Stefan Modzelewski


Stefan Modzelewski, znany również pod pseudonimem Robak, to postać wyjątkowa w polskim świecie sztuki. Urodził się 21 lipca 1889 roku w stolicy Polski, Warszawie, gdzie rozpoczął swoją artystyczną podróż.

Jego życie zakończyło się 8 listopada 1947 roku w Krakowie, jednak jego twórczość nadal wpływa na wiele pokoleń artystów. Modzelewski był polskim artystą malarzem, którego prace często odzwierciedlały bogato złożone emocje i unikalną interpretację rzeczywistości.

Życiorys

Stefan Modzelewski, wybitny artysta, swoją edukację rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W trakcie nauki związał się z Polską Partią Socjalistyczną, a od 1904 roku stał się członkiem organizacji „Spójnia”. Modzelewski brał udział w rewolucji 1905 roku, co doprowadziło do jego zesłania przez władze carskie do Archangielska. Z tego trudnego miejsca udało mu się uciec i powrócić do Galicji.

W 1910 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się pod okiem znakomitych pedagogów, takich jak Teodor Axentowicz oraz Jacek Malczewski. W tym czasie stał się także aktywnym członkiem Związku Strzeleckiego oraz Związku Walki Czynnej, gdzie ukończył niższy kurs oficerski.

8 sierpnia 1914 roku, razem z grupą strzelców 9 kompanii kadrowej Alojzego Wira-Konasa, Modzelewski opuścił Królestwo Polskie, walcząc następnie w 3 kompanii V baonu strzeleckiego. W 1915 roku skierowano go do Krakowa w celu organizacji Polskiej Organizacji Wojskowej, równocześnie wracając na studia, gdzie kontynuował naukę u Wojciecha Weissa oraz Józefa Mehoffera.

Po akcie kryzysowym modlił się udać się do pracy cywilnej. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie powrócił do Krakowa, gdzie działał jako członek Związku Artystów Plastyków. W 1927 roku zdecydował się na przeprowadzkę do Warszawy. W 1934 objął stanowisko prezesa Koła Plastyków Legionowych, a od 1938 był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Okręgu Stołecznego Związku Legionistów Polskich od 1937 roku.

Wobec wybuchu II wojny światowej Modzelewski brał udział w kampanii wrześniowej. Niestety, w 1942 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku. W trakcie powstania warszawskiego spłonęło jego mieszkanie, co spowodowało utratę znacznej części jego dorobku artystycznego. Po wojnie, w 1945 roku, wrócił do Krakowa, gdzie zmarł w 1947 roku.

Artysta tworzył różnorodne dzieła, w tym pejzaże, obrazy wnętrz oraz portrety, chociaż te ostatnie były jego rzadziej wykonywanymi pracami. W okresie dwudziestolecia międzywojennego odbył wiele podróży po Europie, w tym do Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii.

Stefan Modzelewski był mężem Ludmiły Krobickiej-Modzelewskiej, rodu Pechników, która przeżyła go o wiele lat, do 1968 roku.

Ordery i odznaczenia

Stefan Modzelewski został wyróżniony wieloma odznaczeniami, które podkreślają jego znaczący wkład w historię. Oto lista otrzymanych przez niego nagród:

  • Krzyż Niepodległości, przyznany 24 października 1931 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany dwukrotnie: pierwszy raz 11 listopada 1934 roku, a następnie 28 listopada 1939 roku.

Przypisy

  1. Stefan Ignacy Modzelewski [online], geni_family_tree [dostęp 02.12.2020 r.]
  2. M.P. z 1939 r. nr 149, poz. 353 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
  3. M.P. z 1934 r. nr 259, poz. 338 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
  4. M.P. z 1931 r. nr 251, poz. 335 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  5. Sprawozdanie Zarządu Okręgu Stołecznego Związku Legionistów Polskich w Warszawie za Czas od dn. 1.IV.1937 r. do dn. 30.IV.1939 r., s. 4.

Oceń: Stefan Modzelewski

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:18