Andrzej Cygański


Andrzej Cygański, urodzony w 1927 roku w Warszawie, był wybitnym przedstawicielem polskiej chemii, który zmarł 16 października 2012 roku. W ciągu swojego życia naukowego wiele wniósł do rozwoju dziedziny chemii, szczególnie na Politechnice Łódzkiej, gdzie pracował jako profesor.

Studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej ukończył w 1952 roku, a swoją karierę zawodową rozpoczął już w 1950 roku w Katedrze Chemii Nieorganicznej. W latach 1952-1961 zdobywał doświadczenie również w przemyśle farmaceutycznym, co wzbogaciło jego wiedzę praktyczną. W 1961 roku uzyskał stopień doktora, a w kolejnych latach, w 1967 roku stopień doktora habilitowanego, a w 1979 roku zyskał prestiżowy tytuł profesora.

Cygański specjalizował się w termicznych metodach analitycznych, spektrofotometrii absorpcyjnej oraz analizie śladowej. Jego badania przyczyniły się do lepszego zrozumienia syntezy soli kompleksowych, które są kluczowe w analizach chemicznych. Całkowity dorobek naukowy profesora zawiera około 120 publikacji, a także 9 patentów, 4 podręczniki i 7 skryptów, co świadczy o jego aktywności badawczej. Współpracował także przy tworzeniu Słownika terminologii Chemicznej oraz Słownika Chemii Analitycznej, a jego wkład w edukację był podkreślany przez fakt, że wypromował 9 doktorów.

Wiedza i doświadczenie Andrzeja Cygańskiego zaowocowały pełnieniem przez niego kluczowych funkcji, w tym kierownika Zespołu Dydaktycznego Chemii Analitycznej oraz kierownika Zespołu Naukowo-Badawczego Chemii Nieorganicznej i Analitycznej w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki Łódzkiej. Jeszcze w 1978 roku zyskał uznanie i został członkiem Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, co świadczy o jego wpływie na polską naukę i edukację.


Oceń: Andrzej Cygański

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:11