Wojciech Piotr Jagielski, urodzony 10 lutego 1955 roku w Warszawie, to postać znana w polskim świecie literackim jako poeta. Jego twórczość obejmuje nie tylko poezję, ale również teksty piosenek oraz kompozycje muzyczne.
Jagielski nie ogranicza się jedynie do pisania, pełni także rolę reżysera oraz scenarzysty, tworząc teledyski i programy telewizyjne, które przyciągają uwagę widzów. Jego różnorodne umiejętności artystyczne czynią go wielowymiarową postacią w polskiej kulturze.
Życiorys
Wojciech Jagielski jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył solidne podstawy literackie. W 1976 roku po raz pierwszy zaprezentował swoją poezję, debiutując w tygodniku „Kultura”. W tym samym roku swoją karierę zainaugurował publikacją zbioru wierszy pod tytułem Discantus Supra Librum, który został wydany przez Wydawnictwo Literackie. Również wtedy wkraczał na scenę muzyczną jako autor tekstów do piosenek, sygnując je pierwszym utworem Od lat, stworzonym we współpracy z Piotrem Figlem.
W okresie od 1979 do 1991 roku Jagielski stworzył wiele piosenek, za które uzyskał różnorodne nagrody i wyróżnienia. Jako tekściarz współpraca z takimi artystami jak Ewa Bem i Andrzej Zaucha zaowocowała popularnymi przebojami. Jego utwory usłyszeć można w wykonaniu licznych artystów i zespołów muzycznych, w tym Felicjanna Andrzejczaka, Krzysztofa Cugowskiego, Gang Marcela, Wojciecha Gąssowskiego, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Majki Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Grażyny Łobaszewskiej, Bogusława Meca, Maryli Rodowicz, Joanny Starosty i Gaygi.
Utwory Jagielskiego były wykorzystywane w różnych produkcjach telewizyjnych, w tym w programie U cioci na imieninach. Artysta stworzył także kilka teledysków, w tym do piosenek Tokio z Ewą Bem oraz Uczciwa bieda z Jackiem Skubikowskim. Ponadto, jego talent zaowocował w tworzeniu programów muzycznych, w tym My Style z Ewą Kuklińską.
Nagrody i wyróżnienia
- 1979 – wyróżnienie za utwór Żyć do pełna,
- 1980 – wyróżnienie za piosenkę Bierz mnie (piosenka miesiąca w plebiscycie Studia Gama),
- nagroda w konkursie Programu III Polskiego Radia Bez tego i owego,
- Grand Prix na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu dla twórców widowiska muzycznego Pozłacany warkocz (muz. Katarzyna Gärtner), w którym znalazły się piosenki Baśka i Nie będzie mnie głowisia bolała z tekstami Jagielskiego,
- 1981 – wyróżnienie na KFPP w Opolu za utwór Za dużo widzę,
- 1987 – III nagroda za Miłość to jest wielki skarb na KFPP w Opolu,
- 1989 – I miejsce w konkursie Premie i premiery na KFPP w Opolu za utwór Zmienia się świat,
- 1991 – I miejsce w konkursie Premie i premiery na KFPP w Opolu za utwór Rymowanka w sprawie ochrony środowiska.
Wybrane piosenki
Teksty
- Baśka (muz. K. Gärtner),
- Bez tego i owego (muz. Wojciech Karolak),
- Bierz mnie (muz. K. Gärtner),
- Byłeś, jesteś, będziesz mój (muz. W. Jagielski),
- I co z tego dziś masz (muz. W. Chróst),
- Miłość to jest wielki skarb (muz. W. Jagielski),
- Nie będzie mnie głowisia bolała (muz. K. Gärtner),
- Od lat (muz. P. Figiel),
- Radość najpiękniejszych lat (współaut. Janusz Kondratowicz, muz. Jarosław Kukulski),
- Rymowanka w sprawie ochrony środowiska (muz. W. Jagielski),
- Tokio (muz. W. Chróst),
- Who Is Who, czyli Kto jest kto (muz. T. Klimonda),
- Wszystkie stworzenia duże i małe (muz. T. Klimonda),
- Za dużo widzę (muz. P. Rozmus),
- Zmienia się świat (muz. W. Jagielski),
- Żyć do pełna (muz. M. Jeżowska),
- Chodzę, stoję, siedzę, leżę (muz. B.Sołtysik).
Kompozycje
- Byłeś, jesteś, będziesz mój (sł. W. Jagielski),
- Miłość to jest wielki skarb (sł. W. Jagielski),
- My style (sł. Justyna Holm),
- Pamiętnik manekina (instr.),
- Really (sł. J. Holm),
- Rymowanka w sprawie ochrony środowiska (sł. W. Jagielski),
- Zmienia się świat (sł. W. Jagielski).
Muzyka teatralna
W dorobku Wojciecha Jagielskiego znajdują się różnorodne dzieła teatralne, wśród których wyróżnia się opracowanie muzyczne do sztuki z 1986 roku, zatytułowane Czapa, czyli Śmierć na raty, w reżyserii Marek Piestrak. W 1990 roku Jagielski pracował nad Pułapką na myszy, której reżyserią zajął się Zbigniew Lesień.
W 1993 roku przyczynił się do realizacji spektaklu Detektyw, który reżyserował M. Piestrak, a także Motyle są wolne pod kierownictwem Z. Lesienia. Następnie, w 1995 roku, Jagielski opracował muzykę do dwóch projektów: Siedem dni, ale nie tydzień, reżyserowanego przez Romana Kordzińskiego, oraz Quartett, także w reżyserii R. Kordzińskiego.
W roku 1996 jego twórczość wzbogaciła się o Komedię sytuacyjną w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz Cud na Greenpoincie, reżyserowaną przez Z. Lesienia. Kolejne lata przyniosły mu współpracę przy dwóch produkcjach w 1998 roku, którymi były Świadkowie, w reżyserii Jan Różewicz, oraz Farrago, również pod kierownictwem Z. Lesienia.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Hanna Małkowska | Marcin Walewski | Jacek Knap | Mateusz Gliński | Lech Zielaskowski | Zdzisław Marcinkowski (fotograf) | Agata Bogacka | Małgorzata Lorentowicz | Leon Niemczyk | Michał Meyer | Henryk Tomaszewski (grafik) | Andrzej Szypulski (scenarzysta) | Ina Adrian | Marta Sosińska-Janczewska | Władysław Daniłowski (kompozytor) | Sławomir Koper | Marek Sobczyk | Anna Trojanowska-Kaczmarska | Edward Wolff | Kazimierz TarnasOceń: Wojciech Jagielski (poeta)