Andrzej Straszak


Andrzej Leszek Straszak, urodzony 19 października 1931 roku w Warszawie, to postać o wielkim wkładzie w świat nauki. W ciągu swojego życia, spełniał rolę informatyka, automatyka oraz cybernetyka, zdobywając uznanie w swojej dziedzinie.

W 2018 roku stracił życie, jednak jego osiągnięcia i wpływ na rozwój nauk technicznych pozostają nieprzemijające. Był profesorem doktorem habilitowanym nauk technicznych, co potwierdza jego znaczenie w środowisku akademickim oraz technologicznym.

Życiorys

Andrzej Straszak był wybitnym inżynierem i specjalistą w dziedzinie automatyki. Jego edukacja rozpoczęła się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie, gdzie zdobył podstawy swojej wiedzy. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Łączności na Politechnice Warszawskiej, obecnie znanym jako Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, zdobywając tytuł magistra inżyniera automatyki.

W latach 1953–1955 pełnił funkcję starszego asystenta w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją karierę badawczą, a także był aktywnym członkiem Związku Młodzieży Polskiej. Rok 1955 to moment, w którym wszedł na ścieżkę kariery politycznej, zostając kandydatem do PZPR, a dwa lata później uzyskując pełne członkostwo w tej partii.

W 1959 roku uzyskał stopień kandydata nauk technicznych w Moskiewskim Instytucie Energetyki, gdzie odbył aspiranturę na Wydziale Automatyki i Cybernetyki od 1955 do 1959. Po powrocie z ZSRR, w tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Automatyki PAN jako adiunkt, a w 1962 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Teorii Sterowania. W 1967 roku awansował na zastępcę dyrektora Instytutu Automatyki PAN ds. ogólnych i uzyskał stopień docenta habilitowanego.

W 1971 roku przyznano mu zaszczytny tytuł profesora nauk technicznych. Po tym wydarzeniu, jego kariera akademicka rozwijała się w kilku renomowanych placówkach. Był profesorem zwyczajnym w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatycznej, a także w Instytucie Technik Komputerowych na Wydziale Administracji Gospodarczej i Nauk Komputerowych Prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji.

Straszak był także zatrudniony na Wydziale Pedagogiki Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz pełnił funkcję dziekana na Wydziale Informatyki i Wydziale Informatyki Stosowanej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Jego dorobek naukowy i dydaktyczny był również wysoko ceniony w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania na Wydziale Informatycznym Technik Zarządzania, gdzie pełnił rolę profesora nadzwyczajnego.

Andrzej Straszak był również aktywny w organizacjach zawodowych, wiceprezesa Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Akademii Nauk (ZZP PAN) oraz w prezydium Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego. Po jego odejściu, spoczywa na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 71C-2-19). Jego wkład w rozwój automatyki i cybernetyki w Polsce pozostaje niezatarte w pamięci współtwórców i studentów.


Oceń: Andrzej Straszak

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:9