Ryszard Zasępa


Ryszard Zasępa to wybitna postać w dziedzinie statystyki w Polsce. Urodził się 16 marca 1915 roku w Warszawie, a zmarł 7 sierpnia 1994 roku w tym samym mieście. Był profesoremSzkoły Głównej Planowania i Statystyki, gdzie jego prace miały istotny wpływ na rozwój tej dyscypliny w kraju.

Zasępa był również cenionym ekspertem, którego opinie były poszukiwane przez organizacje międzynarodowe, co podkreśla jego znaczenie jako autorytetu w dziedzinie statystyki. Jego spuścizna badawcza oraz działalność akademicka przyczyniły się do wielu osiągnięć w polskiej statystyce, a jego wkład w naukę pozostaje nieoceniony.

Życiorys

Ryszard Zasępa uzyskał dyplom magistra matematyki w lutym 1938 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Już na samym końcu swoich studiów zdecydował się podjąć zatrudnienie w Biurze Studiów Państwowych Zakładów Lotniczych, które mieściło się na warszawskim Okęciu. Wziął aktywny udział w działaniach kampanii wrześniowej i w rezultacie został wzięty do niewoli przez wojska niemieckie. Po wojnie, w 1946 roku, wrócił do Polski.

W latach 1946–1960 pracował w Głównym Urzędzie Statystycznym, gdzie miał znaczący wpływ na rozwój polskiej statystyki demograficznej jako współorganizator. Prowadził również wykłady dla studentów na Politechnice Warszawskiej oraz Uniwersytecie Warszawskim. Został zatrudniony w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w roli zastępcy profesora, gdzie pracował od 1957 roku. W 1959 roku odbył roczny staż naukowy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, przygotowując się jednocześnie do napisania rozprawy doktorskiej.

Między 1961 a 1967 rokiem Zasępa przebywał w Rzymie, pełniąc funkcję eksperta w FAO. Po powrocie w 1967 roku kontynuował pracę w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Katedrze Ekonometrii, do momentu gdy w 1972 roku został wysłany do Ghany jako ekspert ONZ w Regionalnym Instytucie Badań Ludnościowych, gdzie przez rok pełnił także rolę dyrektora instytutu.

Od 1975 roku ponownie związał się ze Szkołą Główną Planowania i Statystyki, gdzie kierował Zakładem Statystyki Matematycznej w Instytucie Ekonometrii oraz był dyrektorem Instytutu Cybernetyki i Zarządzania w latach 1984–1985. W 1983 roku otrzymał tytuł profesora. W tym samym czasie pracował jako konsultant w zakresie badań reprezentacyjnych w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Polskiej Akademii Nauk. W okresie od 1949 do 1993 roku, z wyjątkiem pobytów za granicą, aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Matematycznej Głównego Urzędu Statystycznego, przez długi czas przewodnicząc tejże komisji. Dodatkowo, był członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii oraz Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk. Pełnił także funkcję wiceprezesa Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Statystycznego przez trzy kadencje.

Miejscem spoczynku Ryszarda Zasępy jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczywa w kwaterze M, rządzie 1, miejscu 10.

Publikacje

Ryszard Zasępa opublikował szereg ważnych prac naukowych, w tym także książek, które koncentrują się głównie na statystycznej metodzie reprezentacyjnej. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie są nieocenione oraz mają duże znaczenie dla rozwoju metodologii badań statystycznych.

  • Badania statystyczne metodą reprezentacyjną: zarys teorii i praktyki, 1962,
  • Zastosowanie metody reprezentacyjnej przy spisach rolnych, 1968,
  • Metoda reprezentacyjna, 1972,
  • Zarys metody reprezentacyjnej, 1991,
  • Use of sampling methods in population censuses in Poland, „Statistics in Transition”, 1993.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  2. GUS: Wiadomości statystyczne nr 3/2012. [dostęp 20.06.2012 r.]

Oceń: Ryszard Zasępa

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:22