Władysław Konstanty Waza


Władysław Konstanty Waza, urodzony około 1635 roku w Warszawie, to postać, która w historii Polski zajmuje unikalne miejsce jako nieślubny syn królewskiego dynastii Wazów. Jego matką była lwowska mieszczka Jadwiga z Łuszkowskich Wypyska, która była żoną Jana Wypyskiego, starosty mereckiego. W jego życiorysie widoczna jest silna nić powiązania z rodziną królewską, co niewątpliwie wpłynęło na dalsze losy tego mężczyzny, mimo że jego status był zgoła inny niż wielu jego przodków.

Po śmierci rodziców, Władysław Konstanty trafił pod opiekę swego stryja, Jana II Kazimierza, który był następcą zmarłego króla Władysława IV. Niezwłocznie, pragnąc zbudować własną tożsamość, Władysław opuścił Polskę i wyruszył w podróż po Europie. Jego wędrówki prowadziły go przez Anglię oraz Hiszpanię, a ostatecznie osiedlił się we Francji. Tam, pod przybranym nazwiskiem hrabiego de Wasenau, prowadził życie pełne skandali i nieskrępowanej awanturniczości.

Władysław Konstanty Waza szczycił się również dziedzictwem po Janie Kazimierzu, otrzymując w testamencie spadek o wartości 30 000 liwrów, który zabezpieczony był na roszczenia wobec króla Hiszpanii. Po śmierci swojego stryja, hrabia de Wasenau postanowił wyruszyć do Rzymu, gdzie zyskał prestiżowe stanowisko kapitana królewskiej gwardii, nadane mu przez królową Szwecji Krystynę, swoją krewną. Wkrótce po tym, został mianowany szambelanem przez papieża Aleksandra VIII, co jego następca, Innocenty XII, potwierdził.

Władysław Konstanty Waza zmarł w Rzymie, będąc ostatnim żyjącym przedstawicielem polskiej linii Wazów. Jego majątek przeszedł na kardynała Jana Franciszka Albaniego, który później został papieżem Klemens XI. W wyrazie wdzięczności za dziedzictwo, ufundował hrabiemu de Wasenau grobowiec w kościele S. Francesco delle Stimmate w Rzymie. W ten sposób, Władysław Konstanty stał się ostatnim znanym potomkiem Zygmunta Starego i królowej Bony, cementując swoje miejsce w historii.

Przypisy

  1. a b c d e Z. Wdowiszewski, Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce, Kraków 2005 r., s. 238.
  2. Najprawdopodobniej przyszedł na świat po sprowadzeniu przez Władysława Jadwigi do Warszawy (Z. Wdowiszewski, Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce, Kraków 2005 r., s. 237).

Oceń: Władysław Konstanty Waza

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:6