Tadeusz Cieślewski (syn)


Tadeusz Cieślewski, syn, urodził się 17 kwietnia 1895 roku w Warszawie. Jego życie zakończyło się tragicznie w sierpniu 1944 roku, również w stolicy Polski.

Tadeusz był wyjątkowym artystą, łączącym w swojej twórczości różnorodne dziedziny sztuki, w tym grafikę, rzeźbę oraz literaturę. Jego osiągnięcia artystyczne wpisują się w bogaty kontekst kulturowy Polski, a jego prace pozostawiły trwały ślad w historii sztuki.

Życiorys

Urodził się jako syn Tadeusza, znanego artysty malarza, oraz Józefy z Almakiewiczów. W młodości ukończył warszawskie Gimnazjum Realne Emiliana Konopczyńskiego. Następnie podjął studia na Politechnice Lwowskiej w latach 1913–1914, a później na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które kontynuował w 1916 roku. Od 1915 do 1917 roku pełnił rolę dowódcy sekcji w Polskiej Organizacji Wojskowej, co wpisywało się w jego zaangażowanie patriotyczne.

Rozpoczął także studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył się rzeźby pod okiem Edwarda Wittiga, malarstwa u Tadeusza Pruszkowskiego oraz grafiki u Władysława Skoczylasa i Ludwika Gardowskiego. Jego zaangażowanie w sprawy artystyczne zaowocowało w późniejszym okresie, gdy został prezesem Bratniej Pomocy.

W roku 1917, w wyniku wybuchu I wojny światowej, postanowił przerywać studia i zaciągnąć się do Wojska Polskiego. Został awansowany do stopnia podporucznika, a w 1922 roku odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu służby wojskowej przeszedł do rezerwy i latami 1923–1925 uzupełnił swoje wykształcenie w Szkole Sztuk Pięknych.

W 1925 roku był jednym z współzałożycieli ugrupowania „Ryt”. Od 1927 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Grafików, a w 1934 roku przystąpił do Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, następnie tworzył w grupie „Czerń i Biel” oraz Towarzystwie Bibliofilów Polskich, które powstało w 1936 roku w Warszawie. Dodatkowo był aktywnym uczestnikiem związku słuchaczy architektury Politechniki Warszawskiej i Koła Miłośników Kultury Artystycznej.

W obszarze działalności artystycznej organizował wystawy oraz wernisaże, stając się zauważalną postacią w polskim świecie sztuki. Jego twórczość obejmowała grafikę warsztatową, w tym ok. 200 drzeworytów, linorytów oraz technik metalowych, a także ilustracje książkowe i ekslibrisy, malarstwo oraz rysunek. Jego prace były prezentowane na międzynarodowych wystawach w miastach takich jak Berlin, Mediolan, Londyn, Florencja, Paryż, Bruksela, a także w Stanach Zjednoczonych – Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku.

W jego dorobku literackim znajduje się kilka nowel, a jako felietonista współpracował z różnymi czasopismami, takimi jak „Ziemia”, „Wiadomości Literackie”, „Pion”, „Grafika”, „Walka”, „Jutro”, „Kwadryga”, „Jutro pracy”, „Krak” oraz „Sztuki Piękne”. Ponadto był także ilustratorem książek i czasopism, co znacząco wzbogaciło jego twórczość.

Zaprojektował tablicę pamiątkową dla Stefana Okrzei, która została umieszczona na murach Cytadeli Warszawskiej, a także grobowiec rodziny Paszkowskich na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 45). Dodatkowo zaprojektował pomnik poległych żołnierzy 9 pułku piechoty Legionów, który znajduje się w Zamościu.

Podczas II wojny światowej, choć pracował jako kelner, prowadził działalność konspiracyjną, w ramach której wykładał rysunek i grafikę. Niestety, zginął w trakcie powstania warszawskiego, a pożar jego pracowni zniszczył wiele jego dzieł. Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 181-4-15,16).


Oceń: Tadeusz Cieślewski (syn)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:25