Stanisław Osiński (polityk)


Stanisław Osiński, który przyszedł na świat 14 grudnia 1921 roku w stolicy Polski - Warszawie, jest postacią wyjątkową w polskiej polityce oraz branży przemysłowej. Wyspecjalizowany w zawodzie frezera, Osiński stał się również aktywnym uczestnikiem krajowego życia politycznego, pełniąc rolę posła na Sejm PRL w drugiej i trzeciej kadencji.

Jego wkład w politykę oraz przemysł podkreśla znaczenie różnych dziedzin życia społecznego w Polsce tamtego okresu.

Życiorys

Stanisław Osiński, posiadający wykształcenie średnie, z wykształcenia był frezerem. W trudnym czasie okupacji niemieckiej aktywnie uczestniczył jako żołnierz Polskiej Armii Ludowej, odwiedzający fronty powstania warszawskiego.

Po zakończeniu działań wojennych, zaangażował się w ruch młodzieżowy, obejmując stanowisko przewodniczącego Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego we Włochach. Równocześnie pracował w Fabryce Noży Dyfuzyjnych. W roku 1951 Osiński podjął pracę jako frezer w Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg z siedzibą w Warszawie.

W tym czasie stał się członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i objął funkcję przewodniczącego Stołecznego Komitetu Frontu Jedności Narodu. W latach 1957 i 1961 zdobył mandat posła na Sejm PRL, reprezentując okręgi Warszawa-Stare Miasto oraz Warszawa–Wola.

Osiński zasiadał w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów przez dwie kadencje, a w II kadencji był także członkiem Komisji Pracy i Spraw Socjalnych oraz Komisji Nadzwyczajnej, która zajmowała się projektem ustawy o samorządzie robotniczym. W kolejnej kadencji pracował w Komisji Mandatowo-Regulaminowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Przypisy

  1. Powstańcze biogramy. Stanisław Osiński

Oceń: Stanisław Osiński (polityk)

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:20