Piotr Sałajczyk, urodzony 7 stycznia 1982 roku w Warszawie, to znany polski pianista klasyczny oraz uznany pedagog, który w swojej karierze kształcił wielu młodych artystów. Jako wybitny wykonawca zarówno solowy, jak i kameralny, prezentuje swoją sztukę na różnych scenach, zdobywając uznanie wśród melomanów.
W ciągu swojej kariery zrealizował liczne prawykonania dzieł muzyki poważnej, w tym te pochodzące od współczesnych kompozytorów, co czyni go istotną postacią w polskim życiu muzycznym.
Biografia
Piotr Sałajczyk jest uznawanym pianistą, który na świat przyszedł w 1982 roku w Warszawie. Jego twórczość obejmuje nagrania dla znanych wytwórni DUX, CD Accord, Naxos oraz Haenssler. Współpracował również z Programem 2 Polskiego Radia, a także belgijską rozgłośnią Musiq3, Deutschlandradio i HR2.
Artysta zasłynął jako jeden z wykonawców wielu premierowych utworów muzyki współczesnej. Posiada dyplom ukończenia studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod okiem profesora Józefa Stompla. Jego edukacja muzyczna została wzbogacona o studiowanie w Mozarteum w Salzburgu, gdzie uczył się pod kierunkiem profesora Pavla Gililova.
Wielki wpływ na rozwój jego umiejętności miały również kursy mistrzowskie, które prowadzone były przez takich wirtuozów jak Aleksiej Maksymow, Wiesław Szlachta, Christopher Wyneken oraz Krystian Zimerman. Obecnie Piotr Sałajczyk pełni funkcję adiunkta w katowickiej uczelni muzycznej, a także bierze udział w Sommerakademie w Salzburgu.
Jego debiutancki album, zawierający ostatnie sonaty Ludwiga van Beethovena oraz Franza Schuberta, został wydany przez wytwórnię DUX i otrzymał tytuł ”Maestro” od francuskiego miesięcznika ”Pianiste”. W 2017 roku, artysta zrealizował niezwykle istotny projekt fonograficzny, wydając płyty z kompletem utworów fortepianowych Juliusza Zarębskiego, który był cenionym uczniem Liszta i niesłusznie zapomnianym polskim kompozytorem epoki romantyzmu. Projekt ten składa się z czterech płyt, z czego na trzech znajdują się utwory na fortepian solo, a na czwartej można posłuchać kompozycji wykonywanych na cztery ręce w towarzystwie Marii Szwajgier-Kułakowskiej.
W ciągu swojej kariery nagrania Piotra Sałajczyka zdobywały uznanie oraz liczne nagrody w kraju i za granicą. Otrzymał on m.in. prestiżowe wyróżnienia, takie jak Pizzicato Supersonic od magazynu „Pizzicato” z Luksemburga, pięć gwiazdek de Diapason, cztery nominacje do nagrody Fryderyk, tytuł płyty miesiąca w Opera Nederland oraz srebrny medal Global Music Award.
Działalność koncertowa
Jest znanym kameralistą, który współpracuje z wieloma wybitnymi artystami. W gronie tych partnerów znajdują się takie osobistości jak Urszula Kryger, Piotr Pławner, Kwartet Śląski oraz kwartet Apollon Musagète. Jako solista dealeruje z wieloma renomowanymi orkiestrami, do których należy m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Śląska, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Narodowa oraz Polska Orkiestra Radiowa.
Oprócz tego, artysta łączy siły z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Był również częścią kwintetu fortepianowego Lasoń Ensemble, który działał pod patronatem miasta Mikołowa. Dodatkowo, pełnił funkcję pianisty Sommerakademie Salzburg i jest członkiem Wajnberg Trio.
Piotr Sałajczyk uczestniczył w wielu renomerowanych festiwalach muzycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie. W kraju brał udział w takich wydarzeniach, jak Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego, Chopiniana w Warszawie, katowickie Ars Cameralis, Wratislavia Cantans oraz Musica Polonica Nova. Inne prestiżowe festiwale, w których uczestniczył, to Chantarelle Festival, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich oraz Festiwal Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście, Sacrum Profanum, Festiwal Prawykonań NOSPR, a także Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Warto również odnotować jego międzynarodową aktywność artystyczną, do której należy udział w takich festiwalach, jak Aksamitna Kurtyna we Lwowie oraz Lwowski Międzynarodowy Festiwal Wirtuozi. Na scenach Szwajcarii zagrał na Sommets Musicaux de Gstaad, a w Chinach uczestniczył w Beijing Modern Music Festival. Jego obecność miała także miejsce na Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, a także na Festiwalu im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji. Uczestniczył także w niemieckim Usedomer Musikfestival, szwajcarskim Musique et Neige oraz Festiwalu Wiosna w Budapeszcie.
Nagrody i wyróżnienia
Piotr Sałajczyk to znany pianista, który osiągnął wiele znaczących sukcesów w swojej karierze. Do jego najważniejszych osiągnięć należy I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, zdobyta w 1999 roku.
W 2002 roku, w uznaniu jego talentu, otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty akompaniatora na V Konkursie Muzyki XX i XXI w. w Radziejowicach oraz Warszawie. Następnie, w 2010 roku, zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti w Pianello Val Tidone.
W 2017 roku, jego artystyczne osiągnięcia zostały docenione poprzez nominację do Paszportu Polityki, podkreślając jego „wrażliwość i inteligencję” w interpretacji repertuaru, który nieczęsto gości na scenach koncertowych. W kolejnych latach Sałajczyk odniósł kolejny sukces, zdobywając Fryderyka w 2018 roku w kategorii Najlepszy Album Muzyka Kameralna. Nagroda ta została przyznana za album zawierający kompozycje Mieczysława Wajnberga, który współtworzył z Kwartetem Śląskim.
Dodatkowo, jego dorobek artystyczny został również nagrodzony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznając mu Nagrodę Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Piotr Sałajczyk stał się więc istotną postacią na polskiej scenie muzycznej.
Dyskografia
Albumy solowe
W 2011 roku swoją premierę miał album Beethoven ⦀ Schubert, wydany przez wytwórnię DUX. To niezwykłe dzieło stanowi doskonałą reprezentację solowego dorobku artysty.
Albumy kolaboracyjne
W 2012 Piotr Sałajczyk nawiązał współpracę z Dagmarą Świtacz, nagrywając album Szymanowski: Songs opp. 46 & 58, który również został wydany przez DUX.
Trzy lata później, w 2015 roku, artysta połączył siły z Silesian String Quartet, by stworzyć album Krzysztof Meyer: Piano Quartet • Piano Quintet, dostępny na nośniku Naxos.
W 2016 roku, wspólnie z Kwartetem Śląskim, Piotr Sałajczyk zrealizował krążek Szymon Laks: Muzyka kameralna, który znalazł swoje miejsce w ofercie Fundacji Musica Pro Bono.
Rok 2017 obfitował w kolejne kolaboracje; artysta współpracował z Silesian Quartet, nagrywając Mieczysława Wajnberga: String Quartet no. 7 + Piano Quintet dla CD Accord, a także z Marią Szwajgier-Kułakowską, tworząc album Juliusz Zarębski: Complete Piano Works in Opus Order, wydany przez DUX.
Inne
Ponadto, w 2011 roku nagrał wspólnie z Lasoń Ensemble Kameraliści Mikołowa, krążek Bacewicz / Zarębski / Lasoń: Polskie kwintety fortepianowe dla CD Accord.
W roku 2012 ukazał się również album 3×4+8, który potwierdził jego szerokie umiejętności i różnorodność w podejściu do muzyki.
Przypisy
- Piotr Sałajczyk [online], www.wieniawski.pl [dostęp 13.03.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Sternak | Andrzej Korzyński | Andrzej Strzelecki | Dariusz Kordek | Leonard Marconi | Teodozja Gwozdecka | Natalia Astafiewa | Wojciech Rajewski | Adolf Edward Herstein | Maciej Pawliński (montażysta) | Małgorzata Niemirska | Patryk Janas | Marta Rak-Podgórska | Piotr Skrzynecki | Krzysztof Kiersznowski | Józef Rajnfeld | Henryk Gołębiewski (aktor) | Gela Szeksztajn-Lichtensztajn | Agata Mańczyk | Tadeusz Cieślewski (syn)Oceń: Piotr Sałajczyk