Urszula Marciniak


Urszula Marciniak była wybitną polską matematyczką, która urodziła się 24 marca 1977 roku w Warszawie.

Przez całe swoje życie przynależała do tego samego miasta, gdzie zmarła 25 czerwca 2016 roku.

Marciniak zyskała renomę dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom w tworzeniu łamigłówek logicznych, które przyciągnęły uwagę entuzjastów matematyki i łamigłówek na całym świecie.

Życiorys

Urszula Marciniak ukończyła studia matematyczne naUniwersytecie Warszawskim. Jej talent do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów pojawił się już w dzieciństwie. Wówczas samodzielnie tworzyła zagadki, łamigłówki, różnorodne puzzle, rebusy oraz odkrywała radość z gier planszowych. W późniejszym etapie życia rozwijała swoje pasje, pisząc wiersze, zajmując się fotografią, projektując ubrania i dodatki, a także podróżując.

Dwa lata po ukończeniu studiów, w 2004 roku, założyła własne wydawnictwo „Logi”, które dedykowane było publikowaniu zeszytów z łamigłówkami. Początkowo pojawiły się „Obrazki logiczne”, jednak z czasem oferta rozszerzyła się o różnorodne łamigłówki diagramowe w czasopiśmie „Logi-Mix”. Wśród nich można było znaleźć wielokropki, piramidy, kakuro (krzyżówki liczbowe), łamigłówki architekta, zadalogi, jak również liczne odmiany sudoku.

Urszula łączyła swoją pasję tworzenia łamigłówek z działalnością społeczną. Dzięki jej zeszytom, wiele szkolnych konkursów matematycznych mogło być sponsorowanych, a egzemplarze archiwalne wysyłała także do zakładów karnych, aby wzbogacić tamtejszą ofertę edukacyjną.

Niestety, Urszula Marciniak zmarła 25 czerwca 2016 roku, w wieku zaledwie 39 lat, po zmaganiach z ciężką chorobą. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 5 lipca 2016 roku na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Upamiętnienie Urszuli Marciniak

Od 2017 roku organizowany jest ogólnopolski szkolny konkurs łamigłówkowy znany jako Memoriał Urszuli Marciniak, którego celem jest oddanie hołdu Urszuli oraz kontynuowanie jej wyjątkowej misji promowania logicznego myślenia wśród młodzieży i dorosłych. W każdym roku wezmą w nim udział ponad tysiąc uczestników, którzy stanowią różnorodne grupy wiekowe, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Konkurs ten ma swoje zaplecze organizacyjne w Fundacji Matematyków Wrocławskich, działającej przy Uniwersytecie Wrocławskim. Fundacja ta ściśle współpracuje z wydawnictwem Logi, co zapewnia wysoką jakość zadań łamigłówkowych. Finał Memoriału w 2020 roku odbywa się równolegle w trzynastu lokalizacjach, w tym w Wrocławiu oraz Warszawie, gdzie organizatorem jest XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí, a także w Poznaniu, gdzie finał organizuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Zwycięzcy w kategoriach szkół średnich oraz dorosłych mają unikalną szansę uczestniczenia z tzw. dziką kartą w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach, które są organizowane przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks. Ci, którzy zdobędą tytuł Mistrza Polski, uzyskują również możliwość rywalizowania na arenie międzynarodowej, biorąc udział w Mistrzostwach Świata w Łamigłówkach pod egidą World Puzzle Federation.

Przypisy

  1. Memoriał Urszuli Marciniak. josemarti.pl, 20.03.2020 r. [dostęp 21.03.2020 r.]
  2. a b c Nekrolog Urszuli Marciniak. [dostęp 01.02.2020 r.]
  3. a b c Memoriał Urszuli Marciniak. Uniwersytet Wrocławski, Instytut Matematyczny Wydział Matematyki i Informatyki. [dostęp 05.05.2019 r.]

Oceń: Urszula Marciniak

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:21