Jadwiga Krasicka


Jadwiga Helena Maria Krasicka, urodzona 10 września 1900 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Jej działalność naukowa, szczególnie w dziedzinie historii, pozostawiła niezatarte ślady w polskiej historiografii.

Niestety, życie Jadwigi Krasickiej zakończyło się tragicznie; zmarła 3 listopada 1944 roku w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Jej los jest świadectwem okrutnych czasów, w których przyszło jej żyć oraz pracy, która miała być naznaczona dramatem II wojny światowej.

Życiorys

Córka Bogdana oraz Marii z Rewińskich, Jadwiga Krasicka zdobyła wykształcenie na kierunku historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej edukacja obejmowała naukę pod kierunkiem Władysława Konopczyńskiego, a w 1926 roku uzyskała doktorat. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w Łodzi, gdzie pełniła funkcję nauczycielki oraz dyrektorki gimnazjum Heleny Miklaszewskiej. Dodatkowo była asystentką w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

W czasach II wojny światowej znacząco angażowała się w tajne nauczanie. Niestety, na początku tego konfliktu zbrojnego została aresztowana za swoją działalność w Biurze Studiów Związku Walki Zbrojnej. Przez pewien czas była więziona na Pawiaku, a 6 lipca 1944 roku przetransportowano ją do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.

Po przybyciu do obozu pracowała w szpitalu więziennym, gdzie niestety uległa zakażeniu tyfusem. Poniosła tragiczne konsekwencje swojej działalności, zmarła 3 listopada 1944 roku.

Wybrane publikacje

Jadwiga Krasicka, uznawana za istotną postać w polskiej literaturze i historii, pozostawiła po sobie wiele wartościowych publikacji.

  • Rozstajne drogi, Nieśwież: Gebethner i Wolff 1924,
  • Kraków i ziemia krakowska wobec Konfederacji Barskiej, z przedm. Władysława Konopczyńskiego, Kraków: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa 1929.

Przypisy

  1. JadwigaJ. Krasicka JadwigaJ., Rozstajne drogi [online], polona.pl [dostęp 30.03.2020 r.]

Oceń: Jadwiga Krasicka

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:22