łodzi, obejmując stanowisko wykładowcy na wydziale wokalno-aktorskim. Jako prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego pełnił swoją funkcję w latach 1985–1990. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1994 roku został profesorem zwyczajnym. Przez kilka lat, od 1999 do 2002 roku, sprawował również kierownictwo Katedry Wokalistyki.
Do grona jego uczniów zaliczają się znakomici artyści, tacy jak Jolanta Bibel, Krzysztof Bednarek, Zbigniew Macias, Dariusz Walendowski oraz Włodzimierz Zalewski. Krzywicki nie tylko kształcił przyszłe talenty, ale także prowadził z zespołem Teatru Wielkiego liczne tournée po zagranicy, prezentując swoje umiejętności wokalne w renomowanych miejscach w Austrii, Bułgarii, Czechosłowacji, Finlandii, Grecji, Jugosławii, NRD, RFN, Szwajcarii oraz ZSRR.
Jego twórczość obejmowała także współpracę z łódzką rozgłośnią radiową, gdzie nagrywał cykle pieśni, m.in. Beethovena, Czajkowskiego oraz Schuberta. Był obecny na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal im. Stanisława Moniuszki w Kudowie, Festiwale Organowe w Koszalinie, Darłowie, Łodzi oraz Festiwal Gwiazd w Operze Leśnej w Sopocie.
Po zakończeniu swojej bogatej kariery, Krzywicki został pochowany na cmentarzu w Aleksandrowie Łódzkim, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskiej muzyce.
Role
W zespole Teatru Wielkiego, Zdzisław Krzywicki wykazał się niezwykłym talentem, występując w ponad sześćdziesięciu rolach. Do jego najważniejszych kreacji należą:
- „Straszny dwór” – rola Zbigniewa,
- „Halka” – postać Dziemby,
- „Don Carlos” – jako Filip II,
- „Kniaź Igor” – rola Halickiego,
- „Dama Pikowa” – jako Tomski,
- „Eugeniusz Oniegin” – w roli Gremina,
- „Borys Godunow” – jako Pimen,
- „Fidelio” – postać Rocco,
- „Cyrulik sewilski” – w roli Bartolo,
- „Carmen” – jako Escamillo,
- „Faust” – rola Mefistofelesa,
- „Tragedyja albo rzecz o Janie i Herodzie” – w postaci Heroda,
- „Maria Stuarda” – jako Bothwell,
- „Lord Jim” – w roli Corneliusa.
Odznaczenia
W dorobku Zdzisława Krzywickiego znajdują się liczne odznaczenia państwowe, które świadczą o jego wkładzie w kulturę i społeczeństwo. Wśród nich można wymienić:
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” przyznana w 1976 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany w 1984 roku,
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany w 2006 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Srebrny Krzyż Zasługi.
Nagrody
Zdzisław Krzywicki, utalentowany artysta, zdobył liczne wyróżnienia w swojej karierze. Oto niektóre z jego najważniejszych osiągnięć:
- Druga Nagroda w XIV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie oraz Puchar Paryża, uzyskane w 1967 roku,
- Złoty Medal na Festiwalu Laureatów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych w Plewen, który przypadł w 1971 roku,
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1982 roku, przyznana za jego wybitne osiągnięcia artystyczne oraz działalność pedagogiczną.
Przypisy
- a b c d e f g h i j Zdzisław Krzywicki – bas-baryton [online], Witryna Miłośników Opery [dostęp 20.05.2022 r.]
- Zdzisław Krzywicki, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 20.05.2022 r.]
- a b c d e f g Akademia Muzyczna w Łodzi – Zmarł prof. Zdzisław Krzywicki [online], Akademia Muzyczna w Łodzi [dostęp 20.05.2022 r.]
- a b c MJ, Nie żyje prof. Zdzisław Krzywicki, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi [online], lodz.tvp.pl, 02.05.2020 r. [dostęp 20.05.2022 r.]
- a b c d e PL, Nie żyje słynny solista Teatru Wielkiego – Zdzisław Krzywicki [online], tulodz.pl, 05.05.2020 r. [dostęp 20.05.2022 r.]
- a b Nekrolog: Zdzisław Krzywicki [online], Gazeta Wyborcza, 07.05.2020 r. [dostęp 20.05.2022 r.]
- K.K. D. K.K., Na cmentarzu w Aleksandrowie Łódzkim pożegnano prof. Zdzisława Krzywickiego [online], lodz.tvp.pl, 08.05.2020 r. [dostęp 21.05.2022 r.]
- Łódź. W Wielkim wręczono medale Gloria Artis [online], Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 20.05.2022 r.]
- RenataR. Sas RenataR., Łódź. W Wielkim wręczono medale Gloria Artis [online], Teatr w Polsce – polski wortal teatralny, 07.10.2006 r. [dostęp 20.05.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Paweł Pitera | Tomasz Olejarczyk | Mila Kamińska | Abraham Izaak Kamiński | Maja Hirsch | Wojciech Wiśniewski (muzyk) | Zbigniew Mentzel | Wojciech Wójcik (pisarz) | Romuald Zerych | Albert Krystyniak | Adam Zdrójkowski | Joanna Freszel | Marta Bryła | Sylwia Stano | Wojciech Kostecki | Andrzej Bieńkowski (satyryk) | Piotr Strojnowski | Wojciech Tracewski | Mateusz Damięcki | Józef GaczyńskiOceń: Zdzisław Krzywicki