Ryszard Łazarski


Ryszard Fabian Łazarski, urodzony 20 września 1926 roku w Warszawie, był osobą, która pozostawiła wyraźny ślad w polskim szkolnictwie oraz działalności społecznej. Zmarł 8 kwietnia 2000 roku w tym samym mieście, które towarzyszyło mu przez całe życie.

Był nie tylko polskim nauczycielem, ale również aktywnym działaczem oświatowym, który swoją energią i zaangażowaniem wpływał na rozwój edukacji. Jako radny m.st. Warszawy, podejmował istotne decyzje dotyczące miejscowej społeczności.

Jednym z jego większych osiągnięć była inicjatywa założenia Uczelni Łazarskiego, która stała się ważną instytucją edukacyjną, kształcącą kolejne pokolenia.

Życiorys

W trakcie II wojny światowej Ryszard Łazarski brał udział w walkach w pułku „Baszta” Armii Krajowej, gdzie uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po jego niepowodzeniu, został zesłany do obozu Stalag X B. Po wojnie aktywnie włączył się w działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego, prowadzonego przez Stanisława Mikołajczyka, co doprowadziło do jego aresztowania i represji.

W 1946 roku rozpoczął pracę w szkolnictwie średnim zawodowym. Ukończył naukę na Politechnice Warszawskiej oraz Uniwersytecie Warszawskim. Jego kariera edukacyjna obejmowała także pracę jako starszy asystent w Wojskowej Akademii Technicznej, a następnie jako wykładowca w Szkole Głównej Służby Zagranicznej oraz w Podyplomowym Studium Dziennikarstwa UW.

W 1957 roku założył Państwowe Studium Stenotypii i Języków Obcych w Warszawie, gdzie objął stanowisko kierownika. W 1991 roku stworzył prywatną szkołę First Business College, a dwa lata później założył Prywatną Wyższą Szkołę Handlową, która później zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Handlu i Prawa, gdzie był pierwszym rektorem. W 2010 roku uczelni nadano imię jej założyciela, co prowadzi do obecnej nazwy – Uczelnia Łazarskiego.

Ryszard Łazarski pełnił funkcję radnego Stołecznej Rady Narodowej przez kilka kadencji, otrzymując rekomendację od Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Jego działalność obejmowała między innymi wiceprzewodniczenie w Komisji Nauki i Oświaty oraz przewodniczenie w Komisji Nazewnictwa w Radzie Narodowej. Był również aktywnym działaczem ZBoWiD i w maju 1985 roku został wybrany do Prezydium Zarządu Głównego tej organizacji.

Czytał i był zaangażowany w wiele stowarzyszeń, m.in. Towarzystwo Polska-Austria oraz Światowy Związek Żołnierzy AK i Związek Powstańców Warszawskich. Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej (przyznany w 1982 roku w Londynie) oraz Medal za Warszawę 1939-1945.

Ryszard Łazarski spoczywa na cmentarzu Powązkowskim (kwatera P-3-8).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: WŁADYSŁAW ŁAZARSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 20.12.2019 r.]
  2. Wierni tradycjom walki o wolność i demokrację - wierni Polsce Ludowej /w/ "Trybuna Robotnicza", nr 104, 06.05.1985 r., s. 1-2

Oceń: Ryszard Łazarski

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:20