Leon Stanisław Niemczyk, ur. 15 grudnia 1923 w Warszawie, a zmarły 29 listopada 2006 w Łodzi, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej kinematografii jako jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych aktorów. Jego działalność artystyczna rozciągała się na ponad pięćdziesiąt lat, w trakcie których wystąpił w około 400 filmach polskich oraz niemal 150 produkcjach zagranicznych, predominantly niemieckich.
Niemczyk miał również okazję zagrać w filmach czechosłowackich, jugosłowiańskich oraz francuskich. Najwięcej jednak związał się z wytwórnią DEFA z NRD, dla której zagrał w ponad 100 filmach, przyjmując zarówno role epizodyczne, jak i główne. Jego umiejętności aktorskie zostały docenione w 1969 roku, gdy otrzymał państwową nagrodę NRD za najlepszą rolę roku, za kreację Lorenza Regera w filmie Horsta Seemanna Zeit zu leben.
W latach 1948–1979 Niemczyk występował także na deskach teatrów, co dodatkowo wzbogaciło jego dorobek artystyczny. Wśród najsłynniejszych filmów z jego udziałem znajdują się takie tytuły jak: Baza ludzi umarłych (1958), Pociąg (1959) Jerzego Kawalerowicza, Krzyżacy (1960) Aleksandra Forda, Nóż w wodzie (1961) Romana Polańskiego, Rękopis znaleziony w Saragossie (1964) Wojciecha Jerzego Hasa, Chudy i inni (1966) oraz Wielki Szu (1982).
Choć był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów, Niemczyk nie stronił od propozycji, podejmując się również ról epizodycznych. W ostatnich latach swojej kariery aktorskiej zadebiutował w telewizyjnych produkcjach, takich jak Złotopolscy, Klan, Na dobre i na złe oraz Ranczo.
Życiorys
Młodość
Leon Niemczyk, urodzony w Warszawie, spędził tam swoje dzieciństwo w towarzystwie rodziców oraz rodzeństwa, które składało się z trzech braci i jednej siostry. Wśród jego braci znajdował się Wacław Niemczyk, uzdolniony skrzypek, oraz Ludwik Niemczyk, żołnierz Armii Krajowej, który po zakończeniu wojny organizował ucieczki Polaków na Zachód. Niemczyk był także stryjem dla dzieci Wacława, w tym dla Moniki Niemczyk oraz artysty Krzysztofa Niemczyka. Niestety, w 1936 roku stracił ojca, który zmarł na zawał serca.
W czasach II wojny światowej doświadczył wielu trudności; został postrzelony w nogę i pracował w biurze kreślarskim. Ukończył również podchorążówkę Armii Krajowej, jednak aby uniknąć aresztowania przez Gestapo, przyjął fikcyjne nazwisko Jerzy Królikowski. Wziął aktywny udział w powstaniu warszawskim. Po jego klęsce, próbował wrócić do Krakowa, ale został aresztowany i wywieziony do III Rzeszy, gdzie pracował jako technik drogowy i budował tory kolejowe. Po ewakuacji w głąb Niemiec, zgłosił się do armii amerykańskiej, gdzie służył w 444. batalionie przeciwlotniczym 97. Dywizji Piechoty pod dowództwem generała George’a Pattona.
Po zakończeniu wojny, powrócił z Włoch do Polski w nadziei na odnalezienie matki, która zamieszkała we Wrocławiu. W 1947 roku został jednak zatrzymany na granicy polsko-czechosłowackiej i trafił do aresztu w Cieszynie, co ostatecznie zaowocowało półrocznym pobytem w więzieniu w Warszawie. Po opuszczeniu zakładu karnego, znalazł zatrudnienie w Stoczni Gdańskiej.
Kariera aktorska
W międzyczasie, równolegle do pracy w stoczni, Niemczyk angażował się w amatorski zespół teatralny, co otworzyło mu drzwi do studia teatralnego Iwona Galla. Wkrótce potem grał w warszawskim Objazdowym Teatrze Komedii Muzycznej (1948), a następnie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1949) oraz w bydgoskim Teatrze Ziemi Pomorskiej (1950–1953). W 1952 roku ukończył eksternistyczny egzamin aktorski.
W 1953 roku otrzymał zaproszenie do zagrania w filmie Jerzego Kawalerowicza pt. Celuloza, co skłoniło go do przeprowadzki do Łodzi, gdzie osiedlił się na stałe. W 1959 roku zagrał główną rolę Jerzego w filmie Pociąg, również reżyserowanym przez Kawalerowicza. Po udanej roli w filmie Romana Polańskiego Nóż w wodzie, zaczął dostawać propozycje z zagranicy.
Od 1967 roku Niemczyk występował w niemieckim kinie, debiutując rolą Stefana w filmie Zamrożone błyskawice w reżyserii Jánosa Veicziego. Spędził ponad 20 lat współpracując z wytwórnią DEFA z NRD, biorąc udział w ponad 100 produkcjach. W 1969 roku otrzymał nagrodę państwową za najlepszą rolę aktorską w filmie Horsta Seemanna Czas życia w roli inżyniera Lorenza Regera. W okresie od 1953 do 1979 roku występował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, jednak ostatecznie przeszedł zamieniając teatr na film. W 2000 roku pojawił się w teledysku do utworu Stachursky’ego zatytułowanego „Czuję i wiem”.
Życie prywatne
Niemczyk przyznawał, że był sześciokrotnie żonaty, choć wiele osób ma wątpliwości co do tej liczby. Jego pierwsza żona, aktorka Tatiana Zaunar, była matką jedynej córki, Moniki. Następne małżeństwo zawarł z Krystyną, a od 2000 roku był w związku z Iwoną Ławicką, swoją ostatnią partnerką, która stała się jego jedyną spadkobierczynią.
Był zagorzałym kibicem Łódzkiego Klubu Sportowego. Niestety, zmarł na raka płuc, a jego prochy spoczęły na łódzkim Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, w części rzymskokatolickiej.
Odznaczenia i upamiętnienie
Leon Niemczyk odegrał znaczącą rolę w polskiej kulturze, co zostało docenione poprzez liczne odznaczenia. Wśród nich znalazły się Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski (przyznany w 1985 roku), a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1999 roku. Wyróżniony został także Honorową Odznaką Miasta Łodzi oraz Nagrodą Państwową NRD II klasy.
Warto dodać, że w 1998 roku w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd, która stała się symbolem jego wkładu w sztukę filmową. Znajduje się ona na ulicy Piotrkowskiej, będącej jednym z najważniejszych miejsc w mieście.
Imię Leona Niemczyka zostało również uhonorowane poprzez nadanie jego imienia łódzkiemu skwerowi, który mieści się przy Filmówce. Te upamiętnienia świadczą o szacunku, jaki władze i mieszkańcy Łodzi żywią dla tego wybitnego artysty.
Przypisy
- Leon Niemczyk, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 21.03.2024 r.] .
- Poznałam Leona na finiszu jego życia. Miał opinię kobieciarza i mężczyzny rozrywkowego [online], gazetapl, 08.09.2023 r. [dostęp 24.03.2024 r.] .
- Samotność długodystansowca [online], www.dziennikteatralny.pl [dostęp 24.03.2024 r.] .
- Niemczyk Leon, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 19.07.2019 r.] .
- Przyjaciele Leona Niemczyka apelują o skrawek Łodzi dla wielkiego aktora – Warszawa – NaszeMiasto.pl [online], warszawa.naszemiasto.pl [dostęp 19.07.2019 r.] .
- Leon Niemczyk – mija 10 lat od śmierci aktora – WP Film [online], film.wp.pl [dostęp 19.07.2019 r.] .
- Anna Maria Guziewska: Leon Niemczyk: 10. rocznica śmierci. kulturaonline.pl. [dostęp 01.12.2016 r.] .
- a b c d e f g h i j k Wojciech Staszewski: Nóż i już. wyborcza.pl. [dostęp 02.12.2016 r.] .
- Słynny „Kurier” nie żyje. Zmarł Ludwik Niemczyk. tvn24.pl, 05.01.2013 r. [dostęp 08.08.2014 r.] .
- Nieznana córka Leona Niemczyka. polki.pl, 05.02.2007 r. [dostęp 08.08.2014 r.] .
- TomaszT. Walczak TomaszT., 100 lat ŁKS [online], UM Łodzi [dostęp 08.08.2014 r.] .
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Michał Meyer | Elżbieta Ostrowska (1923–2007) | Karol Madaj (projektant gier) | Maciej Kur | Robert Brylewski | Edyta Śliwińska | Jan Aleksander Tyniec | Konstanty Brandel | Wojciech Młynarski | Wacław Holewiński | Małgorzata Lorentowicz | Agata Bogacka | Zdzisław Marcinkowski (fotograf) | Lech Zielaskowski | Mateusz Gliński | Jacek Knap | Marcin Walewski | Hanna Małkowska | Wojciech Jagielski (poeta) | Henryk Tomaszewski (grafik)Oceń: Leon Niemczyk