Ina Adrian


Ina Adrian, znana również jako Judyta Fogelnest, jest postacią, która pozostawiła niezatarte ślady w polskiej kulturze. Urodziła się 31 stycznia 1911 roku w Warszawie, a jej życie tragicznie zakończyło się 15 czerwca 1981 roku w New Jersey.

Była niezwykle utalentowaną aktorką oraz śpiewaczką i wywodziła się z rodziny żydowskiej. W trakcie II wojny światowej, imponującą odwagą i determinacją, zaangażowała się w działania włoskiego ruchu oporu, walcząc przeciwko okupacji. Jej życie i twórczość są doskonałym przykładem odwagi oraz nieprzeciętnego talentu, który łączył sztukę z walką o wolność.

Życiorys

Ina Adrian zadebiutowała w Warszawie jako córka Bernarda (Berka) Fogelnesta oraz Chany Marjem z rodu Kestenbergów. Jej ojciec, w latach 1919–1927, był aktywnym członkiem Rady Warszawy. Od 1928 roku objął stanowisko dyrektora Fabryki Wyrobów Metalowych Fogelnest i Wspólnicy „IFOSTO”, z siedzibą w Stojadłach. W rodzinie Fogelnestów Ina miała jedną lub dwie siostry, co do liczby źródła są niejednoznaczne. Jej starsza siostra, Sulamita Lea (ur. 1912), zdobyła dyplom lekarski w 1936 roku. Niestety, rodzina Fogelnestów została poświęcona podczas Holokaustu, tracąc zarówno ojca, jak i Sulamitę.

Inspiracją dla Iny była znana aktorka Greta Garbo, której talent i charyzma wpłynęły na jej artystyczne życie. W 1930 roku zadebiutowała w filmie dramatycznym pt. Mascotte, zrealizowanym pod reżyserią Aleksandra Forda. To właśnie ten występ przyniósł jej największą popularność. Mimo wszystko, recenzje prasowe na temat jej gry aktorskiej, zawierające komentarze w takich czasopismach jak Kurier Warszawski i ABC, były w przeważającej części krytyczne i nieprzychylne.

W latach 1934–1935 jej kariera aktorska kontynuowała się na deskach Teatru na Kredytowej w Warszawie, gdzie prezentowała swoje umiejętności. Podczas II wojny światowej Ina Adrian nawiązała współpracę z włoskimi partyzantami, stając się częścią ruchu oporu. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuowała swoją kreatywną drogę.

Przypisy

  1. Ina Adrian. filmpolski.pl. [dostęp 30.10.2022 r.]
  2. Fogelnest I., Zakłady Przemysłu Metalowego w Stojadłach (Mińsk Mazowiecki). sztetl.org.pl. [dostęp 30.10.2022 r.]
  3. a b c d e Marek Teler: Tajemnicza Ina Adrian. „Polska Greta Garbo”, która została „włoską Joanną d’Arc”. historia.wprost.pl. [dostęp 30.10.2022 r.]
  4. Ina Adrian, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 30.10.2022 r.]
  5. Przed ekranem, „Kurier Warszawski”, 1930, nr 52, Warszawa: B. Kiciński.
  6. TadeuszT. Miciukiewicz TadeuszT., Mascotte w kinie Pan, „ABC”, 1930, nr 58, Warszawa: Mazowiecka Spółka Wydawnicza.

Oceń: Ina Adrian

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:24