Stefan Sutkowski, który przyszedł na świat 7 marca 1932 roku w Warszawie, a swojej ziemskiej podróży zakończył 22 kwietnia 2017 roku w tym samym mieście, był wybitnym muzykologiem, oboistą oraz aktywnym działaczem kulturalnym.
Jego wkład w polską kulturę był niezwykle istotny, a jednym z kluczowych dokonań Sutkowskiego było założenie Warszawskiej Opery Kameralnej, która znacząco wzbogaciła życie artystyczne stolicy.
Życiorys
Stefan Sutkowski, syn Adama i Marii, rozpoczął swoją muzyczną edukację, studiując grę na oboju w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Ukończył tę prestiżową placówkę w 1955 roku, a cztery lata później zdobył dyplom muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1954 do 1974 roku występował jako oboista w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a jego działalność artystyczna wykraczała poza granice estrady.
W 1957 roku Sutkowski aktywnie zaangażował się w rozwój kultury muzycznej, organizując zespół muzyki dawnej o nazwie Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Jego wizja zaowocowała również powstaniem Sceny Kameralnej w 1961 roku, która stała się fundamentem dla późniejszej Warszawskiej Opery Kameralnej. Od początku związany z tą instytucją, piastował w niej stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego, pełniąc tę funkcję do 2012 roku.
Placówka, którą kierował, z każdym rokiem poszerzała swoją ofertę, wprowadzając różnorodne formy artystyczne, w tym Scenę Mimów i Operową Scenę Marionetek. W 1980 roku zainagaurował Festiwal Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy, a w 1991 roku zorganizował Festiwal Mozartowski, który poświęcony był twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta, stając się imprezą cykliczną. Dwa lata później powołał do życia Festiwal Oper Barokowych, a na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej zainicjował także festiwale poświęcone Gioacchino Rossiniemu (1999) oraz operom staropolskim i Georgowi Friedrichowi Händlowi (2000).
Jako kierownik muzyczny już od początku lat 60. Sutkowski był również odpowiedzialny za przygotowanie opracowań muzycznych dla teatrów dramatycznych i lalkowych. Współpracując z Kazimierzem Dejmkiem, brał udział w projektach realizowanych w Teatrze Narodowym. W latach 1971-1981 pełnił funkcję wiceprezesa, a później prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM), a także miał kluczowy wkład w powstanie Fundacji Pro Musica Camerata, wspierającej działalność wydawniczą w zakresie nut i płyt z polską muzyką.
Stefan Sutkowski był także członkiem Rady Powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie, co dodatkowo podkreślał jego znaczenie w polskiej kulturze muzycznej. Jego życie i twórczość to przykład pasji i zaangażowania w rozwój sztuki oraz kulturalnego dialogu w Polsce.
Odznaczenia i wyróżnienia
Stefan Sutkowski jest laureatem wielu prestiżowych odznaczeń, które poświadczają jego wkład w polską kulturę. W 1996 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, natomiast w 2001 roku, na mocy postanowienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie przyznano mu „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej”.
W jego dorobku znajdują się również inne wyróżnienia, takie jak Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. W 1995 roku został nagrodzony Paszportem „Polityki” w kategorii muzyka poważna, co dodatkowo ugruntowało jego pozycję w świecie muzyki.
W 2002 roku Stefan Sutkowski otrzymał Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora, a w 2001 roku nadano mu tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie. Ponadto, jego działalność w obszarze edukacji muzycznej została doceniona tytułem członka honorowego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.
Przypisy
- Spotkanie Rady Powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie MKiDN. mkidn.gov.pl, 15.01.2015 r. [dostęp 13.01.2024 r.]
- Działalność Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu w kadencji 2013–2017. Kronika Nr 5. Eugeniusz Sąsiadek (red.), Piotr Łykowski (współpraca red.). Wrocław: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu, 2017 r. [dostęp 22.05.2023 r.]
- Zmarł Stefan Sutkowski, wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. rp.pl, 22.04.2017 r. [dostęp 22.04.2017 r.]
- Osoby i podmioty odznaczone Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”. mazovia.pl. [dostęp 03.01.2017 r.]
- Pro Masovia – 2011 r.. mazovia.pl. [dostęp 05.11.2017 r.]
- Doktorzy honoris causa. chopin.edu.pl. [dostęp 09.04.2012 r.]
- O nas. operakameralna.pl. [dostęp 08.04.2012 r.]
- Stefan Sutkowski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 08.04.2021 r.]
- a b Stefan Sutkowski. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 08.04.2021 r.]
- a b Stefan Sutkowski. polityka.pl, 03.11.2009 r. [dostęp 09.04.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Henryk Stażewski | Marian Glinka | Dariusz Jabłoński (reżyser) | Edward Wittig | Diana Blumenfeld | Sandra Samos | Pola Dwurnik | Michał Kłobukowski | Zofia Mellerowa | Teresa Iżewska | Jan Antoni Golański | Otsochodzi | Andrzej Pilipiuk | Dariusz Sobkowicz | Joanna Krupa (modelka) | Ryszard Ruszkowski | Krzysztof Maria Sieniawski | Lucyna Winnicka | Agata Turkot | Alfred NiemirskiOceń: Stefan Sutkowski